Znáte ten pocit, když obracíte stránku za stránkou a nemůžete se od příběhu odtrhnout? Když se s hrdiny tak sžijete, že vás každá jejich ztráta zabolí? A když knihu dočtete a příběh ve vás ještě dlouho rezonuje? Určitě ano.

Tento seznam jsem nejdřív sestavovala pro sebe, ale pak mě napadlo, že by mohl zajímat i další, kteří mají chuť na silné příběhy.

Co byste měli vědět

Hodně čtu a jednou měsíčně zájemcům posílám knižní e-mail s tipem na skvělý román (více se dozvíte zde). V dubnu jsem doporučovala Tisíc planoucích sluncí od Khaleda Hosseiniho. I když jsem skoro celou knihu probrečela, byl to příběh, který rozhodně stojí za přečtení.

Pak mě napadlo zeptat se čtenářů ve facebookových skupinách, jaké knihy rozbrečely je. Pod příspěvkem se sešlo více než 100 komentářů, ze kterých jsem vybrala 50 knih. Zařadila jsem ty, které:

  • jsem četla a vím, že jsou dobré,
  • a ty, které jsem zatím nečetla (je jich většina), ale mají dobré hodnocení a příběh mě zaujal.

Proč byste měli číst knihy, u kterých budete možná potřebovat kapesníky? Není už ve vašem životě smutných událostí dost? Žádná knížka není pro každého, takže je to na vašem vlastním posouzení. Já mám na paměti to, že i když někdo u knihy plakal, vůbec to nemusí znamenat, že je kniha jako celek automaticky smutná či depresivní.

Já to vidím tak, že když ve mě autor dokáže vyvolat emoce, odvedl sakra dobrou práci. Protože narovinu – koho baví číst knihy o hrdinech, kteří nám jsou šumafuk?

A teď už pojďme na samotný seznam.

1. Lovec draků, Khaled Hosseini

Drama ze současného Afghánistánu od autora světových bestsellerů. Chlapec Amír ještě zažije poslední roky afghánské monarchie, poté přichází sovětská okupace.

Více o knize.

2. Na západní frontě klid, Erich Maria Remarque

Paul Bäumer je německý mladík, který za první světové války pod vlivem ideálů dobrovolně narukuje do armády. Jenže realita je odlišná od jeho představ a Paul rychle vystřízliví.  Pokud vás tato klasika minula na střední, doporučuji. Četla jsem a kniha se mi líbila.

Více o knize.

3. Tři kamarádi, Erich Maria Remarque

První světová válka skončila. Z Robbyho, Otta a Gottfrieda se na bojišti stali nerozluční přátelé a nyní se jako demobilizovaní vojáci vrací do civilu. Ale Německo je rozvrácené a hladové.

Více o knize.

4. Nebe nezná vyvolených, Erich Maria Remarque

Automobilový závodník se v sanatoriu seznámí s Lilian, která se léčí s TBC. Když odjíždí, dívka se k němu připojí, protože nevěří, že se vyléčí a chce své poslední dny prožít naplno.

Více o knize.

5. Řekni vlkům, že jsem doma, Carol Rifka Bruntová

Uzavřené a nedůvěřivé June je 14 let. Rozumí si jedině se svým strýcem Finnem, který je uznávaný malíř. Jenže Finn zemře na nemoc, jejíž jméno není Juneina matka ochotná vyslovit.

Více o knize.

 

6. Válečný kůň, Michael Morpurgo

Mladý Albert zkrotí a vycvičí koně, kterému dá jméno Joey. Jenže jsou násilně rozděleni. Z Joeyho se stane kůň britské kavalerie. Na bojištích první světové války se hřebec potkává jak s britskými a německými vojáky, tak s francouzským farmářem a jeho vnučkou.

Více o knize.

7. Nebe, na němž nesvítily hvězdy, Rainer M. Schröder

Leah a Jannek jsou jediní z rodiny, kdo přežil koncentrační tábor. Píše se rok 1946 a oni živoří v rozbombardovaném Mnichově. Pak se ale dozví, že Židé, byť ilegálně, osidlují britskou mandátní oblast Palestina. Slyšeli o nebezpečné plavbě na přeplněných parnících v havarijním stavu, o britských sběrných táborech či neustálých bojích s arabskými obyvateli. Ale nemají jinou možnost a jako ilegální běženci se vydávají přes Středozemní moře.

Více o knize.

8. Chlapec v pruhovaném pyžamu, John Boyne

Devítiletý německý chlapec Bruno musí s rodinou opustit Berlín a přestěhuje se do ošklivé domu v oplocené pustině. Pak ale potká stejně starého chlapce Šmuela, který je na druhé straně plotu. Spřátelí se a Bruno chce zjistit, co se za plotem děje. Oblékne si pruhované pyžamo, stejné jako má Šmuel, a protáhne se plotem a druhou stranu.

Více o knize.

9. Zlodějka knih, Markus Zusak

Malá Liesel Memingerová vyrůstá v nacistickém Německu. Nemůže zůstat se svou matkou a tak se ocitne u pěstounů. Příběh o obyčejných Němcích za války vypráví samotná Smrt. Na tuhle knihu jsem slyšela už tolik nadšených doporučení, že si říkám, že si ji musím konečně přečíst.

Více o knize.

10. Zvuk slunečních hodin, Hana Andronikova

Tomáš Keppler za první republiky pracuje pro firmu Baťa, ožení se s židovskou dívkou Ráchel a mají spolu syna Daniela. Ten po druhé světové válce emigruje do USA, kde potkává Anne, československou emigrantku, která přežila Osvětim. Kniha získala v roce 2002 Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Už víckrát jsem slyšela, že tato kniha je opravdu top.

Více o knize.

11. Král Krysa, James Clavell

Příběh vypráví o amerických a anglických vojácích v japonském zajateckém táboře. Kvůli krutostem, nedostatku jídla a nemocem se z nich stávají apatické trosky. Jediný z nich se nedá připravit o vnitřní svobodu.

Více o knize.

12. Muž jménem Ove, Fredrik Backman

Ove je nerudný pán v důchodu, který důkladně dbá o pořádek v sousedství. Jednoho dne se ale rozhodne, že už nemá smysl žít a rozhodne se spáchat sebevraždu. Ale jako na potvoru mu ji vždycky někdo překazí. Slyšela jsem, že se u knihy člověk, navzdory tématu, dost zasměje. Knihu jsem zatím nečetla, viděla jsem jen film a ten mi nepřišel úsměvný, ale spíš tragikomicky smutný.

Více o knize.

13. Hana, Alena Mornštajnová

Je rok 1954 a devítiletá Mira kvůli své neposlušnosti nedostane na oslavě zákusek. Tato banální událost nenávratně ovlivní celý její další život a ještě víc ji sblíží s její podivínskou tetou Hanou, která přežila holocaust. Knihu jsem četla a velmi se mi líbila. Je to opravdu silný příběh.

Více o knize.

14. Jih proti severu, Margaret Mitchellová

Dramatický milostný příběh svéhlavé jižanské krasavice Scarlett O´Harové a Rhetta Butlera, který se zčásti odehrává za americké občanské války.  Autorka za román získala Pulitzerovu cenu a ve své době byl údajně druhou nejprodávanější knihou na světě (hned po Bibli).

Více o knize.

15. Slavík, Kristin Hannah

Příběh Vianne Mauriacové je zasazený do francouzské vesničky Carriveau. Píše se rok 1939 a Antoin, její manžel, je nucen odejít na frontu. Jenže Německo obsadí Francii a německý kapitán se nastěhuje k Vianne domů. Aby ochránila život svůj, i své rodiny, nezbývá jí než vycházet okupantům vstříc. 

Více o knize.

16. Muž se srdcem kovboje, Jack Schaefer

I přesto, že se na přelomu 19. a 20. století společnost mění a pomalu končí osídlování amerického divokého západu, Monte Walsh se nehodlá svého kovbojského klobouku jen tak vzdát. Silný příběh o muži, který žije pro své řemeslo, se dostal i na stříbrné plátno. 

Více o knize.

17. Šikmý kostel, Karin Lednická

Na pozadí vesnice jejíž rozkvět i úpadek závisel na těžbě uhlí se seznamujeme s příběhy tří hlavních hrdinů. Čtvrt století budeme sledovat jejich pohnuté osudy a způsoby, kterými se vypořádávají se surovou realitou na přelomu 19. a 20 století. Dramatický děj vtáhne čtenáře natolik, že má pocit, jakoby po celou dobu pozoroval chátrající vesnici, po které časem zůstane jen šikmý kostel připomínající těžké chvíle dob minulých. 

Více o knize.

18. Pěna dní, Boris Vian

Příběh dvou mladých párů zpočátku zdánlivě působí jako romantické vyprávění o lásce. S každou další stránkou se však hlavní hrdinové potýkají se stále silnějším pocitem beznaděje, který pramení z nemožnosti bojovat proti společenskému systému i samotnému osudu. Autor Boris Vian zasadil děj do ne tak úplně realistické Francie ovlivněné surrealismem, absurditou i existencialismem. 

Více o knize.

19.  Klub nenapravitelných optimistů, Jean-Michel Guenassia

Šedesátá léta 20. století ve Francii očima dvanáctiletého chlapce Michela Mariniho, který se náhodou dostane do tajného šachového klubu. Samozřejmě se nemůže jednat o nějaký obyčejný klub. Sem totiž chodí hrát šachy revolucionáři a uprchlíci s mnohdy až neuvěřitelnými životními příběhy.  

Více o knize.

20. Město snících knih, Walter Moers

Město plné knih, které na první pohled připomíná obrovské knihkupectví. Ráj na zemi, že? Autor nás ale velice brzy přesvědčí, že taková představa nemusí být úplně růžová. Představuje nám totiž Knížkov, město poblázněné knihami, mezi jehož obyvatele patří třeba lovci knih, kteří jsou ochotni získat svou kořist za jakoukoliv cenu. Jedná se o čtvrtou knihu ze série Zamonie. Dle čtenářů na Facebooku je tato kniha ze série nejlepší a můžete ji číst úplně samostatně. 

Více o knize.

21.  Vlčí něha, Stef Penney

Ocitáme se v roce 1867 uprostřed krásné a divoké kanadské přírody, kde došlo k brutální vraždě. Možný viník je určen téměř okamžitě. S postupujícím vyšetřováním se ale ukazují další a další souvislosti poukazující na tajemství, která měla zůstat v divočině skryta. 

Více o knize.

22. Zvuky probouzení, Petr a Petra Třešňákovi

Dorotka je dívka s autismem spojeným s mentální retardací. V autobiografickém příběhu popisují její rodiče šťastné chvíle i náročné situace spojené s výchovou atypického dítěte. Niterná zpověď o vyrovnávání se s narozením postižené dcery i s novým uspořádání života, vtáhne i čtenáře, který by si takovou situaci dokázal jen těžko představit. 

Více o knize.

23. PS: Miluju tě, Cecelia Ahernová

Šťastné manželství Holly a Gerryho naruší tragická zpráva o rakovině. Holly se s představou ztráty manžela nedokáže vyrovnat. Po jeho smrti se jí dostane do rukou balíček s dopisy, které pro ni napsal. Nečekaně v nich Holly žádá, aby splnila několik zvláštních úkolů. 

Více o knize.

24. Děti s cedulkou, Zdeněk Karel Slabý a Eduard Pergner 

Vzpomínky dětí, které přežily lidický masakr. Příběhy popisují hrůzné období 2. světové války z pohledu lidických dětí. Od samotného vyvražďování místních obyvatel přes poněmčování v nacistických převýchovných domovech až po návrat domů. Kniha silných příběhů, které by neměly být zapomenuty.

Více o knize.

25. Světlo mezi oceány, M. L. Stedmanová

Po hrozivých zážitcích ze západní fronty potřebuje Tom Sherbourne najít vnitřní klid a rozhodne se stát strážcem majáku na pobřeží Austrálie. Když najde životní lásku, schází mu k naplnění už jen potomek. Jednoho dne se u břehu objeví člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě. 

Více o knize.

26. Mengeleho děvče, V. S. Fischerová a V. Homolová Tóthová

Ústřední postavou příběhu je mladá Židovka Viola, která je během války i se svou rodinou poslána do koncentračního tábora. Tam si jí všimne doktor Mengele a udělá z ní jedno ze svých “děvčat”. Tedy pokusného králíka, na kterém bude provádět své experimenty. Autobiografický příběh dívky, která přežila čtyři koncentrační tábory a Mengeleho pokusy. 

Více o knize.

27. Svědectví, Stephen King 

Postapokalyptický román Stephena Kinga nás přivádí do společnosti, ve které řádí takzvaná superchřipka, nevyléčitelná choroba experimentálně vyvinutá v laboratoři. Nová nákaza se vymkla kontrole a zapříčinila smrt téměř celé populace. Přeživší se ocitají ve světě bez řádu, kde si musí zvolit mezi dobrem a zlem. Strhující příběh o postapokalyptické společnosti i předurčení. 

Více o knize.

28. Zelená míle, Stephen King

Tentokrát nás román Stephena Kinga zavede do věznice Cold Mountain, kde odsouzení čekají na trest smrti. Své poslední dny zde prožívá i John Coffey, který má být popraven za vraždu dvou holčiček. Jeho cestu budeme sledovat až do samotného konce. Knihu jsem četla a moc doporučuji!

Více o knize.

29. Vypravěčka, Jodi Picoultová

Mladá dívka Sage s židovskými kořeny se rozhodne se smrtí matky vyrovnat prostřednictvím skupinové terapie. Seznámí se zde s Josefem Weberem, starým mužem, kterého tíží minulost i svědomí. Josef kdysi působil v SS i koncentračních táborech. Se svou vinou už dál nechce žít, a proto požádá Sage o pomoc při sebevraždě.

Více o knize.

30. Pod stejným nebem, Stephan Talty a Joseph Kim

Joseph Kim žil poměrně normální život, dokud na Severní Koreu nepřišel hladomor, který ze země vyhnal jeho matku i sestru a zavinil otcovu smrt. Po čase stráveném na severokorejských ulicích utíká Joseph do Číny. Následně se mu podaří dostat i do Ameriky, kde začíná nový život u pěstounské rodiny. 

Více o knize.

31. Na jih od hranic, na západ od slunce, Haruki Murakami

Příběh muže, který má všechno, ale přesto není šťastný. Jakoby nic z toho nebylo reálné. Do života mu opět vstoupí láska z dětství, pro kterou je ochoten se všeho vzdát. Hluboký příběh o niterných pocitech i milostném trojúhelníku, v němž možná ani nejsou tři strany. 

Více o knize.

32. Norské dřevo, Haruki Murakami

Milostný a zároveň tragický příběh jehož ústřední postavou je mladý muž, který se musí vyrovnat s prvními milostnými problémy i se smrtí. Je postaven před těžké rozhodnutí – musí si vybrat mezi mezi dvěma dívkami. První je kamarádkou z dětství, kterou sužují psychické problémy. Druhou potkal teprve nedávno. K oběma chová city a zároveň si uvědomuje, jaké následky by mohlo špatné rozhodnutí přinést. 

Více o knize.

33. Temný obraz, Philip K. Dick

Návyková látka S, přezdívaná též jako Smrt, zapříčiní, že hlavní postava příběhu, drogově závislý agent, dostane za úkol sledovat sám sebe. Kromě vtipných feťáckých příhod se v knize potkáme i s rozpadem integrity osobnosti a prohlubující se paranoickou psychózou. 

Více o knize.

34. Růže pro Algernon, Daniel Keyes

Příběh je vyprávěn prostřednictvím zápisků hlavního hrdiny Charlieho Gordona, mentálně retardovaného muže, kterého při hledání cesty z bludiště pokaždé porazí laboratorní myš Algernon. Zvíře podstoupilo velmi úspěšnou operaci na zvýšení inteligence a ten stejný zákrok absolvuje i Charlie. Jenže se ukáže, že Algernon postupem času o své schopnosti přichází. Stane se totéž i Charliemu? Růže pro Algernon je úžasný román, který rozhodně doporučuji.

Více o knize.

35. Narodili se, aby přežili, Wendy Holdenová

Do koncentračních táborů byly během 2. světové války převezeny miliony lidí. Mezi nimi byly i tři mladé ženy, které se do táborů dostaly v jiném stavu. Právě o nich kniha vypráví. O ženách, jenž v koncentračních táborech nebojovaly jen o svoje životy, ale také o životy svých nenarozených dětí. 

Více o knize.

36. Marley a já aneb Život s nejhorším psem na světě, John Grogan

Velké hnědé oči, heboučká zlatá srst a ten nejroztomilejší štěněcí výraz na světě. Nejspíš by se mělo jednat o toho nejúžasnějšího psa. Kdyby to nebyl Marley, který s oblibou rozbíjí všechno kolem, okusuje nábytek a čůrá na všechno a na všechny. Ani přes všechny psí kusy nedají ale majitelé na svého mazlíčka dopustit. Kniha popisuje ty nejzábavnější chvilky i trápení kvůli Marleyho nemoci. Jestli vám váš „Marley“ také nerozkousal všechny kapesníčky, určitě si je připravte. 

Více o knize.

37. Poslední dny Rabbit Hayesové, Anna McPartlinová

Rabbit Hayesové je žena, která byla vždy plná lásky, uměleckého citu i elánu. Žije naplno, i potom, co se dozvěděla, že trpí závažnou chorobou. Rabbit se totiž nikdy nehodlá vzdát. Bude bojovat do posledního dechu a užije si každou minutu svého života až do smrti. 

Více o knize.

38. Mapa kostí, Jane Yolen

Druhá světová válka dala vzniknout spoustě silných a především tragických příběhů. Jedním z nich je i Mapa kostí. Vypráví o dvojčatech Chaimovi a Gittel, kteří se po marných snahách o útěk za svobodou dostanou do polského koncentračního tábora Sobanek. Silné sourozenecké pouto se pro ně tomto místě stává spíše břemenem než jistotou. 

Více o knize.

39. Ještě než umřu, Jenny Downhamová

V sedmnácti si člověk plánuje skvělou budoucnost. Těší se, jaká dobrodružství mu život přinese. Hlavní hrdinka Tessa ovšem nemůže jen tak čekat, až se naskytne příležitost zažít něco nezapomenutelného. Trpí totiž leukémií v pokročilém stádiu a času nemá nazbyt. Sepíše si seznam všeho, co by před smrtí ještě chtěla stihnout a bez ohledu na konvence nebo zákony začne položky ze seznamu postupně odškrtávat. 

Více o knize.

40. Tiché roky, Alena Mornštajnová

Intimní rodinné drama se pyšní silným příběhem i zajímavými charaktery a ani o náhodu zde není nouze. Mladá dívka Bohdana a zapřísáhlý komunista Svatopluk. Dva paralelní příběhy, které se v jednom okamžiku propojí a jak čtenář, tak hlavní postavy zjišťují, že nic není takové, jako se dosud zdálo. 

Více o knize.

41. Jeden z nás, Shari Lapena

Poklidným newyorským předměstím, kde se všichni sousedé znají a jsou k sobě milí, otřese záhada. V jednom z domů se totiž objeví anonymní dopis, který tvrdí, že čísi syn vykrádá v sousedství domy. Přátelství a vřelost mezi sousedy střídá podezíravost a intriky. Situace se ještě zhorší poté, co je žena ze sousedství nalezena mrtvá. Opravdu to mohl udělat „jeden z nás“?

Více o knize.

42. Osmý život (pro Brilku), Nino Haratischwiliová

Rodinná sága popisuje život šesti generací během 20. století. Kromě jména a krve se v gruzínské rodině dědí také recept na horkou čokoládu. Tmavou, hustou, neodolatelnou a dost možná také prokletou. Celé století přináší tento osudný nápoj Brilčině rodině vykoupení i neštěstí. 

Více o knize.

43. Pod vlivem Jupiteru, Gary D. Schmidt

Pobyt ve vězení a hledání dcery, kterou nikdy neviděl. To je příběh Josepha. Mohl by se zdát poměrně obyčejný. Pokud by mu nebylo čtrnáct. Na svůj věk toho už má hodně za sebou. A hodně ho toho ještě čeká. Zajímavý děj i kontroverzní témata vás donutí hltat každou stránku až do konce. 

Více o knize.

44. Volání netvora, Patrick Ness

Příběh třináctiletého Conora, který se postaví svému strachu. Cítí se velice osamělý a aby toho nebylo málo, začnou ho trápit noční můry. Brzy ho pod rouškou noci začne navštěvovat i onen netvor – obrovský mluvící strom, který roste za domem. Ten Conora prostřednictvím příběhů učí, že největším nepřítelem je strach, a že vše není takové, jak se může zdát. 

Více o knize.

45. Muž, který se směje, Victor Hugo 

Victor Hugo v tomto románu popisuje společnost v Anglii na přelomu 17. a 18. století, kde působí jisté uskupení, které obchoduje s dětmi. Jejich obětí se stává i chlapec Gwynplain. Jeho tvář znetvořili tak, že to vypadá, jakoby se pořád usmíval. Příběh chlapce sledujeme až do dospělosti, kdy se dozvídá o svém pravém původu.

Více o knize.

46. Život a smrt ovčáka Jana, Roger Boussinot

Malého Jana někdo odložil. A nebýt ovčáka, který si ho osvojil, by byl tento příběh velice krátký. Máme ale možnost sledovat celý Janův život. Vztahy, lásku i krutý osud, a to až do posledních chvil jeho života. Příběh obyčejného venkovana s neobyčejným příběhem. 

Více o knize.

47. Oskar a růžová paní, Eric Emmanuel Schmitt

Třetí díl z volného Cyklu o neviditelném nám předkládá nekonečný rozhovor o životě, smrti a víře, který vede chlapec Oskar spolu s ošetřovatelkou v růžovém oděvu. Dramatické chvíle jsou decentně protkané humorem a přináší zajímavé pohledy na otázku smyslu života. Knihu můžete číst i samostatně. 

Více o knize.

48.  Život na lednici, Alice Kuipersová

Kolik se toho asi může vejít na lísteček, který magnetem připevníte na lednici? Dvě hlavní hrdinky, matka a dcera, na takové lístky dokázaly vměstnat veškerou společnou konverzaci a vlastně celý vztah. Zdánlivě stručné vzkazy v sobě ale nesou hluboká dramata, smutek i lásku. 

Více o knize.

49. Příběh služebnice, Margaret Atwoodová

Spojené státy se rozpadly a na části území vznikl náboženský stát Gileád. Noví vůdcové si vyložili Bibli na svém, což v Gileádu vyústí v brutální útlak žen. Většina z nich se musí stát takzvanými služebnicemi. Jsou přiděleny bezdětným rodinám pohlavárů a mají jediný úkol: zplodit se svým poručníkem dítě. Jakmile je miminko na světě, služebnice ho už nikdy nespatří. 

Více o knize.

50. Atlas mraků, David Mitchell

V knize se setkáváme hned s několika vypravěči, kteří zdánlivě nemají nic společného. Dělí je doba, společenské postavení i osud. Časem ale zjišťujeme, že jedno společné mají. Slyší jakési dozvuky ostatních příběhů, které ve výsledku změní ten jejich. Zní to možná trochu nepochopitelně, ale představte si to jako dechberoucí mozaiku příběhů. Atlas mraků můžu jenom doporučit.

Více o knize. 

Nechte si posílat 1x měsíčně tip na skvělou knihu

Líbil se vám článek a máte zájem o další tipy na knihy? Přihlaste se do e-mailového klubu pro knihomoly a jednou měsíčně vám detailněji představím knihu, která mi učarovala.

Přečtu spoustu knih a většina z nich je fajn. Ale těch výjimečných, které mě vezmou za srdce a pamatuji si na ně i po letech, je výrazně méně. A právě tyto top knihy vám postupně doporučuji.

Zjistit víc o knižních e-mailech