O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

4 způsoby, jak se zlepšit v tvůrčím psaní

Hltáte romány a říkáte si, že jednou taky napíšete svůj velký příběh. A jdete si do knihovny pro nášup dalších knih. Pokud zůstanete jen u toho, v kreativním psaní se nezlepšíte. Ale existují čtyři další způsoby, které fungují.

Writing is My Hobby

Autor: Charles J. Danoff

S výukou psaní je to podobné jako s cizím jazykem. Jednou za čas si řeknete, že byste se třeba v angličtině měli o něco zlepšit, případně si osvěžit, co jste zapomněli. A pokud to s jazykem/psaním myslíte alespoň trochu vážně, něco pro to doopravdy uděláte.

1. Učíte se doma z učebnice

Někomu vyhovuje domácí samostudium. Koupí si učebnici a pak prochází látku vlastním tempem. Největší výhodou je asi cena, protože kniha je jediným výdajem. Na druhou stranu člověk musí mít opravdu velkou motivaci, aby vydržel.

Mně se často stává, že si v naučné knize sice se zaujetím přečtu teorii, ale na cvičení se vykašlu. Ale bez nich to nemá smysl. Říkám si, že mi přece stačí si to jen přečíst, protože tomu rozumím. Ale něco jiného je vědět, jak napsat dobrý dialog a něco jiného je ho skutečně napsat. Proto pokud vám nejvíc vyhovuje domácí studium s některou učebnicí tvůrčího psaní, určitě úlohy nepřeskakujte.

2. Odjedete do ciziny

Někdo se nerad zdržuje výukou a raději do všeho skočí po hlavě. I to je cesta, která může být úspěšná. V kontextu cizích jazyků to můžeme přirovnat k dlouhodobému pobytu v zahraničí.

Když jste do země přijeli, uměli jste říct tak akorát dobrý den a děkuji. Za pár měsíců se do toho i bez lektora dostanete, za několik let budete možná mluvit jako rodilý mluvčí. Zvlášť začátky ale můžou být krušné a ne každý na to má žaludek. Pokud si v literární tvorbě zvolíte tuto cestu, obnáší to hodně číst, pravidelně psát vlastní příběhy a také je dávat číst ostatním lidem.

travel

Cesta do neznáma. Autor: Ian Iott

3. Zúčastníte se kurzu

Někteří chtějí umět cizí jazyk, ale představa, že by se v cizině nebyli schopni domluvit, je děsí. Proto se přihlásí na kurz. Výhodou je, že se potkáte se skupinou lidí, která má stejný cíl. Taky nehrozí přeskakování cvičení a dostanete zpětnou vazbu od lektora a spolužáků.  Motivuje vás to k výkonu, protože nikdo nechce být před ostatními za neschopného.

Asi z vlastní zkušenosti víte, že žádný kurz nedokáže nikoho perfektně naučit anglicky. V ruce sice můžete mít certifikát, ale když nejedete do zahraničí nebo u nás nekomunikujete s cizinci, vaše znalosti jdou rapidně dolů. Stejně tak absolvování sebelepšího kurzu tvůrčího psaní nikomu nezaručí, že se stane úspěšným spisovatelem.

4. Absolvujete kurz a odjedete do ciziny

Variantou, která podle mého názoru přináší nejrychlejší a největší posun, je kombinace předchozích dvou možností.  V kurzu načerpáte znalosti a společnost ostatních vás motivuje. Ale je důležité se na tom nezaseknout a i po skončení psát a psát. Jedině tak vám dovednosti z kurzu přejdou do krve a čím víc budete vypsanější, tím lepší bude výsledek.


Pokud si myslíte, že je pro vás dobrou variantou kurz, můžete se do pondělí 11. srpna přihlásit na můj prázdninový kurz tvůrčího psaní. Program je určený pro mládež od dvanácti do devatenácti let.

2 komentáře

  1. Leona

    Dobrý den, jakou učebnici tvůrčího psaní byste doporučila?

    • Katka

      Zřejmě nejkomplexnější jsou na českém trhu učebnice od Markéty Dočekalové. Shánějte druhý díl, který se přímo věnuje psaní beletrie. Příběhům se věnuje částečně i první díl. Ale dost prostoru je v něm věnováno novinářským žánrům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑