Takovou bichli jsem už dlouho nečetla. Jmenuje se Nástroje titánů a mimo milionu jiných věcí v ní najdete různé tipy týkající se tvůrčího psaní.
Původně jsem si dělala poznámky pro sebe, ale pak jsem si řekla, že by se mohly hodit i vám. 🙂
Dál v článku se například dozvíte:
- jak podle Neila Gaimana poznáte, že začínáte jít správnou cestou,
- jak překonává spisovatelský blok Paulo Coelho,
- jak zvládnout hatery,
- jaké knihy o psaní autoři doporučují,
- jak si konečně udělat čas na psaní.
Kniha Nástroje titánů je výtahem toho nejzajímavějšího z podcastu Tim Ferris Show, kam si autor zve známé a úspěšné lidi – mezi nimi i spisovatele či scénáristy kultovních snímků.
Níže už najdete jednotlivé tipy pro psavce, které mě zaujaly.
Doporučená kniha pro umělce
Neil Strauss, novinář a autor bestsellerů, doporučuje román Život je jinde od Milana Kundery.
„Je to analogie životní volby každého člověka: Naplníš svůj potenciál? Nebo budeš jen ustupovat momentálním tlakům svého okolí a budeš žít s tím, že z tebe nebude nic?“
Projev Neila Gaimana
Neil Gaiman je autor vynikajících románů jako Američtí bohové a Nikdykde. Stand-up komička a autorka knih Whitney Cummings doporučuje Gaimanův projev Make Good Art, který se můžete podívat tady.
Nejvíc ji zaujala tato pasáž: „Ta chvíle, kdy si připadáte, jako byste šli po ulici nazí, protože ukazujete příliš ze svého srdce a mysli a toho, co máte v sobě. Prostě toho na sebe říkáte moc. Tak to je přesně ta chvíle, kdy na to možná konečně začínáte jít správně.“
Učte se od mistrů, ne od konkurence
Jeden hudebník v knize radí, aby se umělci zaměřovali na díla největších mistrů a z nich se učili.
„Když budeš poslouchat nejlepší písničky, jaké kdy vznikly, je to mnohem lepší způsob, jak hledat v dnešní době svůj osobitý hlas, než kdybys poslouchal, co se teď hraje v rádiu, a říkal si: Tomuhle chci konkurovat.“
Paulo Coelho a spisovatelský blok
I světovým bestselleristům psaní občas nejde od ruky. Spisovatel Paulo Coelho, autor románu Alchymista, popisuje, co dělá, když se při psaní zasekne.
„Na to je jedna věc. Když mi přijde, že se nehýbu z místa, slíbím si, že i když se mi bude zdát, že mi dochází inspirace, budu za každou cenu pokračovat. Já potřebuji sebekázeň. (…)
Jsem třeba uprostřed knížky a najednou nevím, jak dál, dokonce i u literatury faktu. Ale pak řeknu: Ty kniho, tak ty se se mnou budeš prát. Fajn. Tak já tu budu sedět a nedám ti pokoj, dokud se odsud nevyhrabu. Může to trvat deset minut. Může to trvat deset hodin. Když člověk nemá dostatek sebekázně, nehne se z místa…“
První pomoc, když nejde psát
Tim Ferris a jeho známí při spisovatelském bloku doporučují jako první pomoc knihu Bird by bird od Anne Lamott.
Zajímá vás toto téma? Přečtěte si jak se tvůrčího bloku zbavil hudebník Sting.
Jak na hatery
V knize jsou kromě úryvků rozhovorů i tematické kapitoly, které napsal sám Ferris. Pro autory je užitečná například kapitola o tom, jak se vypořádat s hatery. Pokud totiž publikujete veřejně, dříve nebo později se někdo podobný objeví.
Ferris má 3 hlavní taktiky, jak reaguje na kritiku:
- udusit hned v zárodku (ignorovat) – 90 %,
- přilít olej do ohně (propagovat) – 8 %,
- začít se s trolly po pár skleničkách vína přít (a fakt toho litovat) – 2 %.
Podívejte se, co se stane, pokud se rozhodnete na kritiku zareagovat, sepíšete protičlánek a publikujete ho na autoritativním webu (stránce s dobrou pozicí ve vyhledávání a velkou návštěvností). Ve svém textu logicky na původní kritiku odkážete.
Jenže tím haterovi darujete silný odkaz na jeho web, přes který se tam dostane mnoho lidí. Kritický text se také bude zobrazovat lépe ve výsledcích vyhledávání. Proto Ferris obvykle nereaguje a nechá kritiku vyšumět.
Pokud usoudíte, že článek není hejt, ale kvalitní – z části i třeba pravdivá – kritika, můžete článek sami sdílet. Podle Ferrise tím ukážete, že jste otevření jiným názorům a umíte připustit chybu.
Síla mýtu
Jon Favreau, scénárista kultovního filmu Proutníci a režisér filmů jako Kniha džunglí nebo Iron Man, doporučuje psavcům knihu The Writer´s Journey od Christophera Voglera.
Jak si udělat čas na psaní
Brian Koppelman, romanopisec a scénárista filmů jako Dannyho parťáci 3 vyprávěl o tom, jak psal svůj první scénář. Každé ráno s výjimkou neděle dvě hodiny spolu se svým kamarádem pracoval na scénáři v kumbálu pod bytem. Jeho poselství je jasné: „Čas si nejde najít, čas si musíte udělat.“
Opravdu si lze čas na psaní udělat každý den? Podívejte se na výsledky mého ročního experimentu.
A co dalšího najdete v Nástrojích titánů?
Nástroje titánů nejsou zdaleka jen od psaní. V knize najdete širokou škálu témat od toho, jak efektivně posilovat, vydělávat či se cítit šťastnější.
Nejnovější komentáře