Jak najít bratrova vraha, když žijete ve 4. století a máte jen jedinou stopu?

Jednou měsíčně v e-mailovém klubu pro knihomoly doporučuji knihy, které mě nadchly, a občas pošlu i vlastní povídku a zajímavosti z mojí tvorby.  Níže najdete celý text druhého dílu, který původně vyšel 22. února 2020. ⬇️


Ahoj knihomolové,

historických románů jsem už přečetla mraky. Mezi jeden z mých nejoblíbenějších patří Stín modrého býka od Leonarda Medka a Františky Vrbenské. Odehrává se v době, kdy v Čechách ještě žijí poslední Keltové, ale nadvládu už převzali Germáni a na jihu vyčkávají Římané.

Děj se točí kolem tří hlavních postav. První je keltský válečník Krak, který chce pomstít vraždu svého bratra Yvura. Má však jedinou stopu – hrot šípu se zvláštní značkou. Druhou postavou je druidka Ronwain, Yvurova snoubenka, a třetí Říman Arminius, průvodce, který doprovází bohatého kupce do nitra barbarského území.

To, že je kniha čtivá a děj skvěle odsýpá, snad ani nemusím zmiňovat. Jinak by se román nedostal do mého top výběru. Kromě toho se mi dost líbí třeba to, že autoři používají dobová místopisná jména. Takže Šumava je Gabreta, Labe Albis a Ohře Agara. Vzadu v knize je užitečný „slovníček“, takže si snadno dohledáte, jak se místa jmenují dnes.

Román bývá řazený i mezi historickou fantasy. Hrdinové často provádí různé magické rituály a snaží se naklonit si božstva. Ale zároveň nikde neuvidíte čaroděje metajícího blesky nebo nadpřirozené nestvůry.

Jako čtenáři tak máte na výběr. Můžete spolu s hrdiny věřit, že kouzla skutečně existují. Nebo pro všechno magické najdete logické vysvětlení  například užití halucinogenů nebo prostou náhodu. Právě tato dvojznačnost mě na románu hodně baví.

Kdyby vás zajímalo zákulisí vzniku knihy, přečtěte si můj rozhovor s Leonardem Medkem.

Únor 2020: co je nového

🔹Absolventce tvůrčího psaní vyšla kniha

Zuzka Slánská, absolventka mého základního i pokročilého kurzu tvůrčího psanínapsala svou první knihu. Jmenuje se Moje první barvy a tvary a je pro čtenáře od 3 let. Zuzka knihu jak napsala, tak ilustrovala.

Zajímavé je, že na první pohled v knize žádné texty neuvidíte. Kniha je totiž určená dětem, které zatím číst neumí. Takže mají elektronickou tužku, která jim texty čte. Knížka z edice Kouzelné čtení od Albi je navíc interaktivní a děti plní i různé úkoly.

Vůbec jsem si nedokázala představit, jak to celé funguje. Pomohlo mi až toto video (ukázka je z jiné knihy).

Kdyby vás zajímalo, jak vypadá Zuzčina knížka vevnitř, podívejte se na tuto recenzi.

🔹Lezou vám motivační citáty krkem? Zkuste ty demotivační 

Pokud máte smysl pro humor (někdy i dost černý), mohla by se vám líbit tvorba mého kolegy Libora Kamenského. Na svém Instagramu zveřejňuje ironické motivační citáty. Od 24. února 2020 si můžete výběr z citátů prohlédnout na výstavě ve brněnské kavárně Anděl.

Začněte také odebírat klub pro knihomoly

Přečetla jsem stovky knih. Vím, že času na čtení není nikdy dost, a proto u mě nenajdete žádné recenze na špatné nebo průměrné knihy.

Vybírám jen ty nejlepší, které mě chytily za srdce a nadšeně na ně vzpomínám i po letech. Jednou měsíčně vám tyto literární klenoty doporučuji v e-mailovém klubu pro knihomoly.

Podívejte se, jaké další knihy jsem už v e-mailovém klubu doporučovala a přihlaste se k odběru, abyste nezmeškali nové tipy. (Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.)