Literární alchymie

Tvůrčí psaní od A do Z

O Katce

„Věřím, že fantazie je silnější než vědění.

 Že mýty mají větší moc než historie.

 Že sny jsou mocnější než skutečnost.

 Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností.

 Že smích je jediným lékem na zármutek.

 A věřím, že láska je silnější než smrt.“

 Robert Fulghum

V mojí občance stojí Kateřina Foltánková, ale nejraději mám, když mi kamarádi říkají Katko. Je mi šestadvacet let a žiju v Brně.

Mám problém dát dobré podání ve volejbalu a opíjení na diskotékách mě nikdy nebavilo. A to mezi vrstevníky na gymplu nebyla dobrá vizitka.

Místo toho jsem chodila do knihovny a nosila si domů stohy knih. Za týden jsem musela pro novou várku, protože už nebylo co číst. Začala jsem psát své vlastní povídky. Nechtěly už být jen v hlavě, potřebovaly do světa a musely na papír.

Věděla jsem, že do dokonalosti mají daleko, a potřebovala jsem se zlepšovat. Dychtivě jsem hltala každý materiál o tvůrčím psaní, který se ke mně dostal. Ale to mi nestačilo. Chtěla jsem s někým sdílet radost z příběhu, ve kterém všechny části konečně zapadly na správné místo, a pocit marnosti, když se zrovna nedařilo.  Toužila jsem si o tom s někým povídat, učit se a zlepšovat se. A nejen s anonymními uživateli literárních serverů ale naživo se skutečnými lidmi.

U psaní jsem zůstala a časem jsem se stala porotkyní v literární soutěži Vyškovský cedník. A tehdy jsem si uvědomila, že musí existovat víc podobných lidí. Rádi čtou, zkouší tvořit první vlastní texty a ze všeho nejvíc by potřebovali odbornou i morální podporu. Často jsem totiž hodnotila povídky, kde bylo na první pohled jasné, že je autor talentovaný ale zároveň dost nezkušený.

Jeho příběh byl skvělý, ale na začátku tempo zbrzdila příliš popisná pasáž, používal málo dialogů nebo si nedal pozor na logické chyby. Ale i přesto byla povídka velmi dobrá. Na druhou stranu ne tak dobrá, aby se umístila na stupních vítězů. A já jsem byla přesvědčená, že kdyby jim někdo trochu poradil a naučil je základy řemesla, tak příště by si pro diplom klidně mohli jít.

Rok od roku se situace opakovala a já si vždy při hodnocení říkala, že je škoda, že nemůžu poradit. A pak mě jednou napadlo, že poradit můžu. Rozhodla jsem se o tvůrčím psaní blogovat a založila Literární alchymii. Ale to nestačilo. Vzpomněla jsem si, jak jsem na gymplu toužila po osobní zpětné vazbě a sdílení tvůrčího procesu. A tak jsem pro zájemce začala pořádat v Brně kurzy tvůrčího psaní.

Nejdřív mi to připadalo jako strašná drzost. Ano, vyhrála jsem několik literárních soutěží, několik let jsem v porotě literární soutěže, vystudovala jsem žurnalistiku, víc než 10 let čtu o tvůrčím psaní vše, co mi přijde pod ruku, a pátým rokem mě psaní živí (novinařina a copywriting). Ale jedna překážka tu byla. Nevydala jsem knihu. Nejsem opravdová spisovatelka.

(AKTUALIZOVÁNO: Už ne tak úplně. V knihkupectvích najdete v komiksové knize Koumáci v akci 3 můj detektivní příběh a moje povídka U Gutenberga byla přijatá do čtyřdílné antologie ženské fantastiky. První díl Žena se lvem už najdete na pultech, můj text bude v některém z dalších dílů.)

Pak jsem si řekla, že to nevadí. I tak můžu sdílet všechny své vědomosti a pomáhat zpětnou vazbou. Mám velkou radost, že to funguje. Účastníci hodnotí kurzy jako přínosné, inspirující a taky zábavné.  Ostatně můžete si přečíst jejich reference. 

Moje literární milníky

2016 lektorka jarního a podzimního kurzu tvůrčího psaní, Literární alchymie

v třetím díle série Koumáci v akci vyšel můj komiks Ukradené jahody

povídka U Gutenberga byla přijata do antologie ženské fantastiky (zatím vyšel první díl Žena se lvem, má povídka bude v některém z dalších svazků)

2015 lektorka jarního a podzimního kurzu tvůrčího psaní, Literární alchymie

publikovaná povídka Šípky u staré cesty v literárním časopise Čaj

publikovaná povídka Odsouzenec v literárním časopise Lžička v šuplíku

2015 dosud copywriterka (reklamní textařka) v Obsahové agentuře

literární recenzentka v časopise Kult

2014 lektorka podzimního kurzu tvůrčího psaní, DDM Junior Brno
2014 lektorka prázdninového kurzu tvůrčího psaní, DDM Junior Brno
2014 Miniakademie tvůrčího psaní, René Nekuda
2014 lektorka kurzu tvůrčího psaní, skautské středisko Vyškov
2012 2015 novinářka v Brněnském deníku Rovnost
 2010 dosud  porotkyně literární soutěže Vyškovský cedník
2010 čtvrté místo v literární soutěži O stříbřitělesklý halmochron 2010
 2009 2015  studium žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně
2009 dálkový kurz tvůrčího psaní u spisovatelky Lucie Lukačovičové
 2008  první místo v literární soutěži Vyškovský cedník 2008
 2008  ocenění v literární soutěži Boj proti šikaně
 2007  první místo v literární soutěži Vyškovský cedník 2007
 2002  pro bratra jsem napsala fanfiction Harry Potter a školní výlet
 1998  s kamarádkou jsem vyrobily časopis „Super tekst“ – pravopis jsem ještě neuměly, ale už jsme věděly, že dát na obálku miss mokré tričko je dobrý nápad

Zůstaňme v kontaktu a začněte sledovat Literární alchymii na Facebooku.

7 Comments

 1. Skvělý životní příběh. Máme podobnou dráhu. Stále hodně čtu, ale v poslední době jsem si uvědomila, že to nestačí. Že mám potřebu se k těm knihám vyjadřovat nějak víc, takže jsem se rozhodla vložit mé myšlenky a názory na knihy na internet. Založila jsem si tedy blog. Také jsem začala hltat knihy s tématikou tvůrčího psaní a doufám, že se mi brzy podaří napsat něco většího. I když si kolikrát říkám, že vlastně ani nemám moc fantazii. Takové to „jsem asi úplně na nic“ období ale postupně střídá „snaž se, makej, bez toho to nepůjde“. Po zhlédnutí filmu Člověk proti zkáze mi ale vlastně došlo, že mám taky potřebu se k některým tématům vyjádřit… A nejlepší cesta je se z toho vypsat. Ale tak nějak poutavě, abych mohla čtenářům předat kousek sebe, toho, co jim chci sdělit, ale předat tak, aby se u toho neunudili… Snad se mi to jednou podaří. Námětů pár mám, tak třeba to neskončí jen u jednoho uměleckého textu.

  A píšeš, žes nevydala knihu. Plánuješ to? 🙂

  • Katka

   16.12.2014 at 19:29

   Ahoj Míšo, jestli máš potřebu své názory vyjadřovat, tak blog je určitě super způsob. Držím v psaní palce. Jak říkáš, důležité je makat a stále psát. Jen tak se člověk může zlepšit. Aktuálně knihu nemám v plánu. Cítím se naprosto spokojená s povídkami a zatím mi chybí „velký“ námět, který by se hodil na román. Ale kdyby mi jednou v budoucnu kniha vyšla, tak je to samozřejmě splněný sen. 😉

   • Děkuji. A je možnost si Tvé povídky někde přečíst? A pokud chybí „velký“ námět na román, stále přece můžeš vydat sbírku povídek. 🙂 A s poslední větou souhlasím. I já to tak cítím. 😀 To je takový můj největší sen. A samozřejmě vím, že bez práce nejsou koláče. 🙂

    • Katka

     20.12.2014 at 10:44

     Moje povídky si zatím bohužel nepřečteš. Už dlouho se chystám, že nějakou starší dám na web, ale pořád se k tomu nemůžu dostat. Nové práce, se kterými má člověk nějaké ambice, se obvykle nevyplatí na internetu zveřejňovat, protože většina literárních soutěží má v podmínkách, že dílo nesmí být nikde jinde zveřejněné.

 2. ahoj Katko,
  ještě jednou díky za bezva kurz tvůrčího psaní, který jsme s tebou absolvovaly. Za mně naprostá spokojenost, užívala jsem si jak bezva prostředí v kavárně :-), tak i tvůj přístup a perfektně zpracovaná témata , která jsi s námi chtěla probrat. Líbilo se mi, že jsi měla vždy všechno perfektně nachystané a mohly jsme čas využít do poslední minuty. Pravda, někdy to trochu bolelo, aspoň mne :-), ale taky jsem si mimo jiné dokázaly, že fantazie je opravdu bezbřehá ..:-)

  měj se pěkně a někdy zase ahoj Marta

  • Katka

   22.10.2015 at 21:17

   Ahoj Marto,

   jsem moc ráda, že se Ti kurz líbil. 🙂 Držím palce, ať dáte dohromady tu povídkovou sbírku.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*