O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Došla inspirace? Čtěte v novinách černou kroniku

Vraždy, loupeže, znásilnění. Černá kronika obvykle není pěkné čtení. Ale pro mnoho spisovatelů může být velmi inspirativní. Velká část literatury se totiž točí právě kolem zločinů. A v novinách se často dočtete o případech, které byste nevymysleli ani omylem.

Rovnost v roce 1989.

Takhle vypadala Rovnost v roce 1989.

Určitě jste zaznamenali, že od sametové revoluce letos uplynulo přesně pětadvacet let. V Brněnském deníku Rovnost máme k výročí speciální seriál, ve kterém připomínáme události, o kterých naše noviny psaly v roce 1989. Když jsem připravovala první díl a listovala starými novinami, do očí mě uhodil na stránce černé kroniky titulek Lásky jedné černovlásky.

Začetla jsem se do vypravování o tom, jak dva mlékaři jedou brzy ráno autem a najednou u cesty stopuje nahý muž. Tak skvěle se to četlo, že jsem myslela, že jde o povídku. Dřív je totiž noviny běžně publikovaly.

Zajímá vás jak to bylo s naháčem?

Soudnička Lásky jedné černovlásky.

Soudnička Lásky jedné černovlásky.

Tahle večer si přisedl ve vinárně k mladé ženě, které nepřišla na sraz kamarádka. Pozval ji na víno, ale ona nechtěla, protože přijela autem. Byla hezká a tak dotyčný zkoušel, jestli by nezašla k němu. To se jí taky nezamlouvalo, ale navrhla, že by se mohli zajet vykoupat, když je taková hezká letní noc.

Muž samozřejmě nebyl proti. Sice ani jeden neměli plavky, ale ona šla příkladem, svlékla se a vešla do vody. Rychle ji následoval. Vtom si uvědomila, že si zapomněla svázat vlasy šátkem. Jenže na břehu nasedla do auta a jako suvenýr si odvezla i jeho šaty.

Legendární soudničky

Zajímavé, že? Vůbec to nebyla povídka, ale popis skutečného případu a dopadení pachatelky. Tomuto žánru se říká soudnička a v novinách ho už nenajdete. Zjednodušeně se dá říct, že jde o beletrizovaný popis zločinu.  Ale na čtení dlouhého povídaní už nikdo nemá čas a tak novináři servírují čtenářům informace ve stručnější formě.

Pokud tedy rádi píšete detektivky a příbuzné žánry, můžete se inspirovat skutečnými historickými případy. Některými starými novinami si můžete listovat přímo z domu přes internet. Vynikající soudničky psali autoři pro prvorepublikové Lidové noviny a zajímavé zločiny najdete určitě i ve starých vydáních Rovnosti.

Výrobce pervitinu na cyklostezce

Na vynikající inspiraci narazíte i v moderní černé kronice. Mě například zaujal případ, o kterém jsem psala letos na jaře.  Výrobce pervitinu postával na cyklostezce, aby předal hotový materiál. Aby nebyl nápadný, oblékl se do cyklistického.  Ale policisty, kteří mu byli na stopě, ani tak neoblafl.

Následně si šli i pro dealera a jeho komplice. Ti ujížděli v autě a když získali náskok, mysleli si, že muže zákona převezli. Ale ouha. Policisté jim náskok dali schválně, protože věděli, že zatáčka, ke které se blíží, hodně vynáší. O tom lumpové neměli tušení a vybourali se. Zatknout je pak už nebyl problém. Zápletka pro povídku jako vyšitá!

A perlička na závěr:

inzerát JZD Slušovice na osobní počítač.

Listopad 1989: JZD Slušovice nabízí personální počítač. No, nekupte to!

1 komentář

  1. Jan Švancara

    Dobrý nápad. I když já zatím mám v zásobě tolik vlastních trapasů a malérů, že by to bylo na několik knih 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑