O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Fanfikce jsou nesmrtelné

Hodně autorů na fanfikcích začínalo, protože zvlášť pro mladé je lákavé vzít své oblíbené postavy a stvořit příběh přesně podle jejich gusta. Na základce jsem taky jednu fanfikci napsala, jmenovala se Harry Potter a školní výlet.

A na internetu jsem hltala příběhy na pokračování, ve kterých chodil Harry s Hermionou. Autor možná nebyl daleko od pravdy, protože nedávno sama Rowlingová přiznala, že Hermiona by s Ronem asi nebyla šťastná a měla skončit s Harrym. To jen tak na okraj, čestně můžu prohlásit, že období fanfikcí mám dávno za sebou.

mary sue

Mary Sue je dokonalá nadžena.  Foto: Thirumurugan P

Kdo je to Mary Sue

Na Novinkách právě vyšel článek o fanfikcích a jejich dělení. Věděli jste, že se třeba odlišuje slash a drabble? Já tedy ne. A že v některých fanouškovských příbězích vystupuje typ postavy zvaný Mary Sue?

Mary Sue je silně idealizovaná postava. Autor ji obvykle napíše sám podle sebe. Některé věci mají společné, ale obecně je Mary Sue krásnější, inteligentnější a vtipnější než autor v reálném světě.

Mary Sue si křehká, ale zároveň silná bytost, která má často obtížnou minulost, ve které jí bylo nespravedlivě ublíženo. A jsou do ní samozřejmě zamilovaní všichni kluci ze třídy.

Další zajímavý článek Problém s fanfikcemi najdete na blogu Terezy Matouškové alias Temnářky.

2 komentáře

  1. Myanmar

    Slash, drabble, Mary Sue…všechny tyhle pojmy jsou mi dobře známé, protože i když je mi přes 20, z fanfikcí jsem ještě tak docela nevyrostla. I když uznávám, že už je čtu méně než dřív 🙂

    • Katka

      Na čtení fanfikce nemusí být špatné. Dobře znám ten pocit, když si čtenář postavy tak oblíbí, že prostě chce další nášup.

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑