O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

[Soutěž] Napiš komiks a vyhraj příručky tvůrčího psaní nebo nové romány

Komiks o spisovatelích

Vymysli vlastní strip o spisovatelích a vyhraj 1 ze 6 knih.

6 knih hledá nové majitele! Vánoční soutěž Literární alchymie je po roce opět tady. A stejně jako loni jsem vymyslela soutěž, při které si trochu provětráte tvůrčí mozkové závity. 🙂

Vaším úkolem je do 7. ledna 2016 vytvořit strip o spisovatelích nebo čtenářích. Ale ještě než vám poradím, jak ho připravit, ukážu vám, co můžete vyhrát.

Knihy do soutěže.

Stephen King: O psaní

O psaní je kultovní příručka tvůrčího psaní od známého amerického spisovatele Stephena Kinga. Kniha v sobě kombinuje autobiografii spolu s tipy pro začínající autory. K této konkrétní knize se pojí i jedna osobní historka. Je to nejdražší kniha, kterou jsem si kdy koupila. Zaplatila jsem za ni 700 Kč!

Doma mám totiž knihovničku příruček o tvůrčím psaní a tato kniha mi v ní dlouho chyběla. A nedala se sehnat ani v knihovně. První český překlad je totiž docela špatný.

Například jsou v něm chybně přeložené názvy citovaných knih a podobně. Když to americký nakladatel zjistil, pohrozil tomu českému, že pokud knihu nestáhne, nedá mu práva na další Kingovy romány.

Stephen King: O psaní

A proto nebyly knihy nikde k sehnání. Nezbývalo mi než hledat na Aukru. Za čas se tam jeden výtisk objevil za 500 Kč. To se mi zdálo moc a než jsem se rozmyslela, knihu koupil někdo jiný.

Potom dlouho nic. Když se pak objevila kniha za 700 Kč, na nic jsem nečekala a kupovala. To víte, sběratelská vášeň. 🙂

Asi za půl roku poté vyšlo O psaní v novém překladu. Teď mám knihu doma ve 2 verzích a řekla jsem si, že tu starší pošlu dál. Překlad je sice s chybami, ale rozhodně se memoáry o řemesle číst dají a načerpáte z nich spoustu užitečných informací. Stephen King je totiž vážně machr.

O psaní a Jak číst romány jako profesor

Thomas C. Foster: Jak číst romány jako profesor

Jak číst romány jako profesor není vyloženě příručka tvůrčího psaní, ale i tak z ní každý psavec může hodně čerpat. Foster zábavným a srozumitelným způsobem rozebírá různé části románů. Dozvíte se například to, proč anglické detektivky vypráví pomocník detektiva a ty americké sám hlavní vyšetřovatel.

Kniha je plná zajímavých postřehů a třeba právě tento o vypravěčích v detektivce zařazuji i do svého kurzu tvůrčího psaní. Kdybych knihu neměla dvakrát, rozhodně ji do soutěže nedávám. 😉

Jak číst romány jako profesor

Muriel Barberyová: Pochoutka

Pochoutka je ideální kniha pro všechny foodlovery, kterých je v poslední dobou všude plno. V novele autorka bestselleru S elegancí ježka vypráví příběh umírajícího kulinářského kritika. Ten se ještě před smrtí snaží rozpomenout na nejlepší chuť svého života.

V knize jsou moc hezké obraty, ty nejhezčí tam najdete mou rukou tužkou podtrhané.

„Olizoval jsem se a cpal se jako anděl, bez výčitek a bez slitování.“

Nedoporučuji číst nalačno.

Lauren Beukesová: Dívka, která se třpytila

Dobrých detektivek nikdy není dost a tahle je navíc i paranormální. Vrah totiž bydlí v domě, který umí cestovat v čase. Takový lump se potom opravdu špatně chytá. Víc najdete v mé recenzi, kterou jsou psala do časopisu Kult.

Dívka, která se třpytila

Marie Rejfová: Čarověník

Čarověník je young adult fantasy z českých luhů a hájů. Konkrétně z Českosaského Švýcarska, kde se až podezřele často pohybují magické bytosti. Vábí je tam tajemné rostliny čarověníky… Víc najdete v mojí recenzi, která vyšla v prosincovém Kultu.

Čarověník kniha.

A. M. Homesová: Kéž je nám odpuštěno

Náruživí čtenáři se rozhodně nemusí bát, že Kéž je nám odpuštěno rychle přelouskají. Je to totiž opravdu pořádná bichle. Autorka za ni získala ocenění Woman´s Prize for Fiction.

Určitě jste už slyšeli o spisovatelské poučce: Dostaň hrdinu do pořádných problémů. Homesová ji zná taky a svého hrdinu rozhodně nešetří. Podívejte se moji recenzi.

Jak soutěžit

Knih je dost a myslím, že si každý najde svého favorita. 🙂 Stačí vytvořit strip (komiks o 3 polích jako je v úvodu článku) a poslat mi ho do 7. ledna 2015. 6 komiksů, které se mi budou nejvíc líbit, ocením knihou.

Komiks může být na témata:

 • spisovatel, psaní,
 • čtenář, čtenářství.

Jak vytvořit komiks

Je to vážně snadné. Pokud jste výtvarně nadaní, můžete strip nakreslit a poslat mi jeho sken nebo fotku.

Většina z nás jsou však spíš pisálci, kteří zvládnout maximálně namalovat domeček jedním tahem. Pro nás je ideální on-line generátor stripů. Do políček stačí vložit obrázky postav z nabídky a pak dopsat bubliny.

Já používám program Stripgenerator, ale můžete zkusit jakýkoliv jiný.

 1. Zaregistrujte se na Stripgenerator. Nejrychlejší je přihlášení přes facebook.
 2. Klikněte na Create new strip.
 3. Ukáží se vám 3 prázdná políčka. Na horní liště si vyberete, jestli chcete vkládat postavy nebo bubliny.
 4. Když máte strip hotový, kliknete na Finish.
 5. Pojmenujte strip (jinak jsou problémy s uložením). Dole v Advanced options můžete nastavit, jestli bude strip veřejný nebo jen soukromý.
 6. Klikněte na Publish. Zdánlivě se nic nestane – je to o.k.
 7. Nyní přejděte do svého profilu. V polovině stránky jsou záložky. Klikněte na Strip & Favourites. V ní najdete svůj vygenerovaný komiks.
 8. Strip nejde uložit jako obrázek. (Pokud někdo víte, jak na to, napište mi do komentářů.) Proto udělejte printscreen obrazovky.
 9. Otevřete si ho v Malování a tam obrázek ořízněte.

EDIT: Čtenářka H. A. zjistila, jak se dá strip uložit! „Pod hotovým stripem je možnost Share&Promote. Následně zkopíruješ Direct image link a otevřeš si to v nový stránce.“

Strip generátor.

Sestavit komiks ve Stripgeneratoru je opravdu jednoduché.

Jak soutěžit

 1. Vytvořte strip. Každý soutěžící může soutěžit s maximálně 3 komiksy.
 2. Pošlete mi e-mail na katerina.foltankova@gmail.com. Do předmětu napište: Soutěž.
 3. Strip v obrázkovém formátu (jpg, png) pošlete jako přílohu.
 4. Pokud používáte pseudonym, napište mi jaký, abych pod ním mohla komiks publikovat. Jinak použiji vaše jméno.
 5. Napište, které 3 knihy chcete nejvíc vyhrát. Konkétně uveďte knihu, chcete získat nejvíc a jakou na druhém a na třetím místě.

Ty nejlepší stripy zveřejním pod vaším jménem nebo pseudonymem v článku na Literární alchymii a na facebooku Alchymie.

A už jen poslední detaily

Vítěz dostane knihu, kterou uvede jako knihu č. 1. Soutěžící na 2. místě také dostane knihu, kterou uvedl na prvním místě. Pokud ji však už vyhrál vítěz, dostane knihu, kterou uvedl jako č. 2.  A tak dál… Pokud už budou všechny 3 knihy, které jste uvedli, rozebrané, dostanete některou z knih, které ještě zbývají.

Výhry zasílám jen na adresy v České republice.

Knihy budu posílat jako běžnou zásilku. To znamená, že pokud by je pošta náhodou ztratila, bohužel se nedají dohledat. Už tak je poštovné docela drahé, ale kdybych měla všech 6 knih posílat doporučeně, nedoplatím se.

Rozhýbejte tvůrčí mozky a zkuste něco nového

Teď už víte všechno podstatné a můžete začít vymýšlet strip. 🙂 Pojďte do toho, knih je hodně a šance na výhru velká. Předpokládám, že soutěžní úkol spolehlivě odradí klasické účastníky soutěží (lajknout a opsat odpověď, kterou napsal někdo před vámi.) 😉

Související články

Loni o Vánocích jste na Alchymii soutěžili o příručku Jak napsat bestseller. Tehdy bylo úkolem napsat na spisovatelské téma báseň. Vyhrála báseň Oživit život od Sáry Hofbauerové. Finální výběr 7 nejlepších básní najdete na facebooku.

2 komentáře

 1. H.A.

  Ahojky 🙂 uložit mi to šlo jako obrázek úplně snadno. Pod hotovým stripem je možnost Share&Promote. Následně skopíruješ Direct image link a otevřeš si to v nový stránce. No dobře, zase tak snadný to neni 😀

  • Katka

   To je bezva, moc díky! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑