Páté roční období

Páté roční období, které se vás snaží zabít.

Jednou měsíčně v e-mailovém klubu pro knihomoly doporučuji knihy, které mě nadchly, a občas pošlu i vlastní povídku a zajímavosti z mojí tvorby.  Níže najdete celý text třináctého dílu, který původně vyšel 22. ledna 2021. ⬇️


Ahoj knihomolové,

fantasy sérii Zlomená země od N. K. Jemisinové jsem vám chtěla doporučit už dlouho. Ale čekala jsem až česky vyjde i poslední díl trilogie. Jednak abych se přesvědčila, že je stejně tak parádní jako ty předchozí, jednak abyste si je mohli přečíst všechny hned po sobě a nemuseli čekat jako já.

Se všemi třemi knihami Jemisinová získala prestižní americkou cenu Hugo a navíc se stala prvním autorem, který toto ocenění získal hned třikrát po sobě.

Když jsem četla první díl Páté roční období, říkala jsem, si že je opravdu dobrý, ale nechápala jsem, proč jsou z něho všichni tak paf.

Po přečtení poslední třetiny jsem to pochopila a přidala se k nim. 😊

Příběh se odehrává na seizmicky velmi aktivním kontinentu zvaném Tišina. V nepředvídatelných rytmech nastávají takzvaná pátá roční období – velké přírodní katastrofy, jejichž následkem zahyne část lidstva.

Pohromám se snaží předcházet orogénové. Tito lidé cítí pohyby zemské kůry a do jisté míry je mohou ovládat. Lidé se jich ale bojí a děti s orogénským nadáním posílají na výchovu do organizace zvané Opora. Nebo je zabijí. Víc možností v Tišině neuznávají.

Příběhem nás provází tři různé hrdinky. Malá Damaja, kterou rodina zavrhla a odevzdala Opoře. Dospívající orogénka Syenit, která poprvé opustila Oporu v doprovodu zkušeného kolegy. A matka dvou dětí Essun, která se vrátila domů a našla svého dvouletého syna mrtvého.

Do toho všeho začíná další páté roční období. Zatím to nejstrašlivější, které může trvat stovky let, a hrozí, že vyhladí celé lidstvo.

Příběh se vyhýbá žánrovým klišé a já se od něj nemohla odtrhnout. Věřím, že stejně si četbu užijete i vy.

Co je nového: leden 2021

🔹Nahlédněte do zákulisí

V lednu přibylo hodně nových odběratelů, kteří mě možná moc neznají. Proto jsem si řekla, že se vám trochu představím.

Spousta lidí touží procestovat svět, založit úspěšný start-up nebo napsat bestseller. To poslední by se mi opravdu líbilo, ale ve skutečnosti je můj životní cíl o dost obyčejnější.

Jednoduše chci prožít hezký a poklidný život plný toho, co mě baví.

Abych zaplatila složenky, pracuju na plný úvazek v marketingu.

Píšu reklamní texty a tvořím obsahové strategie. Naštěstí se mi podařilo zkombinovat užitečné s příjemným, protože svoji práci mám dost ráda. (Kdyby vás zajímalo, jaké máte možnosti, pokud se chcete živit psaním, přečtěte si tento článek.)

A hlavně mi umožňuje věnovat se ve volném čase tomu, co mě baví:

1. Psaní

Píšu hlavně fantasy a sci-fi příběhy, některé z nich vyšly v knižních sbornících nebo časopisecky. Teď hned si můžete přečíst třeba povídku Šípky a trní, kterou jsem zdarma zveřejnila. Občas si odskočím k tvorbě pro děti, jako třeba když jsem napsala osobní knihu Sedm princezen.

2. Pomáhání ostatním

Nemám ambici spasit celý svět, ale jsem ráda, když můžu alespoň trochu pomoci ostatním psavcům a knihomolům. Třeba tím, že pořádám kurzy tvůrčího psaní, vedu největší seznam literárních soutěží a v tomto e-mailovém klubu doporučuji mé oblíbené knížky.

3. Čtení

Když se mě někdo zeptá, jak by vypadal můj ideální volný den, odpovím, že bych ho celý strávila v posteli s dobrou knížkou. Čtení prostě miluju a slouží mi jako užitečný barometr. Pokud na něho nemám delší dobu prostor, vím, že musím něco změnit. Protože nechci žít život, ve kterém nemám čas na romány.

Jak z toho ven?

Upřímně – někdy je to dost boj. Kromě toho všeho chci totiž taky trávit čas s těmi nejbližšími nebo osm hodin denně spát.

Často mám pocit, že bych měla všeho dělat víc – víc vídat rodinu, víc psát, víc cvičit, víc se vzdělávat… mohla bych pokračovat asi donekonečna.

Tajně doufám, že jednou dostanu Hermionin obraceč času, a pak to všechno stihnu. Jenže ho nemám a tak se to snažím zvládnout, jak nejlépe umím. V těchto e-mailech můžete jednou za čas nahlédnout do zákulisí a zjistit, jak se mi to zrovna daří.

🔹Můžete mě sledovat i na Facebooku

Pokud by vás zajímalo víc detailů, můžete Literární alchymii sledovat i na Facebooku. Ale ačkoliv se stanete fanoušky, Facebook vám neukáže všechny příspěvky, které přidávám.

V horním menu na stránce však můžete kliknout na ikonu tří teček a na Nastavení sledování. Tam máte možnost zadat volbu Oblíbené a Facebook vám moje příspěvky ukáže přednostně.

Začněte také odebírat klub pro knihomoly

Přečetla jsem stovky knih. Vím, že času na čtení není nikdy dost, a proto u mě nenajdete žádné recenze na špatné nebo průměrné knihy.

Vybírám jen ty nejlepší, které mě chytily za srdce a nadšeně na ně vzpomínám i po letech. Jednou měsíčně vám tyto literární klenoty doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly.

Podívejte se, jaké další knihy jsem už v e-mailovém klubu doporučovala a přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali nové tipy. (Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.)