O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Kurz tvůrčího psaní se sborníkem

Kurz tvůrčího psaní.

Dejte svojí kreativitě v kurzu tvůrčího psaní ten správný směr.

11 lekcí, spousta praxe a podporující atmosféra. V průběhu kurzu pracujete na povídce, která vyjde ve sborníku.

AKTUÁLNĚ:

 • Spustila jsem nový kurz tvůrčího psaní Jak napsat povídku do literární soutěže. Přihlašování na tento kurz je spuštěné.
 • Kurz tvůrčího psaní se sborníkem v nejbližší době pořádat nebudu.
 • Přihlaste se níže k odběru avíz a jakmile kurz se sborníkem otevřu, dám vám vědět e-mailem. 👇

Odebírejte informace o nových termínech

Kromě avíz na kurz tvůrčího psaní se můžete zároveň přihlásit i k odběru e-mailového klubu pro knihomoly. V něm 1x měsíčně doporučuji román, který mě opravdu nadchl. Pro začínající autory je hodně důležité, aby měli dost načteno. Podvědomě tím nasávají prvky dobrých příběhů a díky tomu je dokáží lépe uplatnit ve vlastní tvorbě.

V klubovém e-mailu vás také nechám nahlédnout do zákulisí mého vlastního psaní a sdílím v něm literární úspěchů absolventů kurzu tvůrčího psaní. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.

On-line podzimní kurz tvůrčího psaní – 2021

Nové vědomosti, spousta popsaných stránek a fajn parta. Přesně to vás čeká na kurzu tvůrčího psaní od 16. září do 2. prosince 2021. Přidejte se a zažijte to i vy. 😉

5 důvodů, proč se zúčasnit kurzu tvůrčího psaní

1. Dostanete informace z první ruky

Na kurzu vás seznámím s kompletními základy spisovatelského řemesla a rozhodně nezůstaneme jen u teoretického výkladu. Nejvíc se naučíte praxí, a proto jsem pro vás připravila desítky kreativních cvičení.

2. Napíšete vlastní povídku

Nabyté znalosti si vyzkoušíte při psaní absolventské povídky. Nejdřív vymyslíte námět na zadané téma, pak doma příběh napíšete a na hodinách na něj dostanete zpětnou vazbu ode mě a dalších 8 účastníků.

Následně zapracujete feedback a povídku tím vybrousíte. V rámci kurzu si tedy vyzkoušíte celý autorský proces od A do Z a napíšete vlastní ucelený text.

3. Odnesete si sborník

Z povídek sestavím knižní sborník, který na poslední hodině pokřtíme. Takže svůj příběh uvidíte i vytištěný a můžete si ho zařadit do knihovny mezi ostatní knihy. 🙂 Pokud se kurz koná on-line, sborník vám pošlu poštou.

Z kurzu si odnesete knižní sborník s absolventskými povídkami.

4. Potkáte spřízněné duše

Na kurzu se seznámíte s fajn lidmi se stejnou „krevní skupinou“ a zažijete bezpečnou a podporující atmosféru. Mnozí kurzisté spolu zůstávají v kontaktu i po skončení kurzu, pořádají srazy nebo si posílají povídky a sdílí literární úspěchy.

5. Respektuji váš autorský styl

Každý z nás píše jinak a je to tak v pořádku. Proto respektuji váš autorský styl a nesnažím se vás směřovat do jediného „správného“ modelu.

Základní informace

Kurz je určený pro:

 • zájemce od 15 let,
 • začínající a mírně pokročilé autory.

Počet setkání: 11 dvouhodinových lekcí (celkem 22 × 60 min.)

Kdy: Scházet se budeme ve čtvrtek od 18:00 do 20:00. Začínáme 16. září a končíme 2. prosince 2021.

Kde: on-line učebna ve videokonferenčním nástroji Zoom

Na on-line lekcích probíráme to stejné jako naživo.

Témata lekcí:

1. lekce 16. září Jak přilákat múzu
2. lekce 23. září Jak napsat příběh, od kterého se nikdo neodtrhne
3. lekce 30. září Jak vytvořit hrdinu, kterého si čtenáři zamilují
4. lekce 7. října Jak se vyhnout otřepaným dialogům
5. lekce 14. října Jak napsat popis, který čtenář s radostí zhltne
6. lekce 21. října Jak příběh správně zformátovat
28. října (státní svátek)
7. lekce 4. listopadu Zpětná vazba na povídky I.
8. lekce 11. listopadu Zpětná vazba na povídky II.
9. lekce 18. listopadu Zpětná vazba na povídky III.
10. lekce 25. listopadu Hledání nakladatele, self publishing
11. lekce 2. prosince Základy propagace pro spisovatele, křest sborníku

Studenti, kteří se zúčastní 8 a více lekcí a napíší a včas odevzdají závěrečnou povídku, získají certifikát o absolvování kurzu tvůrčího psaní.

Jak vypadají on-line lekce

Kvůli koronaviru se kurz tvůrčího psaní uskuteční on-line. Jedinou změnou je, že se budeme se scházet ve virtuální učebně. Jinak vše (obsah, diskuze nad tématy, praktická cvičení) zůstává stejné jako na živých lekcích.

S kurzisty jsme vyzkoušeli už dva on-line kurzy a zjistili jsme, že mají i spoustu výhod:

 • nemusíte dvě hodiny sedět v roušce,
 • nehrozí nákaza koronavirem a kurzu se můžou bezpečně zúčastnit i lidé z rizikových skupin nebo ti, kteří s nimi žijí,
 • pokud se ocitnete v karanténě, ničemu to nevadí, on-line lekce se zúčastníte jako obvykle,
 • nikam nejezdíte a ušetříte spoustu času v MHD nebo v autě.

K účasti na on-line lekcích potřebujete:

 • počítač s webkamerou,
 • běžné připojení k internetu (ideální je připojení přes kabel, které má nejvyšší stabilitu),
 • sluchátka (doporučuji, ale nejsou nezbytná).

O lektorce

Lektorka kurzu

Jmenuji se Kateřina Kalivodová Foltánková a tvůrčímu psaní se věnuji 14 let. Kurzy pořádám od roku 2014.

Napsala jsem dětskou knihu Sedm princezen. Moje povídky vyšly v antologii Žena se sovou, Kočas a v časopise Pevnost. Byla jsem nominovaná na literární cenu Aeronautilus. Komiksové příběhy podle mého scénáře najdete v publikacích Koumáci v akci 3 a Koumáci v akci 5.

Několikrát jsem zabodovala v literárních soutěžích a více než deset let působím jako porotkyně v literární soutěži Vyškovský cedník. Vystudovala jsem žurnalistiku, přes tři roky jsem byla novinářkou a nyní šestým rokem pracuji jako reklamní textařka.

Co říkají na kurz tvůrčího psaní jeho absolventi?

I přesto, že se kurz odehrával online, dokázala Katka spolu s ostatními vytvořit skvělou tvůrčí a přátelskou atmosféru! Nejlepší nakopnutí do kreativní činnosti, jaké jsem si mohla přát.

Budu z inspirací a strategií kurzu čerpat ještě dlouhou dobu. Doporučuji jej každému, kdo tápe v tom, jak vlastní svět fantazií dostat ven na papír a oživit jej.”

Tereza Menšíková, jarní kurz 2021

Přečtěte si i zkušenosti dalších absolventů.

Organizační informace

Počet účastníků: 9

Aktuální počet volných míst: 0

Cena: 15 900 Kč

Jak se závazně přihlásit:

 1. Napište mi na e-mail katka@literarnialchymie.cz
 2. Do textu zprávy uveďte svoje jméno, kontaktní adresu (abych vám mohla poslat sborník poštou) a telefon. Pokud chcete vystavit fakturu na firmu, napište i potřebné fakturační údaje.
 3. Vystavím vám zálohovou fakturu a vy převodem zaplatíte. Platbu potřebuji dostat do 7 dní.
 4. Jakmile mi platba přijde, potvrdím vám její přijetí e-mailem a pošlu řádnou fakturu.
 5. Po zaplacení jste přihlášení na kurz. (Pokud platbu do 7 dní nedostanu a ani se nedomluvíme jinak, vaše místo automaticky nabídnu náhradníkovi.)

Zde najdete informace o zpracování osobních údajů.

 

Garance 100% kvality

garance 100% kvality

Pokud po první lekci zjistíte, že kurz pro vás není to pravé, vrátím vám celé kurzovné. Záruku mohou uplatnit studenti, kteří se první lekce zúčastnili a o vrácení peněz požádali do 22. září 2021.

Storno podmínky:

Pokud se odhlásíte do 8. září 2021, storno poplatek je 800 Kč. Pozdější odhlášení a vrácení peněz není možné – můžete však místo sebe poslat kamaráda.

Odesláním přihlášky souhlasíte s těmito podmínkami.

Možná máte otázku…

Proč je kurz tvůrčího psaní zaměřený na psaní povídek?

Pro začínajícího autora jsou povídky ten nejlepší startovní žánr. Naučíte se na nich všechny základní spisovatelské dovednosti jako:

 • vymýšlení zajímavého námětu,
 • práce se zápletkou
 • a zapracování zpětné vazby od prvních čtenářů.

Povídky jsou krátké, máte je rychle napsané a díky tomu se hodí k různým experimentům, kdy zjišťujete, jaký styl vám jako autorovi nejvíce vyhovuje.

Pokud byste se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností pustili do psaní románu, můžete mu obětovat rok života a teprve pak často zjistíte, že je plný školáckých chyb. Proto je nejlepší své dovednosti nejdřív vypilovat na kratších textech a až pak se pustit do něčeho delšího.

Už mi vyšly dvě knihy. Je kurz tvůrčího psaní vhodný i pro mě?

Pokud vám už vyšly u nakladatele dvě knihy, pravděpodobně jste dost zkušený autor, který řemeslo dobře ovládá. Nemůžu vám zaručit, že se na kurzu tvůrčího psaní dozvíte něco nového.

Stanu se po absolvování kurzu spisovatelem?

Na kurzu získáte vědomosti o stavbě příběhu a dalších nezbytných tématech a uplatníte je při psaní vlastní povídky.  To, jestli se stanete spisovatelem, závisí na řadě dalších faktorů, jako je vaše vytrvalost, ochota tvrdě pracovat a také trocha štěstí.

Jak vypadají lekce tvůrčího psaní?

Každá hodina začíná povídáním o tématu. Nemám ráda nudný výklad, takže používám hodně příběhů a ukázek. Také se ptám studentů na jejich zkušenosti a názory. Dál jsou na řadě cvičení, ve kterých účastníci zkusí uplatnit nově nabyté vědomosti.

Po kolečku pak své práce předčítají a já vypíchnu, co se jim povedlo, nebo je upozorním na chyby. Poté probereme jiný aspekt tématu a následují další psací cvičení.

Nejsem na kurz moc starý?

Ne! Tvůrčí psaní není balet, můžete s ním začít kdykoliv. 😉 Věkové složení účastníků bývá dost pestré – od středoškoláků přes studenty a mladé pracující po rodiče s odrostlými dětmi a psavce v důchodu.

Potřebuji se připravit na maturitní písemnou práci. Je pro mě kurz vhodný?

Kurz je zaměřený na psaní beletrie – konkrétně povídek. Slohové žánry, které bývají u maturity, neprobíráme. Je pro vás lepší najít si doučování češtiny, protože se budete rozvíjet přesně v tom, co potřebujete.

Co když v průběhu kurzu onemocní lektorka?

Co nejdříve vás informuji přes e-mail či sms a lekci si nahradíme další čtvrtek. Celý kurz tedy skončí o týden později, než je uvedeno v harmonogramu.

Co když onemocním a nemůžu se zúčastnit lekce?

On-line lekci natočím (pokud s tím budou ostatní účastníci souhlasit) a pošlu vám záznam. V každém případě vám pošlu materiály, ze kterých si vše nastudujete, a zadání na cvičení, která jsme dělali na hodině.  O nic důležitého tedy nepřijdete.

Už teď vím, že se minimálně jednou nebudu zúčastnit. Je to problém?

Ne, to určitě nevadí. Jen se prosím snažte, ať nechybíte na první hodinu. Na ní se všichni seznamujeme a je škoda, když o to přijdete.

Pokud ale tušíte, že by vaše nepřítomnost byla pravidelná, počkejte prosím s přihláškou na vhodnější dobu. Je škoda, když si zaplatíte celý kurz a potom můžete jen na pár lekcí.

Pokud máte další otázky, napište mi na katka@literarnialchymie.cz, nebo mi rovnou e-mailem pošlete údaje na přihlášku.

 

 

6 komentářů

 1. Kane

  Chtěla bych se zeptat,zda se za rok bude kurz znovu pořádat. 🙂 Tento rok jsem nějak prošvihla přihlášku a bohužel bych v tyto dny stejně nemohla. Ale ráda bych se naučila něco nového. Prozatím zkusím nějakou učebnici – pravděpodobně od Dočekalové. 🙂

  • Katka

   Ráda bych určitě uspořádala další kurz. Zatím nevím, jestli se mi opět podaří domluvit na spolupráci s DDM nebo bych kurz uspořádala sama. Až budu mít připraveného něco dalšího, určitě o tom budu na Literární alchymii s předstihem informovat.

 2. Bastera

  Škoda, že už jsem na to příliš stará a navíc nejsem z Brna, jinak bych přišla hned 🙂

  • Monika Weimerová

   Ahoj. Nevím, co je to stará… a nejsem z Brna….Je mi 53 a jsem z Beskyd za Frýdkem-Místkem. Absolvovala jsem podzimní kurz /podzim 2018/ a stálo mi to hodně za to. Někdy jsem dojela „na otočku“, někdy v Brně přespala a ráno jela do práce.
   V kurzu jsem dokonce nebyla nejstarší a prostředí s hodně mladými lidmi mě inspirovalo. Na každou hodinu jsem se těšila.
   Monika

 3. Marketa

  Dobry den, od kdy se budou uzavirat prihlasky na jarni kurz? A je mozne kurz darovat jako darek ( k Vanocum)?

  • Katka

   Dobrý den, Markéto, na jarní kurz obvykle spouštím přihlášky kolem přelomu ledna a února. Dárkové poukazy nenabízím. Víc jsem Vám napsala v odpovědi na e-mail, který jste mi psala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑