O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Výstižné citáty o příbězích

Citáty mám opravdu ráda. Jejich autoři jsou totiž mistři zkratky a to mi imponuje. Každý psavec a speciálně novinář dobře zná situaci, kdy se s textem nemůže vejít do předepsaného rozsahu. A má pocit, že pro pochopení věci jsou všechny informace důležité!

Pravdou je, že ve skutečnosti nejsou. Vždy se dá něco smazat. Je ale umění dokázat krátit tak, aby hlavní sdělení zůstalo zachováno v nezměněné podobě. Proto jsou pro mě všichni, kteří dokáží svoji myšlenku vtěsnat do jedné duchaplné věty, fakt borci.

Kniha Pracujte méně, udělejte více.

Když jsem byla minulý víkend v Praze na Literární Festu, tak jsem si u tety prohlížela knihu Pracujte méně, udělejte více. Její obsah mě nijak zvlášť neoslnil, ale zaujaly mě citáty, kterými byla prošpikovaná. Tady jsou ty nejlepší, které se týkají psaní, příběhů, života a tak vůbec.

citát Jacka Londona

citát Asaca Asimova.

citát Le Guinová

citát Rukeyser

citát

citát William James

citát

Z citátů mě nejvíc oslovil ten poslední. Na dokonalé věci si totiž ke své škodě potrpím. Už jsem pochopila, že není reálné mít dokonale uklizeno a zvládnout veškerou práci na sto procent. Vím, že když ji odvedu, tak jak je to v danou chvíli nejlépe možné, je to v pořádku.

Ale ohledně vlastních příběhů mám stále jakýsi blok. Říkám si, že nestačí, když jsou dost dobré, ale je potřeba, aby byly úplně nejlepší. Je to pěkná hloupost. Protože pak jsem paralyzována strachem, že nic tak dokonalého přece ani nemůžu zvládnout vytvořit. V téhle oblasti mám ještě na čem pracovat.

Který z citátů se nejvíc líbí vám?

PS: Můj nejoblíbenější citát, který se týká příběhů, najdete v sekci O mně.

3 komentáře

 1. Markét R.

  Citáty taky zbožňuju, je to taková rychlá pomoc, když náhodou něco nejde podle plánu (což nejde často). A tu zkratku na tom také obdivuji, poslední dobou píšu čím dál delší a delší články a nejsem schopná stvořit krátkou povídku. 😉
  Nejvíc se mi líbí ten citát o vesmíru stvořeného z příběhů, protože je to zkrátka milá pravda. 😉
  Jinak s tou honbou za dokonalostí to máme podobné. Napsat první verzi příběh, která stojí za houby, chce opravdu odvahu. A přitom se zdá, že je to ta nejjednodušší věc na světě.

  • Katka

   Nezbývá mi než souhlasit. 😉

 2. Jitka

  Taky musím přiznat, že se mi nejvíc zalíbil citát o tom, že se vesmír skládá z příběhů a ne z atomů 🙂 Ale dlouhou dobu jsem váhala i mezi tím nad ním o civilazicích a jejich vyprávění příběhů 🙂 Ten má také své kouzlo 🙂

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑