O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Kurz tvůrčího psaní

Kurz tvůrčího psaní.

Dejte svojí kreativitě v kurzu tvůrčího psaní ten správný směr.

10 lekcí, spousta praxe a podporující atmosféra. V průběhu kurzu pracujete na povídce, která vyjde ve sborníku. Tvůrčí psaní se koná v Brně, nebo živě on-line.

AKTUÁLNĚ:

 • Kurz tvůrčího psaní jaro 2021 je obsazený. 
 • Další kurz plánuji vypsat na podzim 2021. Přihlaste se níže k odběru avíz a jakmile vypíšu nový termín, pošlu vám zprávu.
 • Kurzy tvůrčího psaní se konají v Brně. V průběhu pandemie koronaviru jsou živě on-line.

Odebírejte informace o nových termínech

Kromě avíz na kurz tvůrčího psaní se můžete zároveň přihlásit i k odběru e-mailového klubu pro knihomoly. V něm 1x měsíčně doporučuji román, který mě opravdu nadchl. Pro začínající autory je hodně důležité, aby měli dost načteno. Podvědomě tím nasávají prvky dobrých příběhů a díky tomu je dokáží lépe uplatnit ve vlastní tvorbě.

V klubovém e-mailu vás také nechám nahlédnout do zákulisí mého vlastního psaní a sdílím v něm literární úspěchů absolventů kurzu tvůrčího psaní. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

 

On-line jarní kurz tvůrčího psaní – 2021

Nové vědomosti, spousta popsaných stránek a fajn parta. Přesně to vás čeká na kurzu tvůrčího psaní od 4. března do 6. května 2021. Přidejte se a zažijte to i vy. 😉

5 důvodů, proč se zúčasnit kurzu tvůrčího psaní

1. Dostanete informace z první ruky

Na kurzu vás seznámím s kompletními základy spisovatelského řemesla a rozhodně nezůstaneme jen u teoretického výkladu. Nejvíc se naučíte praxí, a proto jsem pro vás připravila desítky kreativních cvičení. V kurzu se zaměříme zejména na psaní povídek.

2. Získáte zpětnou vazbu

Zpětná vazba je k nezaplacení, protože k vlastnímu textu je člověk často “slepý”. V druhé polovině kurzu budete psát povídku na zadané téma a zkusíte si na ní uplatnit nabyté vědomosti. Na lekcích zpětné vazby ji společně vypilujeme.

3. Potkáte spřízněné duše

Na kurzu se seznámíte s fajn lidmi se stejnou “krevní skupinou”. Je bezva, mít si s kým popovídat o slastech i strastech literární tvorby.

4. Uděláte si čas jen sami pro sebe

Na kurzu alespoň na 2 hodiny týdně zapomenete na obvyklé starosti a místo toho budete kreativně tvořit.

5. Odnesete si sborník se svojí povídkou

Ze závěrečných povídek sestavím sborník, který na poslední hodině pokřtíme. A věřte mi – vidět svoji práci vytištěnou je moc hezký pocit. Pokud se kurz koná on-line, sborník vám pošlu poštou.

Základní informace

Kurz je určený pro:

 • zájemce od 15 let,
 • začínající a mírně pokročilé autory.

Počet setkání: 10 dvouhodinových lekcí (celkem 20 × 60 min.)

Kdy: Scházet se budeme ve čtvrtek od 18:00 do 20:00. Začínáme 4. března a končíme 6. května 2021.

Kde: on-line učebna ve videokonferenčním nástroji Zoom (mimo pandemii se scházíme ve Skautském institutu na Moravském náměstí v Brně)

Na on-line lekcích probíráme to stejné jako naživo.

Témata lekcí:

1. lekce 4. března Jak přilákat múzu
2. lekce 11. března Jak napsat příběh, od kterého se nikdo neodtrhne
3. lekce 18. března Jak vytvořit hrdinu, kterého si čtenáři zamilují
4. lekce 25. března Jak se vyhnout otřepaným dialogům
5. lekce 1. dubna Jak napsat popis, který čtenář s radostí zhltne
6. lekce 8. dubna Jak zvýšit šanci na úspěch v literárních soutěžích
7. lekce 15. dubna Zpětná vazba na povídky I.
8. lekce 22. dubna Zpětná vazba na povídky II.
9. lekce 29. dubna Hledání nakladatele, self publishing
10. lekce 6. května Základy propagace pro spisovatele, křest sborníku

Studenti, kteří se zúčastní 8 a více lekcí a napíší a včas odevzdají závěrečnou povídku, získají certifikát o absolvování kurzu tvůrčího psaní.

O lektorce

Lektorka kurzu

Jmenuji se Kateřina Kalivodová Foltánková a tvůrčímu psaní se věnuji 13 let. Kurzy pořádám od roku 2014.

Napsala jsem dětskou knihu Sedm princezen. Moje povídky vyšly v antologii Žena se sovou, Kočas a v časopise Pevnost. Byla jsem nominovaná na literární cenu Aeronautilus. Komiksové příběhy podle mého scénáře najdete v publikacích Koumáci v akci 3 a Koumáci v akci 5.

Několikrát jsem zabodovala v literárních soutěžích a více než deset let působím jako porotkyně v literární soutěži Vyškovský cedník. Vystudovala jsem žurnalistiku, přes tři roky jsem byla novinářkou a nyní šestým rokem pracuji jako reklamní textařka.

Co říkají na kurz tvůrčího psaní jeho absolventi?

„Nebojte se on-line kurzů, jsou stejně plnohodnotné jako ty s prezenční účastí. Naučíte se teorii, procvičíte praxi a hlavně se zbavíte strachu ukázat ostatním, že umíte psát.“

Jana Matulajová, kurz 2020

Přečtěte si i zkušenosti dalších absolventů.

Organizační informace

Počet účastníků: 9

Aktuální počet volných míst: 0

Cena: 4 900 Kč

Jak se závazně přihlásit:

 1. Napište mi na e-mail katka@literarnialchymie.cz
 2. Do textu zprávy uveďte svoje jméno, kontaktní adresu (abych vám mohla poslat sborník poštou) a telefon. Pokud chcete vystavit fakturu na firmu, napište i potřebné fakturační údaje.
 3. Vystavím vám zálohovou fakturu a vy převodem zaplatíte. Platbu potřebuji dostat do 7 dní.
 4. Jakmile mi platba přijde, potvrdím vám její přijetí e-mailem a pošlu řádnou fakturu.
 5. Po zaplacení jste přihlášení na kurz. (Pokud platbu do 7 dní nedostanu a ani se nedomluvíme jinak, vaše místo automaticky nabídnu náhradníkovi.)

Zde najdete informace o zpracování osobních údajů.

 

Jak vypadají on-line lekce

Kvůli koronaviru se kurz tvůrčího psaní uskuteční on-line. Jedinou změnou je, že se budeme se scházet ve virtuální učebně. Jinak vše (obsah, diskuze nad tématy, praktická cvičení) zůstává stejné jako na živých lekcích.

Na podzim 2020 jsme si s kurzisty vyzkoušeli první on-line kurz a zjistili jsme, že má i spoustu výhod:

 • nehrozí nákaza koronavirem a kurzu se můžou bezpečně zúčastnit i lidé z rizikových skupin nebo ti, kteří s nimi žijí,
 • pokud se ocitnete v karanténě, ničemu to nevadí, on-line lekce se zúčastníte jako obvykle,
 • nikam nejezdíte a ušetříte spoustu času v MHD nebo v autě,
 • nemusíte dvě hodiny sedět v roušce.

K účasti na on-line lekcích potřebujete:

 • počítač s webkamerou,
 • běžné připojení k internetu (ideální je připojení přes kabel, které má nejvyšší stabilitu),
 • sluchátka (doporučuji, ale nejsou nezbytná).

 

Garance 100% kvality

garance 100% kvality

Pokud po první lekci zjistíte, že kurz pro vás není to pravé, vrátím vám celé kurzovné. Záruku mohou uplatnit studenti, kteří se první lekce zúčastnili a o vrácení peněz požádali do 9. března 2021.

Storno podmínky:

Pokud se odhlásíte do 18. února 2021, storno poplatek je 700 Kč. Pozdější odhlášení a vrácení peněz není možné – můžete však místo sebe poslat kamaráda.

Odesláním přihlášky souhlasíte s těmito podmínkami.

Možná máte otázku…

Proč je kurz tvůrčího psaní zaměřený na psaní povídek?

Pro začínajícího autora jsou povídky ten nejlepší startovní žánr. Naučíte se na nich všechny základní spisovatelské dovednosti jako:

 • vymýšlení zajímavého námětu,
 • práce se zápletkou
 • a zapracování zpětné vazby od prvních čtenářů.

Povídky jsou krátké, máte je rychle napsané a díky tomu se hodí k různým experimentům, kdy zjišťujete, jaký styl vám jako autorovi nejvíce vyhovuje.

Pokud byste se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností pustili do psaní románu, můžete mu obětovat rok života a teprve pak často zjistíte, že je plný školáckých chyb. Proto je nejlepší své dovednosti nejdřív vypilovat na kratších textech a až pak se pustit do něčeho delšího.

Už mi vyšly dvě knihy. Je kurz tvůrčího psaní vhodný i pro mě?

Pokud vám už vyšly u nakladatele dvě knihy, pravděpodobně jste dost zkušený autor, který řemeslo dobře ovládá. Nemůžu vám zaručit, že se na kurzu tvůrčího psaní dozvíte něco nového.

Stanu se po absolvování kurzu spisovatelem?

Na kurzu získáte vědomosti o stavbě příběhu a dalších nezbytných tématech a uplatníte je při psaní vlastní povídky.  To, jestli se stanete spisovatelem, závisí na řadě dalších faktorů, jako je vaše vytrvalost, ochota tvrdě pracovat a také trocha štěstí.

Jak vypadají lekce tvůrčího psaní?

Každá hodina začíná povídáním o tématu. Nemám ráda nudný výklad, takže používám hodně příběhů a ukázek. Také se ptám studentů na jejich zkušenosti a názory. Dál jsou na řadě cvičení, ve kterých účastníci zkusí uplatnit nově nabyté vědomosti.

Po kolečku pak své práce předčítají a já vypíchnu, co se jim povedlo, nebo je upozorním na chyby. Poté probereme jiný aspekt tématu a následují další psací cvičení.

Nejsem na kurz moc starý?

Ne! Tvůrčí psaní není balet, můžete s ním začít kdykoliv. 😉 Věkové složení účastníků bývá dost pestré – od středoškoláků přes studenty a mladé pracující po rodiče s odrostlými dětmi a psavce v důchodu.

Potřebuji se připravit na maturitní písemnou práci. Je pro mě kurz vhodný?

Kurz je zaměřený na psaní beletrie – konkrétně povídek. Slohové žánry, které bývají u maturity, neprobíráme. Je pro vás lepší najít si doučování češtiny, protože se budete rozvíjet přesně v tom, co potřebujete.

Co když v průběhu kurzu onemocní lektorka?

Co nejdříve vás informuji přes e-mail či sms a lekci si nahradíme další čtvrtek. Celý kurz tedy skončí o týden později, než je uvedeno v harmonogramu.

Co když onemocním a nemůžu se zúčastnit lekce?

On-line lekci natočím (pokud s tím budou ostatní účastníci souhlasit) a pošlu vám záznam. V každém případě vám pošlu materiály, ze kterých si vše nastudujete, a zadání na cvičení, která jsme dělali na hodině.  O nic důležitého tedy nepřijdete.

Už teď vím, že se minimálně jednou nebudu zúčastnit. Je to problém?

Ne, to určitě nevadí. Jen se prosím snažte, ať nechybíte na první hodinu. Na ní se všichni seznamujeme a je škoda, když o to přijdete.

Pokud ale tušíte, že by vaše nepřítomnost byla pravidelná, počkejte prosím s přihláškou na vhodnější dobu. Je škoda, když si zaplatíte celý kurz a potom můžete jen na pár lekcí.

Pokud máte další otázky, napište mi na katka@literarnialchymie.cz, nebo mi rovnou e-mailem pošlete údaje na přihlášku.

 

 

6 komentářů

 1. Kane

  Chtěla bych se zeptat,zda se za rok bude kurz znovu pořádat. 🙂 Tento rok jsem nějak prošvihla přihlášku a bohužel bych v tyto dny stejně nemohla. Ale ráda bych se naučila něco nového. Prozatím zkusím nějakou učebnici – pravděpodobně od Dočekalové. 🙂

  • Katka

   Ráda bych určitě uspořádala další kurz. Zatím nevím, jestli se mi opět podaří domluvit na spolupráci s DDM nebo bych kurz uspořádala sama. Až budu mít připraveného něco dalšího, určitě o tom budu na Literární alchymii s předstihem informovat.

 2. Bastera

  Škoda, že už jsem na to příliš stará a navíc nejsem z Brna, jinak bych přišla hned 🙂

  • Monika Weimerová

   Ahoj. Nevím, co je to stará… a nejsem z Brna….Je mi 53 a jsem z Beskyd za Frýdkem-Místkem. Absolvovala jsem podzimní kurz /podzim 2018/ a stálo mi to hodně za to. Někdy jsem dojela “na otočku”, někdy v Brně přespala a ráno jela do práce.
   V kurzu jsem dokonce nebyla nejstarší a prostředí s hodně mladými lidmi mě inspirovalo. Na každou hodinu jsem se těšila.
   Monika

 3. Marketa

  Dobry den, od kdy se budou uzavirat prihlasky na jarni kurz? A je mozne kurz darovat jako darek ( k Vanocum)?

  • Katka

   Dobrý den, Markéto, na jarní kurz obvykle spouštím přihlášky kolem přelomu ledna a února. Dárkové poukazy nenabízím. Víc jsem Vám napsala v odpovědi na e-mail, který jste mi psala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑