O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

4 mini recenze na fajn knihy

1. Nastavení mysli od Carol Dweckové

Nastavení mysli

Recenze Nastavení mysli vyšla v listopadovém Kultu, přečtěte si celý text.

Říkají vám ostatní, že máte literární talent? Honem si zacpěte uši! Přestože to netuší, je to to nejhorší, co vám můžou říct. Alespoň to vyplývá z výzkumu uznávané psycholožky Carol Dweckové, která své poznatky shrnula v knize Nastavení mysli.

Z jejího zkoumání vyplývá, že existují dvě skupiny lidí. První má fixní nastavení mysli a druhá růstové nastavení mysli.

Lidé s fixním nastavením věří, že jejich schopnosti a talent jsou dané od narození. Nemůžou je tedy žádným způsobem vylepšit. (Často jsou to právě lidé, kterým jejich okolí říkalo, že jsou talentovaní.)

Naopak lidé s růstovým nastavením věří, že nic není dané a na svých schopnostech můžou pracovat. Díky tomu mají pochopitelně mnohem lepší výsledky.

Kniha určitě patří do must read seznamu pro rodiče, učitele a vůbec všechny, kdo se chtějí v životě zlepšovat. Moc se mi líbila.

2. Pirát jménem Šampaňský od Petry Štarkové

Pirát jménem šampaňský

Pirát jménem šampaňský

Pirát jménem šampaňský recenze

Recenze knihy Pirát jménem Šampaňský vyšla v lednovém Kultu.

Nezapomenutelné dobrodružství můžou děti prožít i na obyčejném sídlišti. To se takhle stačí dostat do maléru a usilovně si představovat, že vám z něj pomůže pirát s opravdovou pirátskou lodí. A on skutečně připluje na vlně ze spadaného listí.

Dětská kniha Pirát jménem Šampaňský od brněnské autorky Petry Štarkové je jedním slovem povedená. Je plná fantazie a poutavých příběhů. Hlavní hrdina chodí do předškoláku a jeho kamarádi do první třídy. Pokud máte děti v tomto věku, je to pro ně perfektní kniha.

To mám ověřeno. Recenzní výtisk se u mě dlouho neohřál a putoval pod stromeček jedněm dětem z rodiny. Pirát jménem Šampaňský se jim tak líbil, že mě jejich rodiče pověřili, ať dětem klidně kupuji jaké knihy uznám za vhodné, že je pak proplatí. A to je už velká důvěra.

PS: Petra je profesí psycholožka a své znalosti zúročila v dětské knize Jak to chodí v lidské hlavě, která by měla vyjít letos.

3. Sbírka ctností od Petry Lukačovičové

sbírka ctností

Sbírka ctností recenze

Recenze Sbírky ctností vyšla v únorovém Kultu.

Taky jste se vraceli z večírku a báli jste se, že vás zatáhnou do auta a vyoperují vám ledvinu? Já jednou jo. 🙂 Bylo to v prváku na výšce a to jsem ještě netušila, že se těmto zkazkám říká městské mýty. Každopádně mi tyto urban legends připadají hodně zajímavé.

Právě ony hrají důležitou roli v urban fantasy románu Sbírka ctností od Petry Lukačovičové. Petra často tvoří v tandemu se svojí sestrou Lucií, ale toto je její první sólová kniha.

Kompaktní svazek malého formátu se skvěle vejde do každé kabelky nebo batohu a bude vám dělat dobrého společníka třeba na cestách.

4. Propast času od Romana Bureše

Propast času recenze

Recenze románu Propast času vyšlu v březnovém Kultu.

Být v kůži studentky Antonie bych vážně nechtěla. Jednou ráno se probudí a zjistí, že nic není jako dřív. Svět se kolem ní propadl do středověku. A nejen to.  Své hrdince připravil Roman Bureš v románu Propast času pořádně horké chvilky.

Časy se vzájemně promíchaly, takže brzo potkává i římskou legii z dob Marca Aurelia. A tím setkání lidí z různých dob ani zdaleka nekončí.

Knihu jsem přečetla jedním dechem a vážně stojí za to. Takže honem do knihkupectví!

Můj čtenářský rok 2015 v číslech

Seznam přečtených knih 2015

Nejděsivější knihou byl jednoznačně Písečný muž od Larse Keplera.

A ještě takové menší ohlédnutí za uplynulým rokem. Přečetla jsem 23 románů a 15 naučných knih, takže dohromady je to 38 publikací. Upustila jsem od evidence knih na Cbdb.cz a vrátila se k papíru. Zatím mi to vyhovuje a pokračuji v tom i letos.

Související odkazy:

Recenze – Dívka, která se třpytila

Recenze – Čarověník

Recenze – Jak jsem sebrala odvahu

Recenze – Kéž je nám odpuštěno

Recenze – Ocelové srdce

2 komentáře

  1. Myanmar

    Moc pěkný přehled, díky za zajímavé knižní tipy 🙂

    Jen s tou Dweckovou tak docela nesouhlasím – její teorii znám a zdá se mi, že zbytečně generalizuje (ať už teorií samou, nebo v průběhu knihy, například výroky jako „Všechny děti se nadšeně vrhají do učení“ – ne, nevrhají). Vůbec škatulkování společnosti do dvou kategorií považuju za nemístně zjednodušující, zvlášť když

    A) jedna kategorie je definována jako jednoznačně lepší než druhá
    B) vzhledem k tomu, že zařazení do kategorií vzniká během dětství, není to úplně něco, s čím se dá snadno hýbat

    Krom toho mi připadalo že dostatečně nezohledňuje situační faktory, z uvedených experimentů jsem také nezískala dojem, že by závěry byly až tak jednoznačné (napadalo mě více alternativních důvodů rozdílů mezi skupinami) . Taky se mi úplně nelíbilo jak svou teorii vztahovala na úplně všechny aspekty života – úspěšnost, ale i mezilidské vztahy.

    Tím nechci říct, že teorii považuji za úplnou hloupost – vůbec ne, jen si myslím, že „růstovost mysli“ bude spíše škála než dvě oddělené kategorie a myslím, že by bylo dobré závěry ještě podpořit více experimenty s lépe kontrolovanými nezávislými proměnnými.

    • Katka

      Ahoj Myanmar, díky za podrobný popis argumentů, jsou zajímavé. Je vidět, že jsi nad nimi hodně přemýšlela. A to se vždycky cení. 🙂 Souhlasím s tím, že „růstovost mysli“ může být něco jako škála. To by mohlo docela dobře odpovídat realitě. Nejsem až takový odborník na design výzkumu, abych si dokázala představit, co jsou to lépe kontrolované nezávislé proměnné. 😀 Ale jedno je jisté – víc vědeckých experimentů neškodí asi nikdy. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑