Začíná jít do tuhého. Za týden odevzdávám hrubou verzi diplomky, za měsíc mám státnice. A do toho normálně chodím do práce, protože kolegyně, se kterou se střídám, taky končí studium. Proto si ani nemůžu vzít volno.  Zatím tedy neslibuji nové články, teď to budu mít krušné. Ale sledujte facebook Literární alchymie, tam určitě přispívat budu.

O prodlouženém víkendu jsem si udělala volno. Dlouho jsem ho už neměla a dlouho zase nebudu. Beru to jako relaxaci před závěrečným finišem, aby mě z toho úplně nekleplo.

První máj na horách.

První máj na horách.

Zatímco na prvního máje milenci v Brně horko těžko hledali kvetoucí třešeň, protože všechny už skoro odkvetly, já byla o tom víkendu na horách. Jako děvče z jižní Moravy, kde už dva roky nebyla pořádná zima, mě opravdu nenapadlo, že tam bude v květnu sníh. I přes optimistickou fotku, jsem z toho nadšená moc nebyla.

Ale jak se říká, je dobré ve všem hledat pozitiva (náměty pro budoucí příběhy 😀 ). Napadlo mě, že výškový a tím pádem i klimatický rozdíl lze využít jako „cestu zpět časem.“ Například král řekne chasníkovi na konci května, že dostane jeho dceru, jen když jí do týdne donese kytici petrklíčů. Nesplnitelný úkol, že? Tyhle žluté kytičky jsou už všude v údolí odkvetlé. Ale ejhle, jinoch vyšplhá vysoko do hor, kam se ještě nikdo neodvážil. Tam teprve jaro začíná a pokud ho nechytí správce chráněného území, tak si natrhá petrklíčů klidně celou náruč a princezna je jeho. 😀

Petrklíč.

Proč je lepší pást husy

Dozvěděla jsem se, že čtenářství se v rodině táhne už docela dlouho. Babička, která žila v Beskydech v chalupě pod Ondřejníkem, vzpomínala, jak jim maminka po večerech předčítala z knih. Tedy alespoň do roku 1950, kdy si koupili rádio.

Její starší bratři vždy týdenní peníze na vlak utratili za časopis Hlasatel a pak chodili hodinu do školy pešky. Maminka se kvůli tomu nezlobila, protože měla pro čtenářskou vášeň pochopení.

Čtenářství se přeneslo i na babičku. Když chodila pást husy, vždy si s sebou brala něco na čtení. Ale tajně, aby to rodiče neviděli. Pak by hubovali, že nedává na husy dost pozor. A prý bylo pasení hus mnohem lepší než pasení krav. Ty byly na provaze a člověk s nimi musel chodit a pást je. Nemohl je vypustit jako husy, takže u toho ani nemohl číst.

To je jen pár postřehů z poslední doby.

Držte mi palce, ať ten školní finiš dobře dopadne. Díky. 😉