Evangelium

Přečtěte si, jak události viděl římský prokurátor.

Jednou měsíčně v e-mailovém klubu pro knihomoly doporučuji knihy, které mě nadchly, a občas pošlu i vlastní povídku a zajímavosti z mojí tvorby. Níže najdete celý text patnáctého dílu, který původně vyšel 22. března 2021. ⬇️


Ahoj knihomolové,

za chvíli tady máme Velikonoce, a proto jsem do tohoto čísla vybrala tématickou knížkou. Konkrétně historický román Evangelium podle Piláta od Erica-Emmanuela Schmitta. Příběh se točí kolem Ježíšova ukřižování, ale připravte se na jiný výklad událostí, než který znáte z bible.

Příběh začíná delším prologem, který vypráví samotný Ježíš. Následuje hlavní část románu tvořená dopisy. Ty píše Pilát Pontský, římský prokurátor Judey, svému bratrovi.

Blíží se třídenní Pesach, jeden z největších místních svátků. Židé z celé země přichází do Jeruzaléma, aby v chrámu vzdali čest svému bohu. Pilát si dobře uvědomuje, že je to jedna z nejlepších příležitostí ke vzpouře.

Jako každý rok jsem se v těchto třech dnech obával nejhoršího. Ale jako každý rok jsem situaci zvládl. Všechno se odbylo v pořádku. K žádným větším incidentům nedošlo. Abychom udrželi pořádek, museli jsme zatknout jen patnáct osob a tři ukřižovat, což je méně než dřív.“

Jenže tím skutečné Pilátovy problémy teprve začínají. Tělo jednoho z popravených zmizí z hrobu. Musí ho co nejdřív najít, aby se nestalo předmětem kultu a roznětkou k nepokojům.

Ježíšův prolog je zajímavý, ale víc jsem si užila právě prokurátorovy dopisy. Pilát je střízlivý, racionální a odhodlaný situaci zvládnout. Jenže Ježíšovi učedníci mu odhodlaně tvrdí, že tělo odnesl archanděl Gabriel. Takové náboženské povídačce Pilát samozřejmě nevěří. Ví, že proti němu stojí velice chytrý a především živý protivník, a postupně začíná celou záhadu rozplétat.

Na románu mě moc bavil nový úhel pohledu i to, že z vedlejší biblické postavy je najednou protagonista a já sleduji příběh jeho očima. Také jsem byla celou dobu opravdu zvědavá, jak jeho pátrání dopadne.

Co je nového: březen 2021

🔹 Jak vzniká nová ilustrace k povídce

brezen1

 

Už brzy si budete moci přečíst další můj příběh. Tentokrát to bude mysteriózní povídka Bestie. Ilustrátorka teď pracuje na titulním obrázku.

Když jsem pro ni chystala zadání, udělala jsem tento náčrt. Na obrázku je mladý kastelán a za ním se má tyčit hrad Dornštejn.

Jenže jsem vůbec nevěděla, jak mám nakreslit tyčící se hrad v perspektivě. Tak jsem místo toho nakreslila řadu oken a ilustrátorce připsala vysvětlující poznámku.

Jakmile bude obrázek hotový, můžete porovnat stav před/poté. Jedno je jisté – bude to velký rozdíl. 😂 (EDIT: Hotovou ilustraci najdete tady.)

TIP: Abyste si zkrátili čekání na Bestii, můžete si zatím přečíst moji fantasy povídku Šípky a trní.

🔹 Doporučuju knížky v magazínu KAM

brezen2

Kolik knih jsem loni přečetla a která z nich se stala mojí knižní láskou? To se dočtete v článku, který jsem napsala pro časopis KAM. Celý text najdete i u mě na blogu.

🔹 Jak to chodí v zákulisí literárních soutěží

S autorkou fantasy příběhů a pořadatelkou literární soutěže Jitkou Ládrovou jsem si v livestreamu na Facebooku povídala o zákulisí literárních soutěží. Upozorňovaly jsme v něm i na chyby, které začínající autoři dělají.

Nedávno jsem hodnotila práce ze soutěže Vyškovský cedník, takže jsem měla spoustu čerstvých postřehů. Jeden tip za všechny: za ty roky jsem četla spoustu příběhů, které v té nejnapínavější části skončí tím, že se hrdina probudí a zjistí, že to byl jen snem.

Tohle je klišé a já osobně to vnímám jako podfuk na čtenáře. Chci vědět, jak se hrdina zachová.  Nechci, aby se to „vyřešilo“ tím, že se probudí a oddechne si.

Kdyby vás zajímaly i další tipy, tady najdete záznam z živého vysílání.

Začněte také odebírat klub pro knihomoly

Přečetla jsem stovky knih. Vím, že času na čtení není nikdy dost, a proto u mě nenajdete žádné recenze na špatné nebo průměrné knihy.

Vybírám jen ty nejlepší, které mě chytily za srdce a nadšeně na ně vzpomínám i po letech. Jednou měsíčně vám tyto literární klenoty doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly.

Podívejte se, jaké další knihy jsem už v e-mailovém klubu doporučovala a přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali nové tipy. (Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.)