O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

O Katce

Pokud spěcháte rychle objevovat další stránky webu, tady je krátká verze:

Jmenuji se Kateřina Kalivodová Foltánková a jsem autorka fantasy a sci-fi povídek a věnuji se i tvorbě pro děti. Od roku 2014 pořádám v Brně kurzy tvůrčího psaní. V roce 2020 jsem začala pořádat i on-line kurzy tvůrčího psaní. Na webu Literární alchymie se dělím o své postřehy z psaní a spravuji nejrozsáhlejší český seznam literárních soutěží.

Ze své tvorby doporučuji ke čtení povídku „U Gutenberga!“, která vyšla v antologii Žena se sovou a byla nominována na cenu Aeronautilus, a osobní dětskou knihu Sedm princezen.

A pokud máte na čtení chuť hned teď, přečtěte si povídku Šípky a trní, kterou jsem celou zveřejnila zdarma.

Představte si, že se vracíte večer polní cestou z výletu, ale najednou vám cestu zastoupí nepřátelsky naladěná bytost. Co bude dál? Přečtěte si to v povídce, kterou jsem celou zveřejnila zdarma.

A teď ta delší verze

Mám problém dát dobré podání ve volejbalu a opíjení na diskotékách mě nikdy nebavilo. A to mezi vrstevníky na gymplu nebyla dobrá vizitka.

Místo toho jsem chodila do knihovny a nosila si domů stohy knih. Za týden jsem musela pro novou várku, protože už nebylo co číst. Začala jsem psát své vlastní povídky. Nechtěly už být jen v hlavě, potřebovaly do světa a musely na papír. Zkusila jsem texty poslat do literárních soutěží a k mému překvapení to vyšlo. Příběhy se líbily i ostatním lidem.

Věděla jsem, že do dokonalosti mají daleko, a potřebovala jsem se zlepšovat. Dychtivě jsem hltala každý materiál o tvůrčím psaní, který se ke mně dostal. Ale to mi nestačilo. Chtěla jsem s někým sdílet radost z příběhu, ve kterém všechny části konečně zapadly na správné místo, a pocit marnosti, když se zrovna nedařilo.  Toužila jsem si o tom s někým povídat, učit se a zlepšovat se. A nejen s anonymními uživateli literárních serverů ale naživo se skutečnými lidmi.

U psaní jsem zůstala a časem jsem se stala porotkyní v literární soutěži Vyškovský cedník. A tehdy jsem si uvědomila, že musí existovat víc podobných lidí. Rádi čtou, zkouší tvořit první vlastní texty a ze všeho nejvíc by potřebovali odbornou i morální podporu. Často jsem totiž hodnotila povídky, kde bylo na první pohled jasné, že je autor talentovaný ale zároveň dost nezkušený.

Jeho příběh byl skvělý, ale na začátku tempo zbrzdila příliš popisná pasáž, používal málo dialogů nebo si nedal pozor na logické chyby. Ale i přesto byla povídka velmi dobrá. Na druhou stranu ne tak dobrá, aby se umístila na stupních vítězů. A já jsem byla přesvědčená, že kdyby jim někdo trochu poradil a naučil je základy řemesla, tak příště by si pro diplom klidně mohli jít.

Rok od roku se situace opakovala a já si vždy při hodnocení říkala, že je škoda, že nemůžu poradit. A pak mě jednou napadlo, že poradit můžu. Rozhodla jsem se o tvůrčím psaní blogovat a založila Literární alchymii. Ale to nestačilo. Vzpomněla jsem si, jak jsem na gymplu toužila po osobní zpětné vazbě a sdílení tvůrčího procesu. A tak jsem pro zájemce začala pořádat v Brně kurzy tvůrčího psaní.

Mám velkou radost, že to funguje. Účastníci hodnotí kurzy jako přínosné, inspirující a taky zábavné.  Ostatně můžete si přečíst jejich reference. 

Do toho jsem na Masarykově univerzitě studovala žurnalistiku a pracovala jako novinářka. Po třech a půl letech jsem z novin odešla, ale u psaní jsem pořád zůstala. Přešla jsem do marketingu a pracuji jako copywriterka a specialistka na obsahové strategie.

Co si ode mě můžete přečíst

Povídky:

Žena se sovou

V Ženě se sovou mi vyšla povídka o tiskařských šotcích.

Knihy:

 • Sedm princezen, osobní dětská kniha pro holčičky od 5 do 8 let, 2017
Kniha Sedm princezen

Kniha Sedm princezen je vhodná jako první čtení pro dívky. Více o knize zjistíte v tomto článku.

Moje literární milníky

2022 v časopise Čtenář vyšla povídka O čarodějnici, která ukradla Vánoce
2021 v časopise Pevnost vyšla moje fantasy povídka Škůdce

zveřejnila jsem mysteriózní povídku Bestie

2020 zveřejnila jsem povídku Šípky a trní

spustila jsem e-mailový klub pro knihomoly

kvůli koronaviru jsem kurzy kreativního psaní převedla do on-linu

účastnila jsem se kurzu Facilitace on-line setkání (Edutica), abych dokázala dělat skvělé kurzy tvůrčího psaní i on-line

2019 v antologii Kočas vyšla moje duchařská povídka Bestie
2018 v antologii Kočas vyšla moje sci-fi povídka Asta

povídka „U Gutenberga!“ byla nominována na literární cenu Aeronautilus

absolvovala jsem certifikovaný výcvik metody zážitkové pedagogiky od Prázdninové školy Lipnice

2017 vyšla moje dětská kniha Sedm princezen

v antologii Žena se sovou vyšla moje povídka „U Gutenberga!

tuto povídku v září přetiskl časopis Pevnost

v komiksové knize Koumáci v akci 5 vyšel můj příběh Tajemné stopy

začala jsem pořádat kurzy tvůrčího psaní pro pokročilé

přednášela jsem na PragoFFestu, Ostrofconu a Conci

2016 v třetím díle série Koumáci v akci vyšel můj komiks Ukradené jahody
2015 začala jsem pořádat kurzy tvůrčího psaní pod hlavičkou Literární alchymie

publikovaná povídka Šípky u staré cesty v literárním časopise Čaj

publikovaná povídka Odsouzenec v literárním časopise Lžička v šuplíku

2015 dosud copywriterka (reklamní textařka) v Obsahové agentuře
2015 2017 literární recenzentka v časopise Kult
2014 lektorka prázdninového a podzimního kurzu tvůrčího psaní, DDM Junior Brno

Miniakademie tvůrčího psaní, René Nekuda

lektorka kurzu tvůrčího psaní, skautské středisko Vyškov

2012 2015 novinářka v Brněnském deníku Rovnost
 2010 dosud  porotkyně literární soutěže Vyškovský cedník
2010 čtvrté místo v literární soutěži O stříbřitělesklý halmochron 2010
 2009 2015  studium žurnalistiky na Masarykově univerzitě v Brně
2009 dálkový kurz tvůrčího psaní u spisovatelky Lucie Lukačovičové
 2008 první místo v literární soutěži Vyškovský cedník 2008

ocenění v literární soutěži Boj proti šikaně

 2007  první místo v literární soutěži Vyškovský cedník 2007
 2002  pro bratra jsem napsala fanfiction Harry Potter a školní výlet
 1998 s kamarádkou jsem vyrobily časopis „Super tekst“ – pravopis jsem ještě neuměly, ale už jsme věděly, že dát na obálku miss mokré tričko je dobrý nápad

Zůstaňme v kontaktu a začněte sledovat Literární alchymii na Facebooku.

7 komentářů

 1. Míša

  Skvělý životní příběh. Máme podobnou dráhu. Stále hodně čtu, ale v poslední době jsem si uvědomila, že to nestačí. Že mám potřebu se k těm knihám vyjadřovat nějak víc, takže jsem se rozhodla vložit mé myšlenky a názory na knihy na internet. Založila jsem si tedy blog. Také jsem začala hltat knihy s tématikou tvůrčího psaní a doufám, že se mi brzy podaří napsat něco většího. I když si kolikrát říkám, že vlastně ani nemám moc fantazii. Takové to „jsem asi úplně na nic“ období ale postupně střídá „snaž se, makej, bez toho to nepůjde“. Po zhlédnutí filmu Člověk proti zkáze mi ale vlastně došlo, že mám taky potřebu se k některým tématům vyjádřit… A nejlepší cesta je se z toho vypsat. Ale tak nějak poutavě, abych mohla čtenářům předat kousek sebe, toho, co jim chci sdělit, ale předat tak, aby se u toho neunudili… Snad se mi to jednou podaří. Námětů pár mám, tak třeba to neskončí jen u jednoho uměleckého textu.

  A píšeš, žes nevydala knihu. Plánuješ to? 🙂

  • Katka

   Ahoj Míšo, jestli máš potřebu své názory vyjadřovat, tak blog je určitě super způsob. Držím v psaní palce. Jak říkáš, důležité je makat a stále psát. Jen tak se člověk může zlepšit. Aktuálně knihu nemám v plánu. Cítím se naprosto spokojená s povídkami a zatím mi chybí „velký“ námět, který by se hodil na román. Ale kdyby mi jednou v budoucnu kniha vyšla, tak je to samozřejmě splněný sen. 😉

   • Míša

    Děkuji. A je možnost si Tvé povídky někde přečíst? A pokud chybí „velký“ námět na román, stále přece můžeš vydat sbírku povídek. 🙂 A s poslední větou souhlasím. I já to tak cítím. 😀 To je takový můj největší sen. A samozřejmě vím, že bez práce nejsou koláče. 🙂

    • Katka

     Moje povídky si zatím bohužel nepřečteš. Už dlouho se chystám, že nějakou starší dám na web, ale pořád se k tomu nemůžu dostat. Nové práce, se kterými má člověk nějaké ambice, se obvykle nevyplatí na internetu zveřejňovat, protože většina literárních soutěží má v podmínkách, že dílo nesmí být nikde jinde zveřejněné.

     • Míša

      Aha. To máš pravdu.

 2. Marta

  ahoj Katko,
  ještě jednou díky za bezva kurz tvůrčího psaní, který jsme s tebou absolvovaly. Za mně naprostá spokojenost, užívala jsem si jak bezva prostředí v kavárně :-), tak i tvůj přístup a perfektně zpracovaná témata , která jsi s námi chtěla probrat. Líbilo se mi, že jsi měla vždy všechno perfektně nachystané a mohly jsme čas využít do poslední minuty. Pravda, někdy to trochu bolelo, aspoň mne :-), ale taky jsem si mimo jiné dokázaly, že fantazie je opravdu bezbřehá ..:-)

  měj se pěkně a někdy zase ahoj Marta

  • Katka

   Ahoj Marto,

   jsem moc ráda, že se Ti kurz líbil. 🙂 Držím palce, ať dáte dohromady tu povídkovou sbírku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑