O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

12 nejlepších článků o tvůrčím psaní z Triumvirátu, které byste si měli určitě přečíst

Členové triumvirátu

O tvůrčím psaní na Triumvirátu píše Cirrat, Sikar a Ekyelka. Foto: Jan Povýšil

Dobrých textů o tvůrčím psaní, díky kterým se můžete vyvarovat zbytečných chyb, není nikdy dost. Spoustu z nich najdete na webu jménem Triumvirát. Tam svými články od roku 2013 pravidelně přispívá trio ve složení Sikar, Cirrat a Ekyelka.

Kdybyste si chtěli přečíst celý jejich blog, musíte se proklikat neuvěřitelným množstvím 41 stránek. Takže zajímavého materiálu tam najdete opravdu dost.

Jejich články pravidelně čtu a myslím si, že je škoda, že některé z nich časem „zapadají prachem“ pod nánosem nových textů. Proto jsem se s Triumvirátem domluvila, že zveřejním seznam jejich top článků, které by rozhodně neměly upadnout v zapomnění.

Každý autor vybral své čtyři nejlepší blogové příspěvky a tady je jejich přehled. U každého je i část textu, abyste si mohli udělat lepší představu o tématu článku.

Články od Sikara

1. Autorské právo není žádná sranda, díl první: Dračáková havěť

Hra Dungeons & Dragons zanechala na současné fantastice větší otisk, než by si někteří byli ochotní přiznat. Důvodů je více. Mnoho začínajících autorů například ani neřeší, odkud pochází jimi použité reálie, a zda na ně ve skutečnosti někdo nemá autorská práva.

Tip: Pokud vás problematika autorských práv zajímá, přečtěte si rozhovor se spisovatelkou Haninou Veselou, se kterou jsem si povídala o tom, jaké to je psát příběh ze světa, ke kterému má autorská práva někdo jiný.

2. Nebojte se kalkulačky 2 – kolik stojí dýka+3?

Nedávno jsem se zabýval tím, jak někdy autoři střílí čísla od boku, štítí se kalkulačky a vyhýbají Googlu. Na mušku jsem si vzal předně to, že hrdina by u sebe jen těžko nosil desetitisíce zlaťáků, protože zlato je strašně těžké. Zlato je totiž nejen těžké, ono má i – logicky – poměrně vysokou hodnotu. O nesmyslné hodnotě peněz ve fantasy je dnešní článek.

3. Kvalitní a nekvalitní brak

Co si představíte pod pojmem brak? Něco neskutečně špatného? Ne tak docela. Obecně se jako brak bere pokleslé dílo. Pokleslé dílo, nikoliv nutně nekvalitní literatura. Brak se nesnaží být žádným velkým uměním. Hlavní je, aby byl zábavný.

4. Pár důvodů, proč vaše povídka podle hry není vzrušující

O dovolené jsem s jedním člověkem během řeči narazil na dost zajímavé téma. Jak je možné, že tolik filmů podle videoher dopadá podprůměrně nebo rovnou katastroficky? Proč, když vezmete materiál lidmi milovaný, vznikají často paskvily? Věřte nebo ne, u psaní to je dost podobné, takže se na toto téma podíváme trochu obšírněji.

Články od Cirrat

5. Největší past

Největší past, které jako (budoucí) spisovatel denně čelíte, je pocit, že už víte jak na to a že vám to stačí. Teď, já vím, že tohle jsem opakovala už mockrát, ale podle mého je to jeden ze základních zákonů veškeré existence, mnohovesmíru, bytí – no prostě čehokoli, co si dokážete představit. A proto je potřeba ho opakovat: „To, co se nevyvíjí, stagnuje. To, co stagnuje, odumírá.“

 6. Slon v jahodách

(…) Všichni víme, že sluníčko se kreslí tak a mráček zase takhle, ukazovala (na besedě spisovatelka Klára Smolíková). Víme, že se to tak dělá. Ale když se někdo chce naučit kreslit doopravdy, musí se nejdřív naučit vidět realitu takovou, jaká doopravdy je. A o tom je i to psaní, ať už v jakékoli oblasti – poodstoupit od reality a uchopit ji znovu, mimo to naučené schéma.

 7. Dvojaká čeština

Tenhle článek nosím v hlavě už od října loňského roku. Jeden z našich profesorů totiž jen tak mimochodem poznamenal něco jako „Ale uvědomujete si, že čeština má jako jediná ze slovanských jazyků dvě formy? A že se pokoušíme neustále regulovat její mluvenou formu pravidly, která mají platit pro tu psanou?“

8. Zaseknutá deska

Nedávno jsem se velmi letmo setkala s jedním člověkem, který měl připomínku k jisté věci, dokonce velmi závažnou připomínku, ale způsob, jakým ji prezentoval, během necelé minuty stačil k tomu, aby proti sobě popudil asi sedmdesát lidí. To už je docela umění. Žel korektorům a nakladatelům, jedná se o populární umění rozšířené mezi mnoha autory. A myslím, že z nadpisu je vám jasné, o čem bude řeč.

Články od Ekyelky

9. Ach, postavo 1: Všudevím Otravný 

Jistě jste na tuhle personu už narazili. Většinou jde o muže, hodně často o vědce nebo čaroděje, který v průběhu děje zachraňuje svět i ostatní postavy. Je chytrý, všemocný, zcestovalý zkrátka takový Všudevím.

10. Vydáním knihy to nekončí

Skutečně si myslíte, že z vás jeden román udělá spisovatele? Respektive se zeptám ještě jinak: doufáte, že po všech zdolaných úskalích, které obnáší samotné psaní i celý publikační proces, se z vás v okamžiku, kdy se na polici v knihkupectví ocitne titul s vaším jménem, stane slavná osobnost a výdělky z prodeje se jen posypou? No, obávám se, že si opět vysloužím titul zlázlá, protože pokud jste aspoň v koutku duše měli nutkání odpovědět „Ano!“, pak vám s jistou dávkou záškodnického potěšení musím říct: smůla, zlatíčka.

11. První ne/úspěch a co dál?

Máme prosinec. Rok je téměř u konce, což znamená, že všechny větší i menší literární soutěže už letos vydaly svá tajemství, prvenství a ceny. Jistě, ještě stále se s napětím čeká, kdo polapí Mloka, ale většinou si už autoři odbyli svůj díl nadšení i zklamání. Takže: co dál?

12. Dobrej matroš máš? 

I když se to tak nezdá, nezbláznila jsem se a nezapomněla jsem používat český slovosled. Dokonce ani nesháním crack, haš nebo jinou ze stovek (více méně) dostupných drog. Názvem dnešního článku totiž směřuji k trochu opomíjené a možná zbytečně podceňované oblasti informací, která se pro autora, potažmo čtenáře může stát hotovým zdrojem potěšení. Nebo prokletí, pokud s tím neumíte zacházet.

A víte, co je nejlepší? Že na Triumvirátu najdete spoustu dalších zajímavých článků o tvůrčím psaní (podle mých hrubých výpočtů jich tam je kolem čtyř stovek). Přeji příjemné počtení.  🙂

Další užitečné tipy jsem pro vás připravila na stránce Odkazy. Nebo rovnou začněte sledovat Facebook Literární alchymie, kde zajímavé texty sdílím.


Související články:

10 nejlepších článků, které by si měl přečíst každý začínající autor (výběr top textů z Literární alchymie)

Aktuální seznam literárních soutěží

1 komentář

  1. Adhara

    Vďaka za odkaz na tento web, nepoznala som ho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑