Milovníky fantastiky čeká rušný víkend. V Bratislavě bude největší slovenský con Istrocon a spolu s ním i letošní Parcon. Já se ale chystám na CONiáš do Prahy.

Pro ty z vás, kteří se ve fantastice třeba moc neorientujete, setkání fanoušků se nazývá con. A právě putovní Parcon je nejstarší z nich v Československu. Na prvním ročníku v roce 1982 byla poprvé vyhlášená Cena Karla Čapka. V současnosti je to naše nejprestižnější literární cena za sci-fi nebo fantasy povídky a novely.

Když vyhrajete Cenu Karla Čapka, budete mít povídku v tomto sborníku.

Takže už v sobotu budeme znát jména těch nejlepších a jejich díla najdeme v knižním sborníku Mlok. Protože loni se Parcon konal spolu s Fénixconem v Brně, mohla jsem být u vyhlašování výsledků. A knihu Mlok 2013 jsem si hned odnesla domů.

Brousíte si zuby na příští ročník? Přečtěte si chytré rady od administrátorky soutěže Jiřiny Vorlové.

Celý text najdete v rozhovoru pro XB-1, který s Vorlovou vedla Julie Nováková. Vybírám dvě nejzajímavější citace.

Další věc, kterou porotci rozhodně neocení, je, když se autor snaží vnutit celému světu své Velké Morální Poselství, jež čiší z každého písmenka, a běda všem vyvrhelům, kteří se s ním neztotožní.“

„Někdy mi u slibně rozběhnutého díla připadá, jako by autor náhle zjistil, že se blíží uzávěrka nebo limit znaků pro příspěvek, proto práci několika větami uťal, soubor uložil a odeslal – a chudák natěšený porotce jen spláče nad výsledkem.“

Jiřina Vorlová

Ať žije CONiáš!

Já se chystám do Městské knihovny v Praze na CONiáš, který bude v sobotu dvacátého září. Kompletní program najdete tady. Nejvíc se těším na přednášku Ondřeje Neffa o slepých uličkách v příběhu, která bude určitě užitečná pro všechny psavce.

Taky mě zajímá panelová diskuze o audioknihách, které se zúčastní i autorka Mycelia Vilma Kadlečková. A křtít se bude nová audiokniha Stín modrého býka, o které vážně uvažuji. Četla jsem ji už kdysi dávno a moc se mi líbila. Výhodou je, že už jsem zapomněla, jak skončí, proto se zvyšuje šance, že po ní znovu sáhnu třeba právě v audio verzi.

Líbí se mi, že CONiáš je zaměřený na knihy. Jak napsal Míla Linc v této pozvánce: Nemusíte se stydět, že ještě čtete knížky – nehrajeme zas tak moc na seriály a filmové premiéry, u nás jsou písmenka stále v hlavní roli.“ A to je fajn, protože všechny ty manga, počítačové hry, seriály a další věci mě tolik neberou. Jestli jste naladěni na stejnou vlnu, určitě taky přijďte.

A v případě, že mě tam potkáte, určitě se mě nebojte pozdravit. 😉

Související články:

Jak mě vyděsil Ondřej Neff a učitel matematiky