časopis Čtenář

Z časopisu Čtenář se knihovny dozvěděly o mém seznamu literárních soutěží.

Jak bych mohla seznam literárních soutěží ještě vylepšit? Přesně tu otázku jsem si položila loni o Vánocích, když jsem připravovala přehled pro rok 2016. Odpověď byla jednoduchá – mohlo by v něm být ještě víc soutěží! Ale jak to zařídit?

Potřebovala jsem, aby se o seznamu dozvěděly knihovny, které patří k největším organizátorům literárních soutěží. Ale jak je všechny jednoduchým způsobem oslovit? Naštěstí jsem tušila, že existují specializované knihovnické časopisy. 🙂

Představovala jsem si, že by v sekci Novinky vyšel odstavec s informací o seznamu. Proto jsem zkusila napsat do redakce časopisu Čtenář e-mail, ale popravdě jsem nečekala žádnou reakci.

Jak oživit literární soutěž

O to větší bylo mé překvapení, když mi přišla odpověď, že o tématu můžu napsat článek na 4200 znaků! Ale nechtěla jsem celou dobu psát jen o seznamu a tak jsem článek pojala jako drobného rádce pro pořadatele literárních soutěží. 

Při pravidelných aktualizacích seznamu si totiž někdy všimnu zpráv o výsledcích minulých ročníků. A když si je čtu, tak jsou někdy organizátoři zklamaní, že do jejich dlouholeté soutěže chodí čím dál tím méně příspěvků. Proto jsem sepsala článek s několika radami, které by mohly pomoci tento trend zvrátit.

Vydání článku se nakonec trochu protáhlo a text vyšel až v zářijovém čísle. Ale to vůbec nevadí. Důležité je, že se na základě výzvy už začaly knihovny ozývat, takže seznam bude ještě kompletnější. 🙂

článek o literárních soutěžích

Celý článek bude na webu časopisu Čtenář dostupný za půl roku.

Podzimní aktualizace literárních soutěží

Jinak jsem o víkendu udělala další větší aktualizaci přehledu literárních soutěží. Pokud máte vyhlédnutou nějakou soutěž, která v seznamu předtím měla jen informace z loňska, doporučuji ji zkontrolovat. U několika podzimních soutěží organizátoři drobně změnili termín uzávěrky.

Zajímavou novinkou, na kterou mě upozornila čtenářka Jela, je projekt Československá antología modernej urban fantasy. Tři nejlepší slovenské a tři nejlepší české povídky vyjdou v elektronické antologii. Výhodou je, že publikace bude mít vlastní ISBN, takže to bude opravdová „kniha“ a ne jen pdf na internetu.

Další aktualitou na literárním poli je nová soutěž Střípky z ráje. V porotě jsou i spisovatelé Iva Pekárková a Jiří Žáček. Oceněné práce vyjdou ve sborníku, uzávěrka je 28. února 2017. Posílat můžete poezii nebo prózu na volné téma.

Mlok, mlok!

Pokud píšete fantastiku, asi jste už zaznamenali literární soutěž Cena Karla Čapka. V československém prostředí je to nejprestižnější žánrová soutěž a nominované práce jsou publikované ve sborník Mlok, který je k dostání v knihkupectví.

kniha Mlok 2016

Sborník Mlok 2016 seženete v knihkupectvích.

Cena Karla Čapka se letos vyhlašovala 24. září na Coniáši v Praze. A z výsledků mám velkou radost! V kategorii novela totiž vyhrál Michal Sirotek s textem Nachové pustiny, který jsem betareadovala.

Žánrově příběh spadá mezi sci-fi a postapo a odehrává se v Praze a v Brně. Celý svět je zamořený nachovými vlákny, která parazitují na lidech i zvířatech a ovládají je. Tomáš žije v jedné z karantén a snaží se přežít, jak to jen jde. Ale možná existuje cesta, jak vlákna zničit.

Michal Sirotek, Nachové pustiny

Nachové pustiny uspěly v konkurenci dalších sedmnácti novel.

Co vám budu povídat, pokud máte rádi napínavé příběhy, jsou Nachové pustiny správná volba. Vždycky jsem se těšila, až přijdu z práce, a budu betareadovat další část. Má to spád a rychlé tempo událostí Michal udrží až do konce. 🙂

Tak literárním soutěžím zdar a třeba bude příští rok v Mlokovi právě vaše povídka!

Sledujte Literární alchymii na Facebooku nebo na Twitteru a vždy se včas dozvíte o další aktualizaci seznamu literárních soutěží.

Související články:

9 kroků, kterými zvýšíte šanci na úspěch v literární soutěži

Jak získat plus u administrátora literární soutěže

Hanina Veselá: Nejlepší betačtenáři? Lidé, o kterých víte, že se jim váš příběh nemusí líbit