O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Jak se Sting zbavil tvůrčího bloku

Stejně jako neexistuje jediný správný návod na výrobu bramborového salátu, je i víc způsobů, jak se zbavit spisovatelského bloku. Známý anglický hudebník Sting v TED Talku radí: Vraťte se ke kořenům.

Jak se zbavit spisovatelského bloku

Obr. č. 1: Když se vrátíte domů, zapadne podle Stinga vše na své místo.

Jako malý vyrůstal poblíž loděnice, kde pracovali všichni lidé z okolí. Byla to namáhavá a nebezpečná práce. Vypadlo, že on je k tomu také předurčený, ale když dostal kytaru, všechno se změnilo.  Odešel z domova a snil o tom, že se stane se slavným, ožení se s krásnou ženou a koupí si koupí si velký dům na venkově.

Pak přišel umělecký blok. „Den za dnem jsem se díval na prázdný papír a nic nepřicházelo,“ říká Sting a popisuje, jak se týdny měnily v měsíce a ty v roky.

Nápady jako by čekaly úhledně zabalené

„Jste odměňovaní za odhalování svých nejtajnějších myšlenek a emocí pro zábavu jiných lidí. Možná jste rozdali už dost ze svého soukromí,“ zamýšlí se nad důvody Sting.

Uznává, že člověk má psát o tom, co dobře zná. „Když už nemůžeš psát o sobě, o čem budeš psát?“ ptal se tehdy sám sebe.

Múza k němu přišla zpět, až když se vrátil do své domovské komunity a rozhodl se vyprávět její příběh. Popisuje, že v tu chvíli se před ním najednou začaly zhmotňovat úhledně zabalené nápady, jako by na tuto chvíli čekaly roky. „A i když píšete o jiných lidech, tak o sobě odhalíte víc, než byste čekali,“ zakončuje svůj návod Sting.

Video je anglicky. Vpravo dole si můžete nastavit slovenské titulky, české nejsou k dispozici. Pokud vás nezajímá úvodní píseň, přeskočte na čas dvě minuty.


Použité obrázky

Obr. č. 1: Berlin Block Tetris on Vimeo by Sergej Hein“ by Jef Harris, dostupné pod licencí CC BY-NC-SA 2.0

2 komentáře

  1. Markét

    Výborný článek, na TED přednášky koukám právě ve chvílích, kdy mi dochází inspirace nebo potřebuju kreativní vzpruhu. A Stinga jsem nedopatřením minula, takže díky za tip. 🙂

    • Katka

      Díky. Jsem ráda, že Ti video taky připadá zajímavé.:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑