O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Belles Lettres: spojte se knižními youtubery a propagujte svoji knihu

tričko z Belles Lettres

Domů jsem si odvezla festivalové tričko.

Festival pro opravdové booklovery. Takový je podtitul Belles Lettres, kterého jsem se v Praze první říjnovou sobotu zúčastnila.  Akce z dílny Kateřiny Borovanské je pro skutečné milovníky knih – takové, kteří příběhy tak milují, že mají potřebu je psát a vydávat. 

Hlavní změnou oproti loňskému ročníku (report z něj si můžete přečíst tady) bylo rozložení do 2 dní.  Nechtěla jsem si brát v pátek dovolenou, tak jsem se zúčastnila pouze sobotního programu.

Knižní youtubeři na vzestupu

Ráno jsme se specialistkou Eliškou Vyhnánkovou řešili sociální sítě.  Autorovi totiž daleka nestačí napsat dobrou knihu. Musí ji i umět dostat ke čtenářům. Rozebírali jsme také fenomén youtuberů.

Jestli se trochu pohybujete v marketingu, určitě vám tento trend, který se u nás řeší asi posledního půl roku, neunikl. Pro ty, kteří se neorientují, krátké shrnutí:

 • Youtubeři jsou obvykle velmi mladí lidé, kteří místo psaní klasických článků na své blogy, tvoří videa. Ta zveřejňují na Youtube.
 • Jejich příspěvkům se říká vlogy (video + blog).
 • Sledují je zejména lidé ve věku 12-25 let.
 • Vlogy jsou často z pohledu lidí nad 20 „o ničem.“ Slečny v nich třeba ukazují své nákupy oblečení a kosmetiky.
 • Nicméně vlogy jsou teď velkým fenoménem a mají obrovské sledovanosti.
 • Nejznámější českým youtuberem je Jirka Král, který má 400 000 odběratelů.

Debata s vlogerkami.

Eliška Vyhnánková zpovídá knižní youtuberky.

Autoři točí často vlogy o hraní počítačových her nebo o lifestylové tematice. Nejznámější youtubeři z těchto oblastí se stávají už dost profláklými, ale o těch knižních jsem zatím neslyšela. Debaty se zúčastnila vlogerka ze Světa podle Marillee (asi 3. nejsledovanější česká knižní vlogerka) a slečna z kanálu Dorota Noon (natáčí hlavně lifestylová videa, ale má i knižní).

S holkama jsem se pak chvilku ještě bavila a nejsledovanější knižní česká vlogerka je prý Rodaw z Knihánkova. Ta je tady od nás od Brna a když jsem s ní dělala novinovou anketu, jsem vůbec netušila, že má kromě populárního blogu i tak sledovaný Youtube kanál.

Pokud jste autorem knihy, můžete ji zkusit na recenzi poslat právě vlogerům. To, že jejich popularita stále roste, potvrzuje i drobná příhoda z Literární alchymie. Někdo totiž tady na webu vyhledával heslo „fanfikce o youtuberech.“ Fakt, nekecám! Takže pro mladé to jsou opravdu idoly.

Poznámky

Pilně si píšu poznámky, hlava je přece jen děravá.

Vydej si knihu sám a nová vlna české detektivky

Po obědě jsme pokračovali s tématem selfpublishingu. Obtíže s nalezením vydavatele popisoval Martin Cabicar. Já jsem o něm ještě neslyšela, ale jeho humoristické texty se prý dost virálně šíří internetem. Jestli se rádi smějete, dejte „Sledovat“ na jeho fb profilu. Je to fakt k popukání.

Dál mě zaujalo vystoupení známého autora fantastiky Jiřího Walkera Procházky. Mluvil o takzvané nové vlně české detektivky a já jsem získala přesvědčení, že si nutně potřebuji přečíst asi všechny knihy, o kterých mluvil. 😀

Byly to tyto:

Jiří W. Procházka & Klára Smolíková – Mrtvá šelma.
Štěpán Kopřiva – Rychlopalba, Rychlokurs.
Michal Sýkora – Případ pro exorcistu, Modré stíny.
Juraj Červenák – Mrtvý na pekelném vrchu, Krev prvorozených.
Josef Klíma – Advokát a jeho pán, Smrt podle druidů.

Jiří Walker Procházka

Jirka rád používá rekvizity.

Děti zbožňují komiksy

Další byla na řadě autorka dětských a popularizačních knih Klára Smolíková, která mluvila o tom, jak nepodceňovat dětského čtenáře. Téma mě obzvlášť zajímalo, protože jsem v létě začala psát scénáře k dětským komiksům. 

Dokonce jsem vyhrála Klářin komiks Viktorka a vesmírné dobrodružství, který získal Zlatou stuhu. Těším se, že se inspiruji od profíka. 🙂 Víte, že dětských knih u nás vychází ročně 2 000? Rodiče dětem často kupují reprinty starých známých příběhů, přitom děti by prý raději ty moderní. Jenže o nákupu knih rozhodují rodiče, takže je to někdy s dětskou knihou trochu těžké.

komiks Viktorka a vesmírná dobrodužství

Z komiksu Viktorka a vesmírná dobrodružství.

Silné duo: Čermák a Ludwig

Vystoupil i známý publicista Miloš Čermák, který nyní crowdfundingem vybírá peníze na svou třetí povídkovou sbírku. O komunitním financování i Čermákovi jste si mohli přečíst na Alchymii v tomto článku. První příběh prý napsal asi v 6 letech na skládaný toaletní papír. Ten už moje generace naštěstí nepamatuje. Ale já vím, jak vypadal, protože moje babička měla železné zásoby. A řekla bych, že na psaní se hodí lépe než na… Však vy víte.

Poslední vystoupení patřilo Petrovi Ludwigovi, který napsal Konec prokrastinace. Mluvil o tom, jak probíhá překlad jeho bestselleru do jiných jazyků a pak taky o motivaci k psaní atd. Petr má za sebou hodně silný příběh – málem totiž zemřel a pak se na život začal dívat jinak, protože chtěl svůj čas využít naplno. A po takové zkušenosti máte opravdu hodně silnou motivaci něco po sobě zanechat.

Nastavení mysli a komiks Viktorka a vesmírná dobrodružství

Z Belles Lettres jsem si odvážela tyto 2 úlovky.

Z festivalu jsem si nakonec odnesla ještě jednu knihu – recenzní výtisk Nastavení mysli  – novinky od Jan Melvil Publishing. Původně měl být pro Miloše Čermáka, ale ten si pak vybral Odhalené emoce. Na recenzi se můžete těšit v listopadovém Kultu.

Účastníci festivalu.

Festival byl v hotelu Mosaic House v Praze.

Související články:

Co jsem se dozvěděla na spisovatelské konferenci

4 komentáře

 1. Lenny

  Začínám litovat, že jsem tam taky nebyla, ve tvém podání to vypadá víc než zajímavě. Juraje Červenáka mám na To Read Listu hned nahoře, ale pořád se k němu nemůžu dostat, tak se aspoň těším. Rodaw je úžasná tím, jak intuitivně dělá svým vlogům „píárko“ – hrozně mile povzbuzuje a chválí všechny, kdo to taky zkusí. Jo a už se nemůžu dočkat, až si přečtu tvou recenzi Nastavení mysli! Zdravím z práce, chybí mi tu tvoje knihomolské články 🙂

  • Katka

   S Červenákem to mám úplně stejně jako ty. 😀 Dobře to v Rovnosti zvládej, držím palce. 🙂

 2. Angel

  O tomto festivalu čtu poprvé, vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje a zní to opravdu dobře. A to tričko je super =)

  Knižní youtubery jsem si v poslední době docela oblíbila. Ráda sleduju Ondrův Knižní špajz, LukasinovyKnihy, Hlavu plnou knih, Ohanamon a již zmíněnou Rodaw z Knihánkova.

  Děkuji za tip na Martina Cabicara, taky jsem o něm ještě neslyšela, ale pobavily mě hned první přečtené příspěvky, takže ho sledovat určitě budu =D

  • Katka

   Ahoj Angel,

   moc za tipy na knižní youtubery, vypadá to fakt zajímavě.

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑