O tvůrčím psaní a literárních soutěžích

Jak z vysoké školy vytřískat co nejvíc

Říká se, že kontakty jsou to nejcennější, co vám vysoká škola dá. Proč to ale nejsou znalosti a dovednosti, kvůli kterým jste tam šli? Protože se na ně na školách trochu zapomíná. Jestli chcete umět něco doopravdy užitečného, musíte sami převzít iniciativu.

Na vysoké jsem studovala pět let a mám před sebou poslední semestr. Některé věci, které jsem zjistila až na konci studia, bych ráda věděla na začátku. Třeba moje tipy pomůžou alespoň Vám.

open

Obr. č. 1: Školy mají spoustu užitečného know-how, ale je potřeba po něm trochu pátrat. 

Jestli studujete obor Mediální studia a žurnalistika na Masarykově univerzitě, dozvíte se konkrétní tipy na nejužitečnější předměty. Základní principy můžete aplikovat, i když chodíte na jinou školu.

Nenechte se v prváku odradit nudnými předměty

Dostali jste se na vysněný obor a těšíte se, že se konečně něco pořádného naučíte? Omyl. Na Masarykově univerzitě mají (logicky) přednost žáci nejvyšších ročníků. Až po nich se registrují do kurzů druháci a prváci jsou úplně poslední. Obvykle na ně zbudou jen průměrné a někdy nudné předměty. Rozhodně se s tím nemusíte smířit. Čtěte dál a uvidíte, jak na to.

Obr. č. 2: Vyberte si to, co vás zajímá. 

To, že jste pod čarou, ještě nic neznamená

Jak to chodí u nás v Brně: zaregistrujete si úplně všechno, co se vám zdá trochu zajímavé. Až fakulta zveřejní rozvrh, zjistíte, jestli vám časově předměty vyhovují. Často se totiž kryjí nebo jsou brzy ráno, pozdě večer nebo v pátek a kvůli tomu na ně někteří nechtějí chodit. A odregistrují si je, takže se několik míst uvolní.

V další vlně odpadnou lidé, které kurz nezaujme. Když totiž studenti neví, kam přesně chtějí chodit, jdou se podívat na první hodinu nebo dvě a pak se teprve rozhodnou. Ještě dva týdny po začátku semestru se můžou odhlásit.  Hodně lidí to nechává na poslední chvíli, a proto se pořadí uvolní až těsně před deadlinem.

Jenže vy jste žili v domnění, že nemáte šanci se do předmětu dostat a nebyli jste na žádné hodině. A dát si předmět aniž byste viděli učitele, není dobrý nápad. Takže si kurz raději taky odhlásíte.

Jak problém vyřešit? I když jste nadpočet, přijďte se podívat na první hodiny. I kdyby se místo nakonec neuvolnilo, alespoň víte, jestli má smysl o zápis usilovat v dalším semestru.

Jak se dostat do zaplněného předmětu

Přes informační systém můžete učitele požádat o výjimku. Neposílejte předvyplněnou uniformní větu, ale konkrétně napište, proč vás problematika zajímá. Pokud nejde o kurzy, na které je mimořádný nával, často to funguje. Na vysoké je obecně dost lidí, kteří chtějí jen prolézt, a proto jsou učitelé za aktivní studenty rádi.

Není také špatné přijít na první hodinu a učitele požádat o výjimku osobně. Stejně vám řekne, ať mu ještě pošlete e-mail, ale když vás viděl osobně, je menší pravděpodobnost, že vás odmítne.

vzdělání

Obr. č. 3: Na přednášky můžete chodit i bez registrace. 

Dobré předměty na vás nemusí počkat

Představte si situaci, že se v prváku ani ve druháku do žádaných předmětů nedostanete. Doufáte, že v třeťáku to určitě vyjde a ještě za ten fajn předmět získáte kredity. Nakonec to dopadne tak, že se vám vytoužený kurz kryje s povinným předmětem nebo na něho prostě nemáte čas chodit kvůli diplomce nebo práci.

Takže s odkládáním opatrně. Raději se do kurzu zkuste dostat dřív. Pozor na to, že některé předměty se nevypisují pravidelně. Minulý semestr chtěla chodit na Webovou analytiku, ale odložila jsem ji. Teď jsme zjistila, že se předmět učí jen na jaře. Ale já budu dělat státnice už v lednu.

Taky jsem měla v plánu chodit na předmět Fantasy literatura. Bohužel jsem to taky odsunula a vyučující nyní nastoupila na mateřskou. A já mám zase smůlu.

Staňte se guerilla studenty a vezměte si, co vám patří

Nikdo nekontroluje, jestli na přednášky chodí jen zapsaní studenti. Když vás něco zajímá, prostě tam choďte. Má to své výhody a nevýhody.

Nepotřebujete číst literaturu ani nemusíte napsat seminárku. Hodí se to, když máte zapsané jiné předměty, do kterých je dost práce a další byste nestíhali. Nevýhodou je, že si z látky méně odnesete. Další komplikací je, že když nejste zapsaní, nepřijdou vám e-maily od učitele o zrušení výuky. Já už takhle párkrát před prázdnou učebnou čekala. Takže je dobré udělat si tam známé a poprosit je, ať vám dají vědět.

Nedávno jsem tímto způsobem chodila na Public relations. Je to vynikající praktický předmět. Už vám někdy vyučující na univerzitě řekl, že abyste byli dobří, musíte používat intuici? Tak tady to uslyšíte a dozvíte se spoustu dalších užitečných věcí. Nedostala jsem se, protože jsem byla přes kapacitu. Mohla jsem zkusit požádat o výjimku, ale nepotřebovala jsem ji. Kreditů jsem měla dost a prostě jsem tam jen inkognito chodila. Byla to velká učebna, takže o nic nešlo.

Nebojte se guerillově chodit i na menší kurzy. Na jaře jsem takhle navštěvovala Základy psychologie tvořivosti. Dohromady tam bylo maximálně dvacet psychologů a já. Učitelé si vás obvykle ani nevšimnou, protože většinu svých studentů vůbec neznají.  A i kdyby těžko vám budou vyčítat, že prahnete po vzdělání.

hvězdy

Obr. č. 4: Ujasněte si, co chce a pak si to vezměte. 

Smiřte se s tím, že v nejužitečnějších předmětech musíte makat

Nelekněte se předmětu, do kterého musíte udělat hodně práce. Zvlášť pokud jde o praktický kurz. Na oplátku se hodně naučíte. Výhodou je, že v náročných předmětech není takový nával, protože dost studentů volí lehčí varianty.

Skvělý kurz tohoto typu je Audio video. Já jsem se tam naučila pracovat s videokamerou, teorii správného střihu a základy práce v postprodukčních programech. Nepíšete žádné testy, ale musíte odvést dost práce na dílčích cvičeních.

Někdy je to otrava, protože zase musíte uhnat zajímavého známého, o kterém natočíte reportáž a pořád někoho žádat o pomoc je trochu nepříjemné. Tímto velké díky všem, kteří mi kdy pomohli s úkoly do školy nebo s mými články.  Ne vždy byl předmět pohodový, ale dost mi to dal.

Podívejte se, co nabízí jiné fakulty

Neomezujte se na nabídku vaší katedry. Věci, které by vás mohly zajímat, vyučují na dalších fakultách. A často si je mohou zapisovat i studenti mimo mateřský obor. Pokud ne, zkuste požádat o výjimku.

Náhodou jsem zjistila, že se můžu přihlásit i do předmětů pro dálkové studenty. Chodila jsem tak minulý semestr na Manažerský koučink na ekonomickou fakultu. Výhodou pro mě byla víkendová výuka, protože přes týden jsem dost v práci. Chodili tam i psychologové z fildy, protože u nich se koučování vůbec neučí. Mimochodem tenhle předmět mi dost pomohl v tom, abych si stanovila nějaký termín, kdy spustím Literární alchymii a celkově mě dost posunul.

Tento semestr mě opět zaujala nabídka fildy. Chci chodit na Teorii vyprávění a Veřejnou prezentaci a rétoriku. Doufám, že to bude stát za to.

Další užitečné předměty, které jsem měla

Angličtina autonomně: výuka neprobíhá klasicky, ale sami si vyberete, co chcete zlepšit a podle toho chodíte na výukové moduly.

Online angličtina: nemusíte nikam chodit, vše zvládnete doma na počítači. Úroveň angličtiny si nezlepšíte, ale alespoň zpomalíte zapomínání a to taky není k zahození.

Kurz správného psaní pro nebohemisty: výrazně doporučuji všem adeptům tvůrčího psaní. V podstatě jde o opáčko gramatických jevů ze střední školy. Pět let od maturity toho dost zapomenete. Výuka sice zase vypadá jako na gymplu a to pro mě byl malý šok, ale jednoznačně je to velmi užitečný předmět.

Základy digitální fotografie: nemůžete čekat, že vás kurz naučí dobře fotit, ale pochopíte, jak má dobrá fotografie vypadat.

Strukturální fondy EU: zjistíte, jak fungují evropské dotace a jak se o ně má žádat. Předmět je jen pro studenty Evropských studií, ale učí se ve velké učebně, takže se neostýchejte přijít bez registrace. Dostavte se včas, bývá narváno, protože je to naprosto nejužitečnější kurz na celém oboru. Základní povědomí o dotační problematice využije každý novinář.

Společná zemědělská politika Evropské unie: nástavba předchozího předmětu. Ale narozdíl od Strukturálních fondů je tento předmět už víc teoretický. Pokud však uvažujete o ekonomické nebo regionální žurnalistice, je to dobrá volba. Často totiž budete psát o tom, jak si zemědělci stěžují, že nedostávají příspěvky a je dobré trochu vidět pod pokličku.

Oblíbené jsou i dílny tvůrčího psaní s Jiřinou Salaquardovou, bohužel jsou tak obsazené, že jsem se na ně nikdy nedostala. 

Závěrem

Dobrých předmětů je zvlášť na bakalářské žurnalistice hodně, ale ne všechny jsem je měla možnost absolvovat. Jestli víte o nějakém užitečném kurzu, napište do komentářů. Já už to nevyužiju, ale možná někdo jiný ano.

Tip na knihu

Pokud se vám líbí myšlenka, že za své vzdělání jste odpovědní vy sami a ne škola, mohla by vás oslovit kniha Vzdělávejte se po svém. Mně se moc líbila a dozvěděla jsem o ní na blogu Růžové pandy.


Seznam použitých obrázků

č. 1: Brigham Young University faculty survey seeks to advance open education through academic libraries by Jessica Duensing for opensource.com

č. 2: Why incentives don’t work in education—or the business world by  Libby Levi for opensource.com

č. 3: VIDEO: Education without limits: Why open textbooks are the way forward by  Christina Hardison for opensource.com

č. 4: Open Educational Resources: The Education Ecosystem Comes to Life by  Libby Levi for opensource.com

Všechny obrázky jsou dostupné pod licencí CC BY-SA 4.0 

5 komentářů

 1. Bestie

  Díky za tipy. Je pravda, že mě už to teď taky moc nepomůže, protože jsem dodělala bakaláře před dvěma týdny a dál jít nechci, ale je pravda, že kdybych tohle věděla před třemi lety, možná bych teď šla dále.

  • Katka

   Třeba na článek narazí někdo v prváku nebo druháku a rady na rozdíl o nás dvou bude mít čas využít. 😉

 2. Jana

  Na tvurci psani jsem se dostala tak, ze jsem (ac asi tricata pod carou) prisla na prvni hodinu. Jirinka poslala prezencni listinu a do kurzu nechala chodit vsechny, kdo byli na te prvni hodine. Tem z nich, kdo byli pod carou, udelila vyjimku, pokud o ni pozadali. Ostatni meli smulu bez ohledu na to, zda se do kurzu podle ISu vesli, nebo ne.

 3. Katy

  Ahoj, no, tak já jsem v prvním semestru a co se týká toho, že bych mohla chodit i na jiné fakulty, než je moje, tak tomu moc nerozumím. Stejně tak nevím, kde bych mohla najít tipy/rady/místa, kde jsou nějaké zajímavé přednášky, na které bych se mohla ít podívat.

  Kdybys mi mohla poradit, ráda se nechám inspirovat! 🙂

  Děkuji!

  • Katka

   Ahoj Katy,

   pokud studuješ na Masaryčce, sepsala jsem pro Tebe návod:

   V ISu si otevři záložku Student a zvol z nabídky Registrace a zápis. Nyní se Ti ukáže tabulka se zapsanými předměty. Sjeď dolů a uvidíš červený nadpis Přidat předměty. Pod tím je napsaná Tvá domovská fakulta a klikací odkaz na šablonu. Tu je dobré prostudovat si nejdříve, protože je pravděpodobnější, že na stejné fakultě najdeš pro Tebe zajímavé kurzy. Po prokliku zvol Studijní katalog a registrační šablony. Objeví se Ti výpis všech oborů na fakultě. Svůj už sis pravděpodobně podrobně prostudovala, ale tady se podívej i na ostatní z jiných oborů. Je to trochu zdlouhavé, ale o lepším postupu nevím. Předměty si samozřejmě nemusíš hned přidávat, ale pouze si je v tomto rozhraní prohlížíš.

   Když máš prostudovanou nabídku mateřské fakulty, můžeš se podívat i na ostatní. Zase si najedeš na Student –Registrace a zápis. Pod červeným nadpisem Přidat předměty zvolíš odkaz Všechny fakulty. Po kliknutí se Ti zobrazí jejich seznam. Nejdřív je dobré si projít odkaz Nabídky pro studenty libovolné fakulty. Tyhle předměty si můžeš zapsat, i když máš jiný mateřský obor. Pokud Tě nezaujmou, rozklikni Šablonu, a tak najdeš další předměty. Tam ale musíš chodit buď neoficiálně bez registrace, nebo požádat o výjimku.

   Pokud víš, že Tě zajímá něco konkrétního, může zkusit v ISu využít záložky Předměty a dáš vyhledávat podle názvu. Dá se to zkusit, ale výsledky nebývají úplně relevantní, protože předměty mají různé roztodivné názvy, které by Tě v životě nenapadlo hledat.

   Při hledání je také dobré neplýtvat časem. Těžko pro sebe asi najdu něco zajímavého na medicíně, přírodovědě nebo na právech. Ale jakožto pro studentku fakulty sociálních studií je pro mě filozofická fakulta zemí zaslíbenou, protože se tam také studují humanitní vědy.
   Hledat zajímavý předmět mimo svůj obor je trochu jako hledat jehlu v kupce sena. Ale věřím, že se vyplatí tomu na věnovat jedno odpoledne.

   Doufám, že jsem to sepsala srozumitelně. Kdyby něco nebylo jasné, klidně ještě napiš. A hlavně jestli teď jdeš do prvního semestru, tak se určitě nemusíš stresovat tím, že máš jen základních pár předmětů na svém oboru. Je docela náročné než člověk pochopí, jak to všechno funguje a zvykne si na to. Až se za půl roku trochu zaběhneš, v druhém semestru je už ideální doba porozhlédnout se po zajímavých předmětech i jinde.

© 2024 Literární alchymie

Šablonu vytvořil Anders NorenNahoru ↑