„Moc ti ty nové šaty sluší,“ pochválí mladík na prodloužené svoji taneční partnerku Marušku.

„Karle, já ti nevím, nejsem v nich moc tlustá?

„Ne, vypadáš báječně.“

„Ale podívej se, v pase jsou tak úzké, že je na břiše vidět špek.“

Karla nad tím nikdy nenapadlo moc přemýšlet. Byl rád, že na něj není naštvaná, když jí šlape na nohy a taky znala dost dobrých vtipů, takže při promenádě nebyla nuda. Teď ji kriticky sjede pohledem a pomyslí si, že když o sobě pořád tvrdí, že je tlustá, tak na tom možná něco skutečně bude.

Obr. č. 1: Technická, dámy a pánové. Takhle by to nešlo.

Obr. č. 1: Technická, dámy a pánové. Takhle by to nešlo.

Tahle situace se netýká jen tanečních. Velmi dobře si na ní ukážeme, jakým chybám se při prezentaci svého příběhu vyhnout.

Otázky jsou v pořádku

Maruška si není jistá sama sebou. To je normální a není v tom problém. Její otázka, jestli v šatech není tlustá, není problematická sama o sobě. Záleží, kdy se na ni ptá.

Když si jde s maminkou vybírat šaty do obchodu, je otázka v pořádku. V té chvíli se hodí se znát názor druhé osoby. Ale když už si šaty koupila a je v nich na plese, její otázka je naprosto zbytečná a možná i zničující.  Proč? Šaty už má, a i kdyby jí Karel řekl, že je tlustá jako almara, tak ona s tím už nic nemůže udělat. Jenom jí to bude líto.

Prezentace povídek

Nyní k tvůrčímu psaní. Když jste dopsali povídku, dáte ji standardně přečíst beta čtenářům. A pokud vám nedokáží sami od sebe dát kvalitní zpětnou vazbu, je na místě, když se jich zeptáte: Je hlavní postava věrohodná? Je ten dějový zvrat logický?

Ale jakmile se jednou rozhodnete, že je povídka či román hotový a vyjde třeba ve sborníku nebo rovnou knižně, správný čas na tyto otázky nenávratně pominul. Když vám ji někdo pochválí, ať vás ani nenapadne mu vnucovat, že vy si jeho chválu nezasloužíte.

Jednak je to nezdvořilé a za druhé nic dobrého vám to nepřinese. Akorát toho druhého můžete naštvat. Nebo se vám ho podaří svými řečmi natolik zviklat, že o díle začne pochybovat i on. A příště si od vás třeba nic nepřečte. Protože proč by to měl číst, když ani autor nevěří, že je to dobré?

Poděkujte

Jaká je tedy správná odpověď na kompliment? Pokud jste z něj nesví, jednoduše poděkujte a dál to nerozvádějte. Nejspíš vám však pochvala udělá radost, a pokud ji chcete druhému člověku oplatit, tak mu řekněte, že jste rádi, že se mu váš příběh líbil.  Vždycky totiž potěší, když vám někdo řekne, že jste mu udělali radost.


Použité obrázky

Obr. č. 1: Lady with Gloves by Calsidyrose, dostupné pod licencí CC-BY-NC-SA 2.0