Tvůrčí psaní od A do Z

Kurz tvůrčího psaní

Kurz tvůrčího psaní.

Dejte svojí kreativitě v kurzu tvůrčího psaní ten správný směr.

AKTUÁLNĚ:

 • Další kurz bude na jaře 2021. Přihlašování spustím cca leden/únor.
 • V průběhu pandemie koronaviru se kurzy konají interaktivně on-line.
 • Na kurz tvůrčího psaní není možné koupit dárkový poukaz.
 • Jestli máte o kurz zájem, nechejte mi na vás e-mail (viz box níže) a až ho vypíšu, pošlu vám avízo. Díky tomu se o kurzu dozvíte mezi prvními a zvýšíte šanci, že se stihnete přihlásit. (Následně je nutné ihned reagovat, kurz má omezenou kapacitu a je velice rychle obsazený.)

 

Informace o zpracování osobních údajů.

Podzimní kurz tvůrčího psaní Brno – 2020

Nové vědomosti, spousta popsaných stránek a fajn parta. Přesně to vás čeká na kurzu tvůrčího psaní od 24. září do 26. listopadu 2020. Přidejte se a zažijte to i vy. 😉

5 důvodů, proč se zúčasnit kurzu tvůrčího psaní

1. Dostanete informace z první ruky

Na kurzu vás seznámím s kompletními základy spisovatelského řemesla a rozhodně nezůstaneme jen u teoretického výkladu. Nejvíc se naučíte praxí, a proto jsem pro vás připravila desítky kreativních cvičení. V kurzu se zaměříme zejména na psaní povídek.

2. Získáte zpětnou vazbu

Zpětná vazba je k nezaplacení, protože k vlastnímu textu je člověk často “slepý”. V druhé polovině kurzu budete psát povídku na zadané téma a zkusíte si na ní uplatnit nabyté vědomosti. Na lekcích zpětné vazby ji společně vypilujeme.

3. Potkáte spřízněné duše

Na kurzu se seznámíte s fajn lidmi se stejnou “krevní skupinou”. Je bezva, mít si s kým popovídat o slastech i strastech literární tvorby.

4. Uděláte si čas jen sami pro sebe

Na kurzu alespoň na 2 hodiny týdně zapomenete na obvyklé starosti a místo toho budete kreativně tvořit.

5. Odnesete si sborník se svojí povídkou

Ze závěrečných povídek sestavím sborník, který na poslední hodině pokřtíme. A věřte mi – vidět svoji práci vytištěnou je moc hezký pocit.

Základní informace

Kurz je určený pro:

 • zájemce od 15 let,
 • začínající a mírně pokročilé autory.

Počet setkání: 10 dvouhodinových lekcí (celkem 20 × 60 min.)

Kdy: Scházet se budeme ve čtvrtek od 18:00 do 20:00. Začínáme 24. září a končíme 26. listopadu 2020.

Kde: Skautský institut, Moravské náměstí 12, Brno

pokročilý kurz tvůrčího psaní

Scházíme se v budově Skautského institutu v centru Brna.

Témata lekcí:

1. lekce 24. září Jak přilákat múzu
2. lekce 1. října Jak napsat příběh, od kterého se nikdo neodtrhne
3. lekce 8. října Jak vytvořit hrdinu, kterého si čtenáři zamilují
4. lekce 15. října Jak se vyhnout otřepaným dialogům
5. lekce 22. října Jak napsat popis, který čtenář s radostí zhltne
6. lekce 29. října Jak zvýšit šanci na úspěch v literárních soutěžích
7. lekce 5. listopadu Zpětná vazba na povídky I.
8. lekce 12. listopadu Zpětná vazba na povídky II.
9. lekce 19. listopadu Hledání nakladatele, self publishing
10. lekce 26. listopadu Základy propagace pro spisovatele, křest sborníku

Studenti, kteří se zúčastní 8 a více lekcí a napíší a včas odevzdají závěrečnou povídku, získají certifikát o absolvování kurzu tvůrčího psaní.

O lektorce

Lektorka kurzu

Jmenuji se Kateřina Kalivodová Foltánková a tvůrčímu psaní se věnuji 13 let. Kurzy pořádám od roku 2014.

Napsala jsem dětskou knihu Sedm princezen. Moje povídky vyšly v antologii Žena se sovou, Kočas a v časopise Pevnost. Byla jsem nominovaná na literární cenu Aeronautilus. Komiksové příběhy podle mého scénáře najdete v publikacích Koumáci v akci 3 a Koumáci v akci 5.

Několikrát jsem zabodovala v literárních soutěžích a více než deset let působím jako porotkyně v literární soutěži Vyškovský cedník. Vystudovala jsem žurnalistiku, přes tři roky jsem byla novinářkou a nyní šestým rokem pracuji jako reklamní textařka.

Co říkají na kurz tvůrčího psaní jeho absolventi?

kurz tvůrčího psaní

Kurz tvůrčího psaní 2019.

„Katčin kurz mi dodal motivaci a sebevědomí konečně se pustit do psaní a zároveň jsem díky němu věděl, jak na to. Všechny lekce byly jasné, srozumitelné, naučily mě základním pravidlům, ale zároveň mi nechaly dostatek prostoru pro rozvíjení vlastní fantazie. Rozhodně je to skvělý start pro ty, kteří chtějí psát, ale nevědí, kde začít.“

Martin Fornůsek, kurz 2019

Přečtěte si i zkušenosti dalších absolventů.

Organizační informace

Počet účastníků: 9

Aktuální počet volných míst: 0

Cena: 4 900 Kč

Jak se závazně přihlásit:

 1. Napište mi na e-mail katerina.foltankova@gmail.com.
 2. Do textu zprávy uveďte svoje jméno, kontaktní adresu (abych vám mohla poslat sborník poštou, pokud budete chybět na křtu) a telefon. Pokud chcete vystavit fakturu na firmu, napište i potřebné fakturační údaje.
 3. Pište mi z e-mailu, který pravidelně používáte, ať spolu můžeme dobře komunikovat.
 4. Vystavím vám zálohovou fakturu a vy převodem zaplatíte. Platbu potřebuji dostat do 7 dní.
 5. Jakmile mi platba přijde, potvrdím vám její přijetí e-mailem a pošlu řádnou fakturu.
 6. Po zaplacení jste přihlášení na kurz. (Pokud platbu do 7 dní nedostanu a ani se nedomluvíme jinak, vaše místo automaticky nabídnu náhradníkovi.)

Zde najdete informace o zpracování osobních údajů.

DŮLEŽITÉ: Kapacita podzimního kurzu 2020 je naplněná, přihlašování účastníků i náhradníků je ukončené. Další přihlášky prosím neposílejte.

Opatření kvůli koronaviru

Pokud by se v průběhu kurzu tvůrčího psaní výrazně zhoršila epidemiologická situace a nebylo by bezpečné setkávat se osobně, budeme pokračovat on-line.

To znamená, že se ve čtvrtek v 18.00 všichni připojíme z domova ke svým počítačům a lekce proběhne interaktivně přes internet. Stejně jako na běžné hodině jsou součástí praktická cvičení a diskuze.

K on-line účasti potřebujete pouze počítač a běžné připojení k internetu. Vhodná jsou sluchátka.

Garance 100% kvality

garance 100% kvality

Pokud po první lekci zjistíte, že kurz pro vás není to pravé, vrátím vám celé kurzovné. Záruku mohou uplatnit studenti, kteří se první lekce zúčastnili a o vrácení peněz požádali do 30. září 2020.

Storno podmínky:

Pokud se odhlásíte do 15. září 2020, storno poplatek je 700 Kč. Pozdější odhlášení a vrácení peněz není možné – můžete však místo sebe poslat kamaráda.

Odesláním přihlášky souhlasíte s těmito podmínkami.

Možná máte otázku…

Proč je kurz tvůrčího psaní zaměřený na psaní povídek?

Pro začínajícího autora jsou povídky ten nejlepší startovní žánr. Naučíte se na nich všechny základní spisovatelské dovednosti jako:

 • vymýšlení zajímavého námětu,
 • práce se zápletkou
 • a zapracování zpětné vazby od prvních čtenářů.

Povídky jsou krátké, máte je rychle napsané a díky tomu se hodí k různým experimentům, kdy zjišťujete, jaký styl vám jako autorovi nejvíce vyhovuje.

Pokud byste se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností pustili do psaní románu, můžete mu obětovat rok života a teprve pak často zjistíte, že je plný školáckých chyb. Proto je nejlepší své dovednosti nejdřív vypilovat na kratších textech a až pak se pustit do něčeho delšího.

Už mi vyšly dvě knihy. Je kurz tvůrčího psaní vhodný i pro mě?

Pokud vám už vyšly u nakladatele dvě knihy, pravděpodobně jste dost zkušený autor, který řemeslo dobře ovládá. Nemůžu vám zaručit, že se na kurzu tvůrčího psaní dozvíte něco nového.

Stanu se po absolvování kurzu spisovatelem?

Na kurzu získáte vědomosti o stavbě příběhu a dalších nezbytných tématech a uplatníte je při psaní vlastní povídky.  To, jestli se stanete spisovatelem, závisí na řadě dalších faktorů, jako je vaše vytrvalost, ochota tvrdě pracovat a také trocha štěstí.

Jak vypadají lekce tvůrčího psaní?

Každá hodina začíná povídáním o tématu. Nemám ráda nudný výklad, takže používám hodně příběhů a ukázek. Také se ptám studentů na jejich zkušenosti a názory. Dál jsou na řadě cvičení, ve kterých účastníci zkusí uplatnit nově nabyté vědomosti.

Po kolečku pak své práce předčítají a já vypíchnu, co se jim povedlo, nebo je upozorním na chyby. Poté probereme jiný aspekt tématu a následují další psací cvičení.

Nejsem na kurz moc starý?

Ne! Tvůrčí psaní není balet, můžete s ním začít kdykoliv. 😉 Věkové složení účastníků bývá dost pestré – od středoškoláků přes studenty a mladé pracující po rodiče s odrostlými dětmi a psavce v důchodu.

Potřebuji se připravit na maturitní písemnou práci. Je pro mě kurz vhodný?

Kurz je zaměřený na psaní beletrie – konkrétně povídek. Slohové žánry, které bývají u maturity, neprobíráme. Je pro vás lepší najít si doučování češtiny, protože se budete rozvíjet přesně v tom, co potřebujete.

Co když v průběhu kurzu onemocní lektorka?

Co nejdříve vás informuji přes e-mail či sms a lekci si nahradíme další čtvrtek. Celý kurz tedy skončí o týden později, než je uvedeno v harmonogramu.

Co když onemocním a nemůžu přijít na lekci?

Materiály i zadání na cvičení vám pošlu e-mailem a nastudujete si je doma. To stejné platí, pokud byste se kvůli koronaviru ocitli v karanténě.

Už teď vím, že se minimálně jednou nebudu moci přijít. Je to problém?

Ne, to určitě nevadí. Jen se prosím snažte, ať nechybíte na první hodinu. Na ní se všichni seznamujeme a je škoda, když o to přijdete.

Pokud ale tušíte, že by vaše nepřítomnost byla pravidelná, počkejte prosím s přihláškou na vhodnější dobu. Je škoda, když si zaplatíte celý kurz a potom můžete přijít jen na pár lekcí.

Pokud máte další otázky, napište mi na katerina.foltankova@gmail.com, nebo mi rovnou e-mailem pošlete údaje na přihlášku.

 

 

6 komentářů

 1. Kane

  Chtěla bych se zeptat,zda se za rok bude kurz znovu pořádat. 🙂 Tento rok jsem nějak prošvihla přihlášku a bohužel bych v tyto dny stejně nemohla. Ale ráda bych se naučila něco nového. Prozatím zkusím nějakou učebnici – pravděpodobně od Dočekalové. 🙂

  • Katka

   Ráda bych určitě uspořádala další kurz. Zatím nevím, jestli se mi opět podaří domluvit na spolupráci s DDM nebo bych kurz uspořádala sama. Až budu mít připraveného něco dalšího, určitě o tom budu na Literární alchymii s předstihem informovat.

 2. Bastera

  Škoda, že už jsem na to příliš stará a navíc nejsem z Brna, jinak bych přišla hned 🙂

  • Monika Weimerová

   Ahoj. Nevím, co je to stará… a nejsem z Brna….Je mi 53 a jsem z Beskyd za Frýdkem-Místkem. Absolvovala jsem podzimní kurz /podzim 2018/ a stálo mi to hodně za to. Někdy jsem dojela “na otočku”, někdy v Brně přespala a ráno jela do práce.
   V kurzu jsem dokonce nebyla nejstarší a prostředí s hodně mladými lidmi mě inspirovalo. Na každou hodinu jsem se těšila.
   Monika

 3. Marketa

  Dobry den, od kdy se budou uzavirat prihlasky na jarni kurz? A je mozne kurz darovat jako darek ( k Vanocum)?

  • Katka

   Dobrý den, Markéto, na jarní kurz obvykle spouštím přihlášky kolem přelomu ledna a února. Dárkové poukazy nenabízím. Víc jsem Vám napsala v odpovědi na e-mail, který jste mi psala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑