O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Pýcha a předsudek: perfektní dialogy protkané humorem

Jane Austenová, omlouvám se vám. Ach ty moje předsudky…

Jednou měsíčně v e-mailovém klubu pro knihomoly doporučuji knihy, které mě nadchly, a občas pošlu i vlastní povídku a zajímavosti z mojí tvorby.  Níže najdete celý text třetího dílu, který původně vyšel 22. března 2020. ⬇️


Ahoj knihomolové,

o knihách Jane Austenové jsem si myslela dvě věci:

  1. Budou se špatně číst, protože jsou napsané z dnešního pohledu zastaralým jazykem.
  2. Je to taková červená knihovna – jen o fous lepší.

Proto mě její knihy nelákaly. Časem mě ale zviklaly dvě věci.

Austenová má i v současnosti početný fanklub čtenářů. Takže její knihy mají, co říci i dnes. A taky patří do kánonu světové literatury, takže to rozhodně nebude povrchní škvár. Proto jsem se nakonec rozhodla, že si přečtu Pýchu a předsudek.

Byla jsem velmi příjemně překvapená. Ani jeden z mých předsudků se nepotvrdil.😁 Román se dobře četl navzdory tomu, že poprvé vyšel v roce 1813 (určitě na tom má podíl i moderní překlad). A taky byl kvalitativně o dost výš než běžná červená knihovna (formálně dle Wikipedie patří mezi romány rodinného života).

Děj se točí kolem pěti sester Bennetových. Jsou hezké, chytré a ve věku na vdávání. Bohužel nemají žádné věno. Jejich matce však svitne naděje, když se na sousední panství přistěhuje zámožný a svobodný pan Bingley. Začne dělat vše proto, aby si některou z dívek vybral. A co teprve, když se na scéně objeví jeho přítel pan Darcy.

Kniha je plná skvělých dialogů. Když na kurzu tvůrčího psaní probíráme jejich psaní, pracujeme právě s ukázkou z Pýchy a předsudku. Dost mě překvapilo, jak jsou stránky románu protkané humorem. Nesmála jsem se nahlas jako u Poslední aristokratky, ale mnohokrát jsem se přistihla, jak se pobaveně usmívám.

Román má pravděpodobně víc ženských čtenářek. Ale osobně znám i jednoho muže, který Pýchu a předsudek četl a kniha se mu líbila. 😊

Březen 2020: co je nového

🔹Pomozme knihkupcům a nakladatelům

Uzavření obchodů velmi tvrdě dopadlo i na knižní byznys. Knihkupectví se dostávají do problémů a nakladatelé přestávají vydávat nové knihy. 😱 Pokud si už dlouho brousíte zuby na nějakou knížku a můžete si ji dovolit, objednejte si ji teď přes e-shop. (Raději ne přes Luxor, Knižní klub, BookTook a Mall Knihy – jejich provozovatel Euromedia už přestal vyplácet peníze za prodané knihy nakladatelstvím).

Když si teď koupíte knihy, pomůžete všem, kdo se podílí na jejich výrobě (včetně překladatelů a spisovatelů). Já jsem si už 4 knížky objednala a další nákup mám v plánu.

🔹Kde najít legální e-knihy zdarma

Pokud vám došla domácí zásoba knih a nové si kupovat nechcete nebo nemůžete, zachrání vás bezplatné e-knihy, které nabízí Městská knihovna v Praze.

Kromě Čapka, Hrabala, Škvoreckého a dalších klasiků si můžete vybrat třeba i Sedmikostelí od Miloše Urbana, Knihomola od Stefana Zweiga nebo Peníze od Hitlera od Radky Denemarkové. Zajímavých knih je tam mnohem více, jen si proklikejte katalog e-knih. Výhodou je, že nemusíte být registrovaní v pražské knihovně.

Začněte také odebírat klub pro knihomoly

Přečetla jsem stovky knih. Vím, že času na čtení není nikdy dost, a proto u mě nenajdete žádné recenze na špatné nebo průměrné knihy.

Vybírám jen ty nejlepší, které mě chytily za srdce a nadšeně na ně vzpomínám i po letech. Jednou měsíčně vám tyto literární klenoty doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly.

Podívejte se, jaké další knihy jsem už v e-mailovém klubu doporučovala a přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali nové tipy. (Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.)

2 komentáře

  1. Tlustý zlý strýc Leonard

    Klidně si přidejte na seznam druhého. Austenová je vůči svým současníkům a vůbec obecně lidským pošetilostem roztomile jízlivá… (Jo, a taky existuje málo známá, nicméně skvělá Kiplingova povídka „Janeovci“, situovaná do první světové války a pojímající čtenáře Austenové jakožto svým způsobem zednářské bratrstvo. Protože se odehrává na frontě, s výjimkou jedné zdravotní sestry v ní jde rovněž o samé muže… I to o čemsi svědčí.)

    • Katka

      Tak to ráda slyším. 😀 Když jsem sdílela článek na Facebooku, ozvali se ještě další dva muži, kteří Pýchu a předsudek četli a román se jim moc líbil. Takže už vím dohromady o čtyřech! 🙂 Díky za tip na povídku Janeovci.

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑