O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Jak psát o mimozemšťanech a dalších cizích entitách

Myslete na to, že mohou uvažovat jinak než lidé.

Tentokrát se společně vydáme do světa cizích, tj. nelidských entit. Můžete si je představit jako mimozemšťany, nadpřirozené bytosti nebo třeba zvířata.

Pokud je hrdinou někdo jiný než člověk, je tato entita často do velké míry antropomorfizována, tj. polidštěna. Sice může mít třeba šest chapadel, ale víceméně se v mnoha ohledech chová a přemýšlí jako člověk.

Ukážeme si to na filmech s mimozemšťany. Většinou se objevují dva scénáře – buď chtějí Zemi dobýt, nebo spolu různé světy ve vesmíru čile obchodují. Ale válka nebo byznys jsou stále velmi lidské motivace.

Toto schéma parádně nabourává film Příchozí. V něm na Zemi přiletí mimozemšťané, ale neútočí a ani nemávají smlouvou o bezcelní zóně. Zůstávají ve svých obřích lodích a nikdo nechápe, co chtějí. Na tuto záhadu se snaží přijít zkušená lingvistka se svým týmem.

Ve filmu je skvěle vidět, jak moc cize se může mimozemská entita chovat.

Zprostředkovat tento dojem je velmi těžké, protože pro nás není přirozené přemýšlet jinak než lidsky. Skvěle se to povedlo Vilmě Kadlečkové v povídce Čas květů. Příběh vyšel v antologii Jiný kraj, kterou jsem vám doporučovala v e-mailovém klubu.

Tak cizí, jak je to jen možné

Kadlečková se neohlíží se na to, na co je čtenář zvyklý, a bez okolků mu servíruje cizí entitu z první ruky. Tady je pasáž vyprávěná v ich formě postavou jménem Samandži Mnohotvárný.

Událo se to teď v Prvoránu za Kruhosluní. Zakřičel jsem Ledohlasem a nechal rozpuknout Arcibránu pro celý Rojvoj; a ten se vyhrnul a začal přeskakovat na další z Ledoker, kde se pro něj otevírala nová Žíropole.“

Jako čtenář jsem byla mimo. Žádný ze zmíněných pojmů neznám a nevěděla jsem, co přesně si představit. To ale neznamená, že je text napsaný špatně. Právě naopak. Je napsaný skvěle. Samandži a Rojvoj jsou cizí entity a přesně tak taky působí.

Co si z toho vzít jako autor?

Při psaní cizích entit můžete využít 2 přístupy:

1. Entity se chovají podobně jako lidé

V tomto případě mají entity podobné vlastnosti jako my, např. milují, žárlí, bojí se, závidí, usilují o moc a podobně.

Příkladem jsou třeba skřeti ze Středozemě. Poslouchají rozkazy svého pána, bojují za něj, ale zároveň nechtějí zemřít. Když se nenají, mají hlad. Někteří jsou dost hloupí. Nedělá jim dobře denní světlo. Skřeti tedy nejsou úplně stejní jako lidé, ale v mnoha ohledech jim jsou dost podobní.

Výhodou tohoto přístupu je, že pro čtenáře je dobře stravitelný.

Dejte si ale pozor, aby mezi lidmi a vaší entitou přece jen rozdíl byl. Pokud by totiž byli úplně stejní, je otázka, jestli vůbec dává smysl cizí entitu obsazovat a nestačila by vám místo ní i lidská literární postava.

2. Entity se nechovají podobně jako lidé

V druhém případě jsou vaše entity výrazně nelidské, tj. cizí. S tímto přístupem se setkáte v už zmiňované povídce Čas květů nebo ve filmu Příchozí.

Je náročnější jak pro autora, tak pro čtenáře. Výhodou je větší originalita – je mnohem větší šance, že si takový příběh čtenáři budou pamatovat i po delší době.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, zařiďte, aby se cizota setkala s lidmi.

Možná si totiž pamatujete, že jsem v e-mailovém klubu psala, že po třech stránkách jsem měla chuť povídku Čas květů odložit. Vůbec jsem totiž nechápala, o co jde, a proto mě příběh zpočátku nebavil.

Ale vydržela jsem a vyplatilo se to. Scény ze Samandžiho pohledu vystřídaly scény z pohledu lidských hrdinů. Celé to do sebe začalo zapadat a já postupně chápala kontext. Proto jsem taky nakonec pokračovala ve čtení.

Lidská perspektiva je důležitá, pokud by byl celý příběh jen z pohledu Samadžiho, je příliš nestravitelný. Životní zkušenost jeho druhu je mi tak cizí, že mi nic neříká.

Pokud popisujete cizí kulturu, myslete také na to, že v řadě případů nezná pozemský kontext. Proto mimozemšťané neřeknou, že jejich stavby jsou v antickém stylu nebo že mají purpurová roucha. I pro takové základní věci, jako jsou barvy, budou mít jiná pojmenování.

Začněte odebírat e-mailový klub

Text o tom, jak psát cizí entity vyšel původně v e-mailovém klubu pro knihomoly a psavce. Přihlaste se také k odběru, ať se o nových radách dozvíte mezi prvními. Klub je zdarma a můžete se kdykoliv odhlásit. Posílám ho 1x měsíčně.

Související články

1 komentář

  1. Tlustý zlý strýc Leonard

    Podobné téma by bylo „Jak napsat někoho, kdo je chytřejší než já“ – ono to totiž (zdánlivě) nejde, vlastní inteligence je limit, jejž nelze překročit. Přesto se fantastika superinteligentními bytostmi (lidmi stejně jako ne-lidmi) jen hemží. Neboť existují finty, jak tuhle obezličku obejít…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑