Z určitých životních omylů je lepší rychle vystřízlivět. Třeba z toho, jak by bylo báječné, prožívat dobrodružství spolu s literárními hrdiny.  Já jsem to pochopila před deseti lety trochu brutálním způsobem. Stalo se to v kvartě na gymplu, když jsme byli na týdenním přírodovědném praktiku.

Už bylo dávno po večerce, ale proč by to deváťáci respektovali, že? Polovina lidí byla na návštěvě u sousedů a zbylí dělali hluk na chodbě.  Já jsem ležela na palandě a četla si scifi román Tma od Ondřeje Neffa. Dobrý příběh mě totiž zajímal mnohem víc než desetkrát omleté třídní drby.

Bez elektřiny by se nám vedlo špatně. Autor: Ian Britton

Román Tma začíná obrovským výpadkem proudu. Autor: Ian Britton

V románu jde o to, že přestane fungovat elektřina. A není to jen na pár týdnů, jako když Rusové utáhnou kohoutky s plynem. Asi si dokážete představit, co následuje. Všechno se hodně podělá.  Okamžitě se začnou hroutit veškeré demokratické struktury a společnost se vrací ke středověkému právu silnějšího. Děj se odehrává v České republice a o to víc sugestivně příběh vyznívá.

Táborový harém

Nejvíc mi v paměti utkvěla část příběhu, která se odehrává na dívčím stanovém táboře. Mnoho lidí ve městech brzy po definitivním výpadku proudu umírá.  Oddíl, který táboří v lese, je naštěstí daleko od loupeživých band. Ale jídlo už neseženou v místním konzumu.  Musí se naučit lovit a začít s přípravou na zimu. Řízením osudu s mladými děvčaty zůstává jen jeden dospělý vedoucí a rozhodně to nemají lehké.

Na výpravě v lese instruktor narazí na cizího muže, který je lékař. Někdo takový se v době temna opravdu hodí, a proto ho přivede do tábora. Opatrnosti ale není nikdy dost, a proto dá tajným signálem vědět dívkám. Rozjíždí se scénář „pán tvorstva a jeho harém“. Hrdina večeří s hostem, nejhezčí holky je obsluhují a on je plácá po zadku. Předstírá, že je opilý a jde si lehnout, ale ve skutečnosti všichni čekají, jak zareaguje doktor.

Co myslíte? No, jasně, v knížkách je víc všiváků než klaďasů, jinak by to nefungovalo. Takže si lékař vezme sekerku a těší se, že zdědí harém.  Jak to dopadne zjistíte v knize. Nechci hned všechno prozradit a připravit vás o překvapení.

Účinné řešení

Podobnou situaci si umím docela dobře představit, protože každý rok jezdím na podobný tábor. Všechno si stavíme sami. I kamna vyrábíme z kamenů a jílu.

Stavění kuchyně s jídelnou na našem táboře.

Takže jsem tenhle příběh měla krásně rozečtený, když z ničeho nic zhaslo světlo.

A podle ruchu z ostatních pokojů bylo jasné, že mají stejný problém. Byla opravdu Tma a já se bála, abych nesletěla při slézání z patrové postele. Otevřela jsem dveře na chodbu a nikde nic nesvítilo. Byl to opravdu šok. Jako byste se najednou propadli do příběhu. Jakoby se všechny ty hrůzy, o kterých jsem si četla, mohly stát skutečností.

Na pravou míru to uvedl až učitel zeměpisu a matematiky, který nám přišel oznámit, že záměrně vyhodil pojistky a máme si jít okamžitě lehnout. Obrovsky se mi ulevilo, ale to zděšení si asi budu pamatovat nadosmrti.

svíčka

Moje babička se ještě do školy učila při petrolejce. Doufám, že se ty časy nevrátí. Autor: Lauren Rushing

Jestli půjdete pro Tmu do knihovny, je pravděpodobné, že narazíte na dvě verze. Původní kniha, kterou jsem četla já, je z roku 1998. Zajímavé je, že Neff druhou část příběhu přepsal a v roce 2004 vyšla pozměněná verze Tma 2.0. Novější vydání už vychází jen pod názvem Tma, ale je to ten aktualizovaný příběh.

Pokud vás zajímá něco o tom, proč vznikla druhá verze, dočtete se to zde. Ale pozor, jsou tam spoilery.


Jestli jste někdo četli obě verze, budu ráda, když mi napíše svůj názor na ně do komentářů. Zajímalo by mě srovnání, Tmu 2.0 jsem ještě nečetla.