Pokud máte v šuplíku rukopis a zkoušeli jste ho nabídnout do nakladatelství, víte, že je to těžké. Redaktoři se často ozvou až za několik měsíců – jestli vůbec. A vy mezitím nevíte, co se děje. Jestli jen nemají čas, ale na váš text se podívají, nebo jestli jim zapadl někde v e-mailové schránce a až nikdy se k němu nedostanou.

Další cestou k vydané knize je účast v literárních soutěžích, které nakladatelství pořádají. V soutěži totiž máte jistotu, že si váš text (nebo alespoň jeho části) někdo skutečně přečte. A pokud vyhrajete, váš příběh vyjde knižně. Někdy se nakladatelé domluví na publikaci i s autory, kteří se umístili na 2. a 3. místě.

Protože už pátým rokem spravuji největší český seznam literárních soutěží, vím, kde přijímají celé rukopisy a v toto článku najdete přehled těchto soutěží. U každé z nich uvádím i přibližné datum uzávěrky. Přesné datum si ale vždy zkontrolujte na webu dané literární soutěže.

1. Hvězda inkoustu

Do soutěže nakladatelství Fragment můžete přispět rukopisem young adult románu v rozsahu do 250 normostran. Každý rok je zadaný žánr/téma, ve kterém má příběh být. Autoři už psali třeba v žánru městské fantasy nebo na téma slovanské mytologie. Rukopisy se odevzdávají na konci ledna, téma nového ročníku nakladatelství vyhlašuje na jaře.

Více na webových stránkách Hvězdy inkoustu

2. Literární soutěž nakladatelství MOBA

Do soutěže nakladatelství MOBA autoři posílají rukopisy detektivek a současných či historických románů. Spisovatelé, kteří se umístí na prvních 3. místech, získají smlouvu na vydání knihy. Uzávěrka je v červnu. Na rozdíl od ostatních zde uvedených soutěží MOBA nepořádá soutěž každoročně, ale vypisuje ji jednou za několik let (co jsem zatím vypozorovala).

Více na webových stránkách MOBY

3. Dětská kniha pro Albatros

Jestliže se věnujete tvorbě pro děti, zkuste soutěž nakladatelství Albatros. Přijímají rukopisy do 80 normostran a vítěznou knihu do roka vydají. Uzávěrka bývá na konci října. Jen pozor – nemůžete poslat jakýkoliv příběh, každý rok je zadané konkrétní téma.

Více na webových stránkách Albatrosu

4. Cena Karla Čapka

Cena Karla Čapka bývá považována za nejprestižnější soutěž české fantastiky (fantasy, sci-fi, horor). Přijímá i novely na volné téma v rámci některého z uvedených žánrů. Vítězný příběh vychází v knižním sborníku Mlok, který je každý rok k dostání v knihkupectvích. Uzávěrka bývá v listopadu.

Pokud uspějete v Ceně Karla Čapka, vaše dílo vyjde v knižním sborníku Mlok.

Více na webových stránkách Ceny Karla Čapka

5. Literární cena Knižního klubu

Literární cena Knižního klubu je velmi prestižní soutěž, která přijímá rukopisy románů nebo novel na volné téma. Vítězný příběh poté vyjde jako kniha. Zpravidla se jí dostane značné mediální pozornosti a někteří z vítězů byli nominováni i na cenu Magnesia Litera. Konkurence je velká, v roce 2019 porotci posuzovali 155 rukopisů. Uzávěrka bývá na konci prosince.

Více na webových stránkách Literární ceny

Do nakladatelství se dá dostat i přes povídky

Víc českých literárních soutěží, do kterých byste mohli poslat celý rukopis, není. Většina soutěží totiž přijímá jen povídky, protože vyhodnocování desítek románových rukopisů je velmi náročné.

Ale pozornost si zaslouží i povídkové literární soutěže. Pokud totiž takovou literární soutěž pořádá nakladatelství a vy uspějete, je mnohem snazší později oslovit to samé nakladatelství s nabídkou románu. Nebo se třeba na vyhlašování cen seznámíte s redaktorem a rovnou zjistíte, jestli rukopisy vůbec přijímají a komu ho máte případně poslat.

Zvyšte své šance na výhru. Přihlaste se do online kurzu tvůrčího psaní Jak napsat povídku do literární soutěže. Přímo v kurzu napíšete vyladěnou povídku, kterou pošlete do literární soutěže.

Seznam povídkových soutěží pořádaných nakladatelstvími

Všechny ostatní literární soutěže, který je více než 120, najdete ve velkém seznamu.

TIP: E-mailový klub pro knihomoly

Patříte mezi náruživé čtenáře? Pokud ano, mohl by vás zajímat můj e-mailový klub pro knihomoly. Jednou měsíčně posílám zájemcům tip na knížku, od které jsem se nemohla odtrhnout. Více informací a přihlášení k odběru najdete zde. ⋘

Související články

9 kroků, které zvýší šanci na úspěch v literární soutěži

Jak získat plus u administrátora literární soutěže