Literární alchymie

Tvůrčí psaní od A do Z

Kurz tvůrčího psaní

Kurz tvůrčího psaní.

Dejte svojí kreativitě v kurzu tvůrčího psaní ten správný směr.

AKTUÁLNĚ:

Na podzim 2017 pořádám kurz tvůrčího psaní pro pokročilé. Pilotního běhu se účastní absolventi mých předchozích kurzů (na tento kurz se nyní nelze volně hlásit).

Další základní kurz tvůrčího psaní bude na jaře 2018. Pokud byste se tohoto nebo některého dalšího termínu rádi zúčastnili, napište svůj e-mail do políčka pod tímto textem. Uložím si váš kontakt do databáze a až vypíšu další termín základního kurzu, pošlu vám avízo e-mailem.

O novém termínu se tak dozvíte o několik dní dřív než fanoušci na sociálních sítích. To je výhoda, protože kurz bývá opravdu rychle vyprodaný.

Jarní kurz tvůrčího psaní Brno – 2017

Nové vědomosti, spousta popsaných stránek, fajn parta a něco dobrého na zub. Přesně to vás čeká na kurzu tvůrčího psaní od 9. března do 1. června 2017. Přidejte se a zažijte to i vy. 😉

5 důvodů, proč se zúčasnit kurzu tvůrčího psaní

1. Dostanete informace z první ruky

Na kurzu vás seznámím s kompletními základy spisovatelského řemesla a rozhodně nezůstaneme jen u teoretického výkladu. Nejvíc se naučíte praxí, a proto jsem pro vás připravila desítky kreativních cvičení. V kurzu se zaměříme zejména na psaní povídek.

2. Získáte zpětnou vazbu

Zpětná vazba je k nezaplacení, protože k vlastnímu textu je člověk často „slepý“. V druhé polovině kurzu budete psát povídku na zadané téma a zkusíte si na ní uplatnit nabyté vědomosti. Na lekcích zpětné vazby ji společně vypilujeme.

3. Potkáte spřízněné duše

Na kurzu se seznámíte s fajn lidmi se stejnou „krevní skupinou“. Je bezva, mít si s kým popovídat o slastech i strastech literární tvorby.

4. Uděláte si čas jen sami pro sebe

Na kurzu alespoň na 2 hodiny týdně zapomenete na obvyklé starosti a místo toho budete kreativně tvořit. Společníka vám bude dělat třeba dobrá káva se zákuskem nebo deci bílého vína. 😉

5. Odnesete si sborník se svojí povídkou

Ze závěrečných povídek sestavím sborník, který na poslední hodině pokřtíme. A věřte mi – vidět svoji práci vytištěnou je moc hezký pocit.

Základní informace

Kurz je určený pro:

 • zájemce od 15 let,
 • začínající a mírně pokročilé autory.
 • pro všechny psavce, kteří mají literární ambice.

Počet setkání: 11 dvouhodinových lekcí (celkem 22 × 60 min)

Kdy: Scházet se budeme ve čtvrtek od 18:00 do 20:00. Začínáme 9. března a končíme 1. června 2017.

Kde: kavárna Útulno, Tábor 8, Brno

kavárna útulno

Kavárna Útulno je na půl cesty mezi Sono Centrem a kinem Lucerna.

Témata lekcí:

1. lekce 9. března 2017 Jak přilákat múzu
2. lekce 16. března 2017 Jak napsat příběh, od kterého se nikdo neodtrhne
3. lekce 23. března 2017 Jak vytvořit hrdinu, kterého si čtenáři zamilují
30. března 2017 Kurz se nekoná, protože jsem pracovně mimo Brno
4. lekce 6. dubna 2017 Jak se vyhnout otřepaným dialogům
5. lekce 13. dubna 2017 Jak napsat popis, který čtenář s radostí zhltne
6. lekce 20. dubna 2017 Jak zvýšit šanci na úspěch v literárních soutěžích
7. lekce 27. dubna 2017 Jak zvolit vhodného vypravěče
4. května 2017 Studijní volno na sepsání závěrečné povídky
8. lekce 11. května 2017 Zpětná vazba na povídky I.
9. lekce 18. května 2017 Zpětná vazba na povídky II.
10. lekce 25. května 2017 Hledání nakladatele, self publishing
11. lekce 1. června 2017 Základy propagace pro spisovatele, křest sborníku

Studenti, kteří se zúčastní 9 a více lekcí a napíší a včas odevzdají závěrečnou povídku, získají certifikát o absolvování kurzu tvůrčího psaní.

O lektorce

Lektorka kurzu

Jmenuji se Kateřina Foltánková a tvůrčímu psaní se věnuji  více než 10 let.  Kurzy pořádám od roku 2014. Několikrát jsem zabodovala v literárních soutěžích a sedm let působím jako porotkyně v literární soutěži Vyškovský cedník. Vystudovala jsem žurnalistiku, přes tři roky jsem byla novinářkou a nyní pracuji jako copywriterka.

Moje příběhy vyšly v literárních časopisech Lžička v šuplíku a Čaj. Napsala jsem také povídku U Gutenberga, která vyjde v jednom z dílů reprezentativní antologie ženské fantastiky. V knihkupectví zatím najdete první díl s názvem Žena se lvem. V roce 2016 vyšel v komiksové knize Koumáci v akci 3 můj detektivní příběh. Další komiks podle mého scénáře vyjde v této sérii v roce 2017.

Co říkají na kurz tvůrčího psaní jeho absolventi?

kurz tvůrčího psaní podzim 2016

podzimní kurz tvůrčího psaní, 2016

„Kurz byl výborně strukturovaný a pomohl mi uvědomit si, co dělá povídku čtivější, kreativnější a celkově lepší. A hlavně mi dal chuť dál psát.“

Gabriela Heřmanská, podzimní kurz 2016

Přečtěte si i zkušenosti dalších studentů.

Organizační informace

Počet účastníků: 8

Aktuální počet volných míst: 0

Uzávěrka přihlášek: 23. února 2017 (doporučuji poslat přihlášku dřív, kurzy bývají obsazené do týdne)

Cena: 3 300 Kč

Jak se přihlásit:

 1. Napište mi na e-mail katerina.foltankova@gmail.com.
 2. Uveďte svoje jméno, datum narození, kontaktní adresu a telefon.
 3. Pište mi z e-mailu, který pravidelně používáte, ať spolu můžeme dobře komunikovat.
 4. Vystavím vám fakturu a vy převodem zaplatíte.
 5. Jakmile mi platba přijde na účet, potvrdím vám její přijetí e-mailem.
 6. Po zaplacení jste přihlášení na kurz.

Garance 100% kvality

garance 100% kvality

Pokud po první lekci zjistíte, že kurz pro vás není to pravé, vrátím vám celé kurzovné. Záruku mohou uplatnit studenti, kteří se první lekce zúčastnili, a o vrácení peněz požádali do 14. března 2017.

Storno podmínky:

Pokud se odhlásíte do 23. února 2017, storno poplatek je 500 Kč. Pozdější odhlášení a vrácení peněz není možné – můžete však za sebe poslat náhradníka.

Odesláním přihlášky souhlasíte s těmito podmínkami.

Možná máte otázku…

Hledal jsem si tě v databázi knih a zjistil jsem, že jsi žádnou knihu ještě nenapsala. Není to při výuce tvůrčího psaní problém?

Tvůrčí psaní není jenom o románech. Nejbližší mi jsou povídky a právě na ně je zaměřený tento kurz tvůrčího psaní. Znalosti o stavbě zápletky, hrdinovi, dialozích atd. samozřejmě využijete i při psaní románu.

Ale pro začínajícího autora jsou povídky ten nejlepší startovní žánr. Když se hned ze začátku pustíte do románu, za rok ho dopíšete a teprve pak často zjistíte, že je plný školáckých chyb. Mnohem lepší je naučit se základy řemesla na povídkách a až pak se pouštět do něčeho delšího.

Už mi vyšly dvě knihy. Je kurz tvůrčího psaní vhodný i pro mě?

Pokud vám už vyšly u nakladatele dvě knihy, pravděpodobně jste dost zkušený autor, který řemeslo dobře ovládá. Nemůžu vám zaručit, že se na kurzu tvůrčího psaní dozvíte něco nového.

Stanu se po absolvování kurzu spisovatelem?

Na kurzu získáte vědomosti o stavbě příběhu a dalších nezbytných tématech a zkusíte si napsat povídku.  To, jestli se stanete spisovatelem, závisí na řadě dalších faktorů, jako je vaše vytrvalost, ochota tvrdě pracovat a také trocha štěstí.

Jak vypadají lekce tvůrčího psaní?

Každá hodina začíná povídáním o tématu. Nemám ráda nudný výklad, takže používám hodně příběhů a ukázek. Také se ptám studentů na jejich zkušenosti a názory. Dál jsou na řadě cvičení, ve kterých účastníci zkusí uplatnit nově nabyté vědomosti.

Po kolečku pak své práce předčítají a já vypíchnu, co se jim povedlo, nebo je upozorním na chyby. Pak probereme jiný aspekt tématu a následují další psací cvičení.

Co když onemocním a nemůžu přijít na lekci?

Materiály i zadání na cvičení vám pošlu e-mailem a nastudujete si je doma.

Pokud máte další otázky, napište mi na katerina.foltankova@gmail.com nebo rovnou pošlete přihlášku.

 

 

5 komentářů

 1. Chtěla bych se zeptat,zda se za rok bude kurz znovu pořádat. 🙂 Tento rok jsem nějak prošvihla přihlášku a bohužel bych v tyto dny stejně nemohla. Ale ráda bych se naučila něco nového. Prozatím zkusím nějakou učebnici – pravděpodobně od Dočekalové. 🙂

  • Ráda bych určitě uspořádala další kurz. Zatím nevím, jestli se mi opět podaří domluvit na spolupráci s DDM nebo bych kurz uspořádala sama. Až budu mít připraveného něco dalšího, určitě o tom budu na Literární alchymii s předstihem informovat.

 2. Škoda, že už jsem na to příliš stará a navíc nejsem z Brna, jinak bych přišla hned 🙂

 3. Dobry den, od kdy se budou uzavirat prihlasky na jarni kurz? A je mozne kurz darovat jako darek ( k Vanocum)?

  • Dobrý den, Markéto, na jarní kurz obvykle spouštím přihlášky kolem přelomu ledna a února. Dárkové poukazy nenabízím. Víc jsem Vám napsala v odpovědi na e-mail, který jste mi psala.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna

*