Co se stane, když vezmete Itálii šmirglem.

Jednou měsíčně v e-mailovém klubu pro knihomoly doporučuji knihy, které mě nadchly, a občas pošlu i vlastní povídku a zajímavosti z mojí tvorby.  Níže najdete celý text prvního dílu, který původně vyšel 22. ledna 2020. ⬇️


Ahoj knihomolové,

co si vybavíte, když se řekne Itálie? Já vynikající čokoládovou zmrzlinu s mátou, písečné pláže plné mušliček a černovlasé mladíky na skútrech, kteří by z fleku mohli jezdit rallye.

Ale co uvidíme, když po téhle dovolenkové fasádě přejedeme šmirgl papírem? Odhalíme úplně jiný obraz Itálie, který je schovaný pod povrchem – otřískané baráky, mafiány z Cammory a předčasně zestárlé ženy, které domů vlečou nákupy.

Právě v této Itálii se odehrává tetralogie Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante. Vypráví o Eleně a Lile, dvou přítelkyních z jedné chudé neapolské čtvrti. Děj začíná v padesátých letech, kdy dívky nastupují do první třídy. Obě jsou chytré, nadané a sní o lepším životě, než mají jejich rodiče.

Při čtení první dílu jsem si často říkala: „Přesně takhle jsem se cítila, když jsem byla malá! Jen jsem na to úplně zapomněla…“ Autorka vystupující pod pseudonymem Elena Ferrante totiž umí vystihnout charaktery a jejich pocity jako nikdo jiný.

U většiny knih dokážu jasně identifikovat, jestli se postavy dle mého názoru chovají dobře, nebo špatně. Tady je to jiné. Nevěděla jsem, co přesně si mám o Elenině chování v pozdějších dílech myslet. To, co dělala, bylo hluboce pochopitelné. Ale bylo to správné? A jak bych se zachovala já na jejím místě? Knihy ve mě probouzely spoustu zajímavých otázek.

Geniální přítelkyně je totiž skutečně výjimečná kniha. Hluboce se mi zaryla pod kůži a nezbývá mi, než smeknout před mistrovstvím Eleny Ferrante.

Leden 2020: co je nového

🔹Tohle překvapení, nevyšlo tak, jak jsem čekala

Čas od času je fajn trochu zaexperimentovat. Já jsem zkusila napsat duchařskou povídku. Chtěla jsem, aby byl konec tak překvapivý, že si z něj testovací čtenáři (betačtenáři) sednou na zadek. Povedlo se. 6 ze 6 betačtenářů překvapených bylo. Ale konec se nikomu z nich nelíbil!

Taková shoda je výjimečná, takže jsem jim dala za pravdu. Celý příběh jsem škrtla a začala úplně znovu. A vyplatilo se to – editorka Jiřina Vorlová moji povídku Bestie zařadila do sbírky povídek Kočas 2019.

sborník Kočas 2019

V povídkové sbírce Kočas publikuji už podruhé.

🔹Marťa Zimmermannová uspěla v literární soutěži 

Jestli hledáte krátkou a zábavnou literární jednohubku, sáhněte po povídce od Martiny Zimmermannové, absolventky mého základního i pokročilého kurzu tvůrčího psaní. S textem na téma Ostuda se umístila na druhém místě v soutěži Tachovská reneta. Povídku najdete ve sborníku za rok 2019, který si můžete stáhnout na konci této stránky.

Začněte také odebírat klub pro knihomoly

Přečetla jsem stovky knih. Vím, že času na čtení není nikdy dost, a proto u mě nenajdete žádné recenze na špatné nebo průměrné knihy.

Vybírám jen ty nejlepší, které mě chytily za srdce a nadšeně na ně vzpomínám i po letech. Jednou měsíčně vám tyto literární klenoty doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly.

Podívejte se, jaké další knihy jsem už v e-mailovém klubu doporučovala a přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali nové tipy. (Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.)