Výsledky nové studie o vlivu AI na tvůrčí psaní.

V tomto článku se zaměřím na velmi zajímavou studii z července 2024 o vlivu umělé inteligence (AI, chatbot) na tvůrčí psaní. Jejími autory jsou Anil R. Doshi a Oliver P. Hauser. Celý text je v angličtině dostupný na Science.org, případně český článek o výzkumu najdete na Hrot24.cz.

Do studie se zapojilo několik stovek lidí. Nejdřív jim vědci dali jednoduché cvičení, aby změřili jejich kreativitu. Poté měli účastníci za úkol vymyslet krátké young adult příběhy o délce osmi vět na témata:  dobrodružství na moři, v džungli nebo na jiné planetě.

Vědci je rozdělili do 3 skupin:

  • V první skupině lidé vymýšleli své příběhy sami.
  • V druhé skupině měli možnost využít ChatGPT. Mohli si pomocí něj vygenerovat jedno shrnutí příběhu o třech větách, které mohli použít jako inspiraci pro svůj vlastní příběh.
  • Ve třetí skupině si mohli od ChatGPT vygenerovat pět shrnutí příběhů a opět se sami rozhodli, jestli se jimi inspirují.

Samotné příběhy už psali lidé, text od chatbotu nemohli slovo od slova převzít. Následně byly příběhy hodnoceny z hlediska originality a přínosnosti.

Kdo má díky umělé inteligenci lepší výsledky

Ze studie vyplývá, že méně kreativním lidem (v úvodním testu měli nižší skóre) umělá inteligence pomohla. Když ji mohli využít, jejich příběhy byly lepší, než když ji použít nemohli.

Naopak u kreativních lidí byl vliv AI jen velmi malý. Jejich příběhy měly dobré hodnocení bez ohledu na to, zda je vymýšleli sami, nebo si vygenerovali inspiraci pomocí ChatGPT.

V další fázi studie vědci analyzovali příběhy samotné. Zjistili, že příběhy napsané s využitím inspirace od umělé inteligence si jsou v jistém smyslu podobné. Nebyly tak rozmanité jako příběhy, které vymýšleli lidé úplně sami.

V nynější chvíli totiž chatboty fungují na bázi velkých jazykových modelů. Jsou v nich vložená obrovská kvanta dat a na jejich základě generují texty. Když vidí, že se v příbězích v jejich databázi často opakuje určitý vzorec, je to pro ně signál, že takto je to správně. A vyplivnou něco podobného.

AI jako nevýhoda či riziko?

Proto vidím v používání umělé inteligence možné riziko. Představme si hypotetickou literární soutěž se zadaným tématem. Vy jste kreativní autor a máte dost svých nápadů. Ale i tak se rozhodnete vyzkoušet AI. Co kdyby měla nějaký dobrý nápad, že?

Její námět se vám zdá zajímavý, možná i víc než ty vaše, a proto se ho rozhodnete využít. Jenže i další účastníci soutěže si vezmou na pomoc umělou inteligenci. Ta ale čerpá ze stejného balíku dat (respektive zatím existuje omezený počet jazykových modelů) a ačkoliv žádnému autorovi nenabídne úplně stejné náměty, v mnohém se podobají. A na jejich základě vzniknou i podobné příběhy.

Kvůli tomu by se teoreticky kreativní autor využívající AI mohl dostat do nevýhody. Jeho práce by byla zaměnitelnější s ostatními. Kdyby naopak použil svůj vlastní nápad, odlišil by se víc.

Pozor na kognitivní zkreslení

Každý z nás prožil jiné dětství, jsme obklopeni jinými lidmi a v hlavě to máme jinak poskládané. Z toho všeho vyvěrají naše originální nápady.

Jenže nám samým tak originální připadat nemusí (ačkoliv ve skutečnosti jsou). S našimi nápady žijeme dlouhodobě a jsou pro nás jako staří známí. Proto nám třeba i nápad od chatbota může připadat lepší, protože je pro nás nový. Jenže vzhledem k ostatním vygenerovaným nápadům zase tak unikátní není.

Myslím si, že má velký smysl čerpat z vlastních nápadů, které vychází z naší životní zkušenosti. Díky tomu také dosáhneme snadněji toho, že příběh k čtenářům doopravdy „promlouvá“, protože vychází z autentické zkušenosti jiné lidské bytosti. (S psaním takových příběhů vám pomůže například AHA metoda.)

Je samozřejmě otázkou, jak se bude AI vyvíjet a co ukáží další studie. Výše uvedené postřehy berte jako aktuální úroveň poznání a moje hypotézy, ne dlouhodobě platnou pravdu.

Co si z toho vzít?

  • Jestliže zrovna nemáte nápady, spolupráce s umělou inteligencí vám může pomoci.
  • Pokud máte kreativních nápadů dost, dle studie náměty od AI vaše příběhy kvalitativně nevylepší.
  • Příběhy založené na nápadech od umělé inteligence jsou méně rozmanité a originální.
  • Můj názor: Pokud jste kreativní, inspirace od AI pro vás potenciálně může být i riziková. Můžete dát přednost nápadu od AI, který vám díky kognitivnímu zkreslení připadá lepší/novější než váš vlastní nápad. Jenže kvůli tomu vytvoříte (nevědomky) méně originální příběh, což může snížit vaši šanci na úspěch.

Nový článek vám pošlu přímo do e-mailu

Původně tento text vyšel v e-mailovém klubu pro autory. V něm 1x měsíčně posílám nový článek o tvůrčím psaní, další rady a tipy (které nedávám na web) a informace o literárních soutěžích. Odběr je zdarma a kdykoliv se můžete odhlásit.